Клас 3
Урок №5
Дата:
Тема: У школі. Узагальнення вивченого.
Мета:
- розвиваюча: розвивати мовну компетентність, пам`ять, фонематичний слух,
здатність до імітації, уяву, мовленнєву реакцію, навички писемного мовлення,
сприяти розвитку самостійного та логічного мислення;
- навчальна: організувати контроль знання лексики з теми, контроль писемного
мовлення, аудіювання речень;
- виховна: виховувати інтерес до вивчення мови, уміння чітко виконувати інструкції
вчителя, відповідальне ставлення до навчання прищеплювати любов до школи,
заохочувати прагнення до праці.
Тип уроку: узагальнення вивченого з теми
Хід уроку.
1.Організація класу.
- Привітання.
- Підготовка до іншомовного мовлення
- Фонетична зарядка (картки).
Monday and Tuesday,
Wednesday and Thursday,
Friday, Saturday, Sunday.
Let`s all get together and say
The names of the seven days. (2 t.)
(прослуховування, конкурс на краще читання віршу)
2.Основна частина уроку.
-Повідомлення теми та мети уроку:
Dear friends! I`ve got a letter from Stephen again. Не sends the tasks for the test. Are you ready to start working?
- Підготовка до написання самостійної роботи з теми, пояснення завдань на картках: перше та друге завдання обов’язкові – по 3 бали за кожне, третє та четверте можна зробити на вибір - 6 балів.
Task 1
Match (cards)
1. exercises a. урок
2. breakfast b. умиватися
3. get up c. зуби
4. wash d. сніданок
5. clean e. школа
6. teeth f. вправи
7. lesson g. чистити
8. school h. прокидатися
(1f, 2d, 3h, 4b, 5g, 6c, 7a, 8e)
Task 2.
Listen to the sentences and write what lesson it is about.
1. At this lesson pupils sing songs.
2. At this lesson pupils read and write, speak English and sing songs.
3. At this lesson pupils draw and paint.
4. At this lesson pupils read texts, learn poems.
5. At this lesson pupils count and do sums.
6. At this lesson pupils run, jump, play games.
(music, English, art, reading, maths, sport)
Фізкультхвилинка
Групова гра: Toasters and toasts.
Two of you take each other by the hands and you are ‘toasters’. One is standing in front of you in the circle, he is ‘a toast’. When you hear ‘Toaster’- ‘toasters’ exchange. When you hear ‘Toast’- ‘toasts’ exchange. When you hear ‘The toast is ready’ ‘toasts’ start jumping.
(можна повторювати декілька разів, змінюючи послідовність команд).
Task 3.
Answer the questions(cards)
1. Do you like sport?
2. Does your friend like English?
3. When is music?
4. What is your favourite subject?
5. Why do you like this lesson?
6. Which lesson don`t you like?
Task 4.
Complete the sentences about your friend. (cards)
This is my friend. His/her name is _______. He/she is ______ years old. He/she is a ______.
His/her favourite day is ___________. His/her favourite lesson is __________ . He/she
_______ and________ at the lesson. He doesn`t like _________.
- Завершення написання, за 5-8 хвилин нагадати про завершення часу, зібрати зошити учнів.
3. Заключна частина уроку.
Домашнє завдання: повторити слова з теми, намалювати свій улюблений урок, вивчити вірш про дні тижня.
Підсумки уроку. (згадати, що робили протягом уроку)
Tell me, please, what did you learn today? Do you like our lesson?
Додаток
Task 1
Match (cards)
1. exercises a. урок
2. breakfast b. умиватися
3. get up c. зуби
4. wash d. сніданок
5. clean e. школа
6. teeth f. вправи
7. lesson g. чистити
8. school h. прокидатися
Task 3.
Answer the questions(cards)
1. Do you like sport?
2. Does your friend like English?
3. When is music?
4. What is your favourite subject?
5. Why do you like this lesson?
6. Which lesson don`t you like?
Task 4.
Complete the sentences about your friend. (cards)
This is my friend. His/her name is _______. He/she is ______ years old. He/she is a ______.
His/her favourite day is ___________. His/her favourite lesson is __________ . He/she
_______ and________ at the lesson. He doesn`t like _________.