Клас 3
Урок №3
Дата:
Тема: У школі. Шкільні предмети.
Мета:
- розвиваюча: розвивати мовну, комунікативну компетентність, пам`ять,
фонематичний слух, здатність до імітації, уяву, мовленнєву реакцію, навички
письма, сприяти розвитку самостійного та логічного мислення;
- навчальна: організувати закріплення використання лексичних одиниць, вивчення
питання When is… та тренування загальних питань у мовленні;
Хід уроку.
1.Організація класу.
- Привітання.
- Підготовка до іншомовного мовлення
- Фонетична зарядка.
Read after me and remember: (на дошці)
Th [ð ] This book and that box.
Th [Ө] This is a thick book. Look and think.
Ch [t∫] Look at these children.
Sh [∫] Hush! She is sleeping.
- Мовленнєва зарядка: закріплення днів тижня
e.g. What is your favourite day of the week? What day is it today? What season is it now?
Do you want to start our lesson?
2.Основна частина уроку.
-Повідомлення теми та мети уроку:
Dear friends! I`ve got a letter from Stephen again. It`s his school timetable. It`s interesting to know about it, isn`t it? So, we`ll read it, we`ll learn school subjects, work with questions.
- Перевірка домашнього завдання: конкурс на кращу драматизацію діалогу
- What day is it today?
- It`s Thursday.
- Oh, good. It`s sport on Thursday! I like sport!
- Do you like maths?
- Oh, no! I don`t like maths. Maths is boring.
- Look. I`ve got four sweets. Two sweets for you and two sweets for me.
- Oh, thank you! Yes. Two and two is four. Maths isn`t boring!
- Використання шкільних предметів та днів тижня (парна робота)
I`ve got Stephen`s letter about his timetable. Let`s phone him and ask him about his lessons. Do it in pairs. (card)
e.g. When is art? - It`s on Monday.
Monday |
Art English |
Tuesday |
Maths Ukrainian |
Wednesday |
Sport Reading |
Thursday |
English Music |
Friday |
Ukrainian Maths |
Фізкультхвилинка
Групова гра: Toasters and toasts.
Two of you take each other by the hands and you are ‘toasters’. One is standing in front of you in the circle, he is ‘a toast’. When you hear ‘Toaster’- ‘toasters’ exchange. When you hear ‘Toast’- ‘toasts’ exchange. When you hear ‘The toast is ready’ ‘toasts’ start jumping.
(можна повторювати декілька разів, змінюючи послідовність команд).
-Закріплення використання питальних речень (групова робота - розділити учнів на групи за кольором отриманих фігур: Red, Blue, Green)
Make up as many questions as you can during 2 minutes, work in groups. Use the mind map. (cards)
Do you speak English at English lesson?
Does we sing songs at Maths leson?
they run at Sport lesson?
he draw at Music lesson?
she read at Art lesson?
write
play music
play sport
count
learn poems
do sums
Читання учнями речень, обговорення можливих помилок
3. Заключна частина уроку.
Домашнє завдання: повторити слова, підготувати проект “My Timetable”
Підсумки уроку. (згадати, що робили протягом уроку, виставити оцінки)
Tell me, please, what did you learn today? Do you like our lesson?
Додаток
card 1
e.g. When is art? - It`s on Monday.
Monday |
Art English |
Tuesday |
Maths Ukrainian |
Wednesday |
Sport Reading |
Thursday |
English Music |
Friday |
Ukrainian Maths |
card 2
Do you speak English at English lesson?
Does we sing songs at Maths leson?
they run at Sport lesson?
he draw at Music lesson?
she read at Art lesson?
write
play music
play sport
count
learn poems
do sums