Тема: Урок узагальнення і систематизації з теми «Іменник»

Про матеріал
Тема: Урок узагальнення і систематизації з теми «Іменник» Мета: Перевірити рівень знань, умінь, навичок, здобутих при вивченні теми «Іменник», удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці, правильно вживати іменники у мовленні, знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх, розвивати пізнавальний інтерес, виховувати любов до природи. Обладнання: дидактичний матеріал, карта подорожі , комп’ютер, мультимедійний матеріал до теми «Іменник», портрет Сухомлинського Тип уроку: Нестандартний урок презентація проекту до дня народження Сухомлинського
Перегляд файлу

Тема:Урок узагальнення і систематизації з теми «Іменник»

 

Мета: Перевірити рівень знань, умінь, навичок, здобутих при вивченні теми «Іменник», удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці, правильно вживати іменники у мовленні, знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх, розвивати пізнавальний інтерес, виховувати любов до природи.

 

Обладнання: дидактичний матеріал, карта подорожі , комп’ютер, мультимедійний матеріал до теми «Іменник», портрет Сухомлинського 

Тип уроку: Нестандартний урок презентація проекту до дня народження Сухомлинського 

Хід уроку

І Організаційний момент

1. Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо .

Роботу швидше починаймо.

2. «Малюнкове вітання»

Використовую для цього смайлики

Діти виберіть смали уроку  серед запропонованих

Учням, що обрали «сумні» або занадто веселі смали, раджу налаштуватися на роботу.

3. Самоналаштування

- Я зможу сьогодні добре працювати на уроці;

- я особистість творча;

- Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці

ІІ. Установчо-мотиваційний момент

1.     Слайди про природу

Звернути увагу на екран монітора

Що ви бачите?(картини природи)

Краса природи відіграє велику роль у вихованні духовності людини. «Природа є джерелом добра, її краса впливає на духовний світ кожного з нас тільки тоді, коли юне серце облагороджується вищою людською красою – добром, правдою, людяністю, співчутливістю, « зазначав В.О. Сухомлинський. Велика Людина, мудрий Учитель, Добротворець. Педагогічна спадщина Сухомлинського багатогранна і актуальна. Наш урок присвячений 96 річниці з дня народження Провісника педагогіки людяності, адже багато часу проводив Учитель зі своїми учнями у безпосередньому  спілкуванні  з природою. Ми з вами майже закінчили  вивчення великої та важливої теми «Іменник». І сьогодні наш урок присвячений повторенню та узагальненню  знань з теми «Іменник як частина мови». Ми повторимо, закріпимо знання, що вивчили про іменник як частину мови здійснивши подорож дот країни обізнаних учнів.

2.     Розгадування загадок

Куди не ступиш – всюди маєш,

Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

Без очей – а сьози ллє.(Роса)

Яка буква «ображається на те, що її не пишуть на початку слів? (И)

Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка)

Відгадайте загадочку: кину її в грядочку, нехай моя загадочка лежить до весни. (Озимина)

Мене просять і чекають,

А як покажуть – утікають. (Дощ)

Яка перша буква алфавіту? (А)

Отже,  соціокультурна змістова лінія « Я і рідна природа»

1. Цілевизначення і планування

Знати: 

правила  про іменник як частину мови,

 

засвоєні орфограми,

способи творення іменників,

граматичні ознаки іменника

Вміти:

Практично розпізнавати іменники,

Визначати їх граматичні ознаки,

Правильно використовувати іменники в мовленні

Пам’ятати:

Творчість у всьому

Сила в єдності

Час спливає швидко

Знання – сила

Принцип:

Знати необхідно не для того, щоб знати, а  для того , щоб навчитися робити

Кожен з вас  стоїть біля підніжжя гори і хоче висловити свої очікування . Ми сформулювали цілі сьогоднішнього уроку і запишете фрази , які зможете доповнити в кінці уроку:

«Я хочу….»

« Я прагну…»

«Я намагатимуся….»

Я (Запозичив, навчився, переконався)

Вироблення правил поведінки у мандрівці

Один за всіх – всі за одного.

Умій говорити та слухати.

Поважай усі висловлені думки.

Будь ввічливим: не ображай і не ображайся.

Будь активним.

Пиши та говори правильно

ІІІ. Основний зміст роботи

Ну що ж, любі шестикласники!

У морфологічний світ ми будемо пірнати.

І в тому світі нам давно вже час 

Слова-іменники знаходити

Та їх граматичні ознаки визначати

Ми вчимо частини мови

Всіх їх треба добре знати,

Щоб знань основи і щоб грамотно писати

Етапи мандрівки до країни обізнаних учнів

1. Галявина знайомств

Діти, ви добре знаєте, що будь-який шлях краще долати разом із друзями й добрими приятелями. Опинившись на галявині знайомств, придивіться одне до одного. Передаючи одне одному мікрофон, назвіть своє ім’я та одну рису характеру(іменник), що свідчать про вас як про виховану, моральну людину. Наприклад:

Вікторія – перемога, Євген – благородність, шляхетність.

І дещо трішки познайомимося з гостем нашого сьогоднішнього уроку

Учні розповідають про Сухомлинського

Учні по черзі кажуть своє ім’я і що воно означає.

2. Доріжка понять і термінів

Від галявин в’ється доріжка – це доріжка понять і термінів, які ви опрацьовували впродовж двох місяців. Кожен наступний крок цієї подорожі можливий за умови, що ви згадали потрібне визначення. Не засмучуйтесь, якщо не відтворите його точно. Отже, спробуйте.

Прийом «Мозковий штурм»

-         яка частина мови називається іменником?

-         Як розрізнити іменники  - назви істот назви неістот7

-         Які іменники є власними назвами, а які – загальними?

-         На основі яких ознак іменники розрізняють за родами?

-         Які іменники належать до спільного роду?

 

-         Що означають збірні іменники?

-         Які ви знаєте відмінки іменників? На яке питання відповідає кожен відмінок?

-         За якими ознаками іменники поділяють на відміни?

Частина мови – це наш вірний друг!

Про все розкаже він навкруг.

Усі предмети називає 

Звичайно підметом буває.

3.     Гай відмінювання

Ви чудово впоралися із випробуванням! Доріжка привела вас до гаю відмінювання. Придивіться пильніше: посеред цього гаю росте сім предковічних кремезних дубів. Це й не дивно, адже кожен дуб – це відмінок. Пропоную вам виконати декілька тренувальних вправ.

Відмінки наче лицарі казкові

Вірно служать рідній мові

Так слова єднати вміють, 

Що усі їх розуміють.

Прочитати текст, списати,ставлячи іменники у дужках у потрібному відмінку,      вказати також відмінок іменників

Хлопчик хотів приголубити сніжинку.

З неба летіла на землю сніжинка. Вона була легка, ніжна, прозора, мов пушинка. І красива. Мов зірка.

На землі стояв хлопчик. Він бачив, як падає сніжинка. Хлопчик думав: ось впаде комусь під ноги, і її затопчуть.

Ні, не треба падати сніжинці на землю. Не треба її затоптувати...

Хлопчик простяг долоню. Він хотів приголубити . сніжинку. А вона впала на теплу, добру руку хлопчика й розтала. Хлопчик з жалем дивиться на руку. На долоні блищить крапелька, мов сльозинка.

(В. О. Сухомлинський)

4. Метод «Дискусійна сітка» 

На аркуші паперу записане речення і запитання для кожної групи окремо

Відповідно всі за ми пишемо справа , а всі проти – зліва.

Записати іменники у формах давального, орудного і місцевого відмінків множини та визначіть відміну іменника

Плем’я, тигреня, лоша, гуся, читач,  ліс, зернятко

5.Лінгвістичний експеримент

Визначте, що означає кожна група іменників і спробуйте поставити їх в однині чи множині. Зробіть висновки зі своїх спостережень

1.           Люди, діти, гуси, дрова.

2.           Ножиці, штани, сани,щелепи.

3. Карпати, Суми, Прилуки, Чернівці

1.     Людство, молодь, дітвора, волосся.

2.     Залізо, олово, віск, мед, вовна.

3.           Хода, читання, хоробрість, жовтизна.

6. Озеро правопису

 

Промайнувши гай, ви опинилися на березі великого озера.  Це Озеро Правопису.

Впевнено почуватися у його кришталевих водах вам допоможе бездоганне знання правил. А для цього треба виконати ще деякі завдання.

7 . Збирачі скарбів 

Нам необхідно в групах дібрати якомога більше прислів’їв та приказок

1-а  група – з іменниками чоловічого роду;

2-а  група -  з іменниками жіночого роду;

3-а група – з іменниками середнього роду.

Зима без снігу — літо без хліба.

Де цвіток — там медок.

Плаче жовтень холодними сльозами.

Весняний день рік годує.

Весна ледачого не любить.

Чайка сіда в воду — чекай доброї погоди.

Осінь збирає, а весна з'їдає.

Осінь усьому рахунок веде.

Зимове сонце, як мачушине серце: світить, а не гріє.

Взимку сонце крізь плач сміється.

Тому горе, хто мілко оре.

Казав овес:. «Сій мене в болото — буду я золото».

8. Учні виконують тестові завдання на комп’ютері

9.Робота в групах 

Учні читають текст, спроектований на екран

Квітка Сонця

На високому стеблі велика квітка з золотими пелюстками. Вона схожа на сонце. Тому й називають квітку соняшником. Спить уночі соняшник, схиливши золоті пелюстки. Та як тільки сходить ранкова зірниця, пелюстки тремтять. То соняшник

чекає сходу сонця. Ось уже сонце викотилося з-за обрію. Соняшник повертає до нього свою золоту голівку, дивиться на червоне вогняне коло. Усміхається соняшник до сонця, радіє. Вітає сонце, говорить: «Добрий день, сонечко, я так довго ждав тебе вночі».

Сонце піднімається все вище й вище, пливе по небу. І соняшник повертає за ним свою золоту голівку. Ось воно вже заходить за обрій, і соняшник востаннє усміхається золотому промінню. Зайшло сонце. Повертає соняшник голівку туди, де завтра зійде сонечко. Спить золота квітка, й сниться їй ранкова зірниця.(В. О. Сухомлинський 

Написати якомога більше іменників 

І група – іменників спільного роду

ІІ група – іменників І відміни

ІІІ група – іменників ІІ відміни

ІУ група  - іменників ІІІ і ІУ відміни

10. Презентація роботи груп

11. Метод «Ситуативне моделювання. Інсценізація казки «Іменники власні та загальні назви

Жили собі малі букви. Жили-поживали, горя не знали.

Та одного разу сталося так, що дехто з них захотів стати Великим, щоб панувати над іншими. І розгорілася між літерами сварка, бо ніхто не хотів підкорятися іншим. І тоді взяла слово буква А, оскільки вона найстаріша і стоїть першою в ряду літер.

От вона і сказала, що сварок не повинно бути. Треба робити все так, щоб усім було добре, щоб все обійшлося мирно.

От і вирішили:

—З великої букви писати імена, прізвища, по батькові, бо це для люди­

ни одне з найголовнішого. Так?

—Так!

— Назви сіл, міст, річок, книг, кінофільмів писатимуть з великої букви. На цьому й порішили писати великі букви за певними правилами.

12. Гра «Слово у слові».

• У кожному з поданих слів «сховалося» ім'я. Слід його знайти, записати і пояснити, з якої літери пишуть ці слова.

Доля, васильки, романтик, Бориспіль, Миколайчик, хустина, колеги.

Довідка. Оля, Василь, Борис, Микола, Устина, Олег.

13. Стежина перекладу

Наша подорож наближається до завершення. Крок за кроком  -  і ви вийшли на стежину Перекладу. Вас бентежить, що вона така звивиста?

Озбройтеся словником і вперед

Подробная опись, барабанная дробь, горькая полынь, Восточная Сибирь, широкая степь, розовый цветок.

14. Брама грамотних учнів.

Стежина Перекладу привела нас до брами, за якою починається Країна грамотних учнів. Щоб із впевненістю пройти крізь браму, треба зробити ще одну важливу справу

Дібрати такі синоніми, щоб рядки вірша римувалися.

 

 

 

Як виросту збудую ( дім, хату, будинок)

На хаті колесо (прикріплю, приладнаю, приб’ю)

А там я поселю ( крилату, летючу)

Лелечу, клекітну ( пару, сім’ю, родину)

Нехай розводиться (селиться, гніздиться)

По всіх деревах і ( будинках, хатах, оселях)

Нехай мені щоночі ( здається, сниться, ввижається)

Що я літаю наче ( птах, птиця).

ІУ. Підбиття підсумків уроку 

Отже, ми біля цілі. Всі перешкоди ви здолали успішно. Сподіваюся, що знання, здобуті під час вивчення теми будуть міцними і допоможуть вам гідно здолати найскладніший шлях.

Ми зрозуміли, що ми – частинка природи. Про це треба завжди пам’ятати. Будьте уважні до природи, і вона щиро даруватиме свої багатства. Краса і багатство природи залежить від нас!

Повернімося до нашої гори «досягнення». Зачитаймо свої очікування і підсумуймо, чи досягли ми бажаного.

Метод «Мікрофон»

*     Яку мету ставили перед собою?

*     Чого досягли?

*     Що нового дізналися?

*     Що найбільш здивувало, зацікавило?

*     Що сподобалося, а що — ні?

*     Які враження від заняття, від нової інформації?

 

*     Які форми роботи вам сподобалися?

 

 

 

У. Домашнє завдання

Написати міні-твір

«Моя улюблена пора року»

Зробити по одній картці із завданнями для однокласників для перевірки вивченої теми

 

docx
Додано
18 березня 2023
Переглядів
244
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку