Тема уроку: "Чисте кохання не вкрите серпанками... Утвердження духовної цінності почуття любові у віршах інтимної лірики Лесі Українки."

Про матеріал
Урок дослідження- візуалізація з використанням мережі Інтернет. На уроці учні мають дослідити автобіографічні мотиви написання інтимної поезії Лесі Українки; розкрити мотиви утвердження духовної цінності почуття любові у віршах поетеси, к; окреслити світ Лесі Українки, як митця і закоханої жінки
Перегляд файлу

 

 

 

 

Урок української літератури

з використанням ітернет-ресурсів

 

Тема: «Чисте кохання не вкрите серпанками... Утвердження духовної цінності почуття любові у віршах інтимної лірики Лесі Українки»

 

 

 

 

 

Автор Омельченко Лілія Володимирівна

учитель української мови і літератури

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Тема  уроку. Чисте кохання не вкрите серпанками...  Утвердження духовної цінності почуття любові у віршах інтимної лірики Лесі Українки.

Клас: 10

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Вид уроку: дослідження- візуалізація з використанням мережі Інтернет.

Мета:

Навчальна:

      дослідити автобіографічні мотиви написання інтимної поезії Лесі Українки;

      розкрити мотиви утвердження духовної цінності почуття любові у віршах поетеси,

      красу глибокого почуття;

     окреслити світ Лесі Українки, як митця, закоханої жінки, донести розуміння

     високої   художньої майстерності поетеси у вираженні власних почуттів;

Розвивальна:

     розвивати вміння визначати художні особливості поезії, віршові розміри,

     образотворчі  засоби;

     розвивати навички проектної діяльності;

Практична:

     укласти збірку віршів інтимної поезії Лесі Українки;

Виховна:

     прищеплювати любов до поетичного слова, як засобу вираження власних емоцій

      і    почуттів.

Методи: дослідницький, метод проектів, групова робота, візуалізація.

Прийоми: сенкан, складання діаграм, тестові питання, оцінювання в групах, куточки, укладання збірки.

Засоби навчання:

технічні: комп’ютер, проектор, інтерактивна  дошка, мережа Інтернет.

дидактичні: випереджувальні завдання, картки із завданнями для груп,  алгоритм для оцінювання роботи груп, кодовий диктант, поезії інтимної лірики Лесі Українки.

План уроку №1.

 

5 хвилин

І. Початковий етап уроку

    1. Організаційний момент.

    2. Мотивація роботи на уроці.

    3. Робота з епіграфом до уроку.

    4. Стратегія «Асоціативне гроно».

    .   

 

5 хвилини                                   

ІІ. Актуалізація опорних знань.

     Створення образу поетеси за допомогою сенкана.

 

 

6 хвилин

ІІІ. Оголошення теми уроку. Цілевизначення і планування.

1. Розв’язання проблемного запитання.

2.Узгодження цілей і завдань уроку у групах.

 

 1.15 хвилин(презентація проектів)

2.6 хвилин

3. 7 хвилин

ІV. Сприйняття та осмислення навчального матеріалу.

1. Презентація і захист  проектів групами

2.Оцінювання в групах

3. Виконання кодового диктанту у мережі Інтернет, відправлення відповіді  на сайт.

 

 

1 хвилина

V. Заключний етап уроку/

Висновки.

 

 

План уроку №2

 

3 хвилини

І. Мотиваційний етап.

Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку. 

16 хвилин                                    

ІІ. Застосування нових знань, умінь і навичок.

1.Ознайомлення з правилами користування мережею Інтернет.

2.Постановка завдань перед групами.

3.Пошукова робота в мережі Інтернет.

 

 

18  хвилин

 ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1.Опрацювання дібраного матеріалу з мережі Інтернет.

2.Візуалізація  результатів пошуку на інтернет-дошці.

3.Оцінювання за критеріями.

4.Формування електронного продукту.

 

 5 хвилин

ІV. Рефлексивно –оцінювальний етап.

1.Стратегія «Займи позицію»

2.Підбір нових асоціацій, порівняння міркувань до і після вивчення матеріалу.

 

 

3 хвилини

V. Домашнє завдання.

Підготовка до написання твору-роздуму.

 

.

 

Хід уроку №1

5 хвилин

Створення атмосфери

емоційності.

Застосування навичок виразного читання поетичного твору напам’ять .

Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів

І. Початковий етап уроку

   1. Організаційний момент.

 Учитель читає епіграф.

 Любов всевладна й переборна,

 Любов у ревнощах і муках,

 Любов у радостях й зітханні,

 Любов у горі і розлуках.

2.Мотиваційний етап.

Стратегія «Асоціативне гроно» (діаграма на інтерактивній  дошці).

Які  асоціативні синоніми ви б дібрали до слова  любов? Свій вибір обгрунтуйте.

Слово вчителя:   Сьогодні ми будемо говорити саме про  це високе  почуття кохання, бо немає  жодного поета, який би не писав про нього – відлуння своєї душі.

5 хвилин

Застосування мотиваційних резервів з  вивченого матеріалу. Стимулювання активної творчої діяльності.

ІІ.  Актуалізація  опорних знань

Ми познайомилися з вами з життям і творчістю Лесі Українки як поета – громадянина.

Якою ж постала перед вами поетка? Запишіть у вигляді  сенкана.

Творча робота у групах(складання сенкана)

6 хвилин

Визначення особистісно значущої мети здійснення пошукової діяльності. Діагностика готовності до навчальної діяльності.

Ш Оголошення теми уроку. Цілевизначення і планування..

1.Представлення концепту теми.

   Сьогодні ми познайомимося з іншою Лесею – закоханою жінкою, вразливою і тендітною, яка страждає від нерозділеного кохання.

Учитель напам’ ять читає вірш  «Чого являєшся мені у сні?»

Проблемне питання: З якого приводу і ким написаний цей вірш? Чому саме його я вирішила прочитати вам?

До якої збірки увійшов цей вірш?

Спробуйте спрогнозувати тему сьогоднішнього уроку.

(Учитель, прослухавши пропозиції учнів, формулює тему уроку й записує на дошці).

Учні записують тему й обирають цілі уроку, що представлені на картці-інформаторі.

 Учитель: А ось у Лесі Українки, на жаль, такої збірки не вийшло, але є ряд поезій, що присвячені болючій її серцю темі.

На уроці ми спробуємо укласти таку збірку, написати біографію кохання Лесі Українки, побачити на власні очі ті місця, які пов’ язані з історією кохання.

Для більш детального дослідження  нами було обрано три проекти, які створювали три групи, готуючись до уроку

2. Узгодження цілей уроку і плану роботи.

Перед кожною з груп стояли певні завдання, які групи мають розв’ язати на даному етапі роботи:

 

5 хвилини.

Розвиток навичок проектної діяльності,

роботи у групі.

Розвиток умінь візуалізації власного продукту. Розвиток умінь оцінювання.

 

 

 

 

 

 

5 хвилини.

Розвиток навичок проектної діяльності,

роботи у групі.

Розвиток умінь візуалізації власного продукту. Розвиток умінь оцінювання.

 

 

5 хвилин

Розвиток навичок проектної діяльності, формування навичок виразного читання, аналізу тексту.

 

 

 

 

6 хвилин.

Розвиток загальних інтелектуальних умінь:порівняння, узагальнення, критичність. Виявлення якості та рівнів оволодіння знаннями.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 хвилини.

Аналіз успішності діяльності на уроці.

 

 

ІV. Сприйняття та осмислення навчального матеріалу

1. Звіт груп та обмін враженнями й думками.

1 група. Біографи.

Мета проекту: дослідити біографічні мотиви написання інтимної лірики.

Завдання:

  1. Знайти відомості про історію знайомства стосунків Л. Українки та С. Мержинського.
  2. Дослідити, як розвивалися дружні взаємини Л. Українки і С. Мержинського, і який вплив вони мали на долю

 Л. Українки.

  1. Підготувати запитання для іншої групи.

Результат (реалізація): нарис.

Вид проекту: дослідницький.

ІІ група. Музеєзнавці.

Мета проекту: окреслити світ Л. Українки як митця, закоханої жінки.

Завдання:

1. знайти фотоархіви, відеоматеріали, листи про історію кохання.

2.Створити презентацію.

3. Підготувати запитання для іншої групи.

Результат: замальовка.

Вид: інформативний, ілюстративний.

Ш група. Літературознавці.

Мета: розкрити високу художню майстерність письменниці у вираженні власних почуттів, визначити художні особливості поезій.

Завдання:

 1.проаналізувати поезії за поданим алгоритмом,        визначити  їхню художню цінність.

 2.Підготувати виразне читання поезій.

 3. Підготувати запитання для іншої групи.

Результат: презентація – аналіз

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

1.Групи представляють домашню роботу.

Учитель. Після захисту груп ви повинні будете пройти тест за почутим. (тест вміщено за адресою в Інтернеті).

2. Кожна група оцінить іншу за шістьма критеріями:

  • Актуальність, значимість
  • Самостійність
  • Оригінальність
  • Захист
  • Використання технічних засобів,  мережі Інтернет
  • Рівень розкриття теми, досягнення мети.

3.. Виконання кодового диктанту за презентованим матеріалом. Кодовий диктант розміщено за посиланням у мережі Інтернет.(З використанням мережі відповіді відправити на сайт учителеві).

V. Підсумок.  Оцінювання  літературного диктанту.

 

 

 

 

 

 

Хід уроку № 2

 

3 хвилини.

Мотивація запланованої діяльності. Розвиток емоційної сфери учнів.

 

 

 

16 хвилин.

Активне стимулювання до набуття знань. Розвиток пізнавальних інтересів.

Забезпечення зворотнього зв’язку під час роботи. Розвиток когнітивних умінь учнів.

 

 

 

 

 

 

 

18 хвилин.

Розвиток навичок проектної діяльності.

Розвиток умінь візуалізації, презентації власного продукту.

5 хвилин.

Стимулювання внутрішньої навчальної мотивації. Розвиток комунікативних навичок обгрунтування власної позиції. Використання механізмів цінування, створення ситуації успіху.

 

 

 

 

3 хвилини.

Стимулювання подальшої діяльності з вивчення теми.

 

 

І.Мотиваційний етап.

Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Учитель. Лірика, присвячена С. Мержинському сторінка за сторінкою розкриває перед нами глибоку душевну драму Л. Українки, яку вона воліла не дуже широко афішувати. Багато з Лесиних поезій світ побачив уже після її смерті, та й про стосунки с С. Мержинським ми знаємо не так уже і багато.

ІІ. Застосування нових знань, умінь, навичок.

1.Пропоную сьогодні створити таку збірку, скориставшись ресурсами мережі Інтернет.

2.Ознайомлення з правилами користування ресурсами мережі

3.Пошукова робота за пропонованими джерелами.

4.Пошук нових джерел інформації.

5.Систематизація дібраного матеріалу.

Завдання для роботи груп з ресурсами мережі.

І група: створити хронологію подій до збірки, скористатися ресурсами мережі Інтернет

ІІ група: проілюструвати фотоматеріалами цю збірку з підписами

ІІІ група: розмістити усі можливі поезії, присвячені  С. Мержинському за життя його і після його смерті.

ІІІ.Опрацювання навчального матеріалу.

1.Опрацювання дібраного матеріалу з мережі Інтернет.

2.Візуалізація  результатів пошуку.

3.Оцінювання за критеріями.

4.Формування електронного продукту.

 

 ІV.Рефлексивно –оцінювальний етап.

1.Стратегія «Займи позицію».  Щоб ви  хотіли змінити і чому у поданому сенкані?

  1. Леся жінка.
  2. Вразлива, скорена.
  3. Страждає, кориться, здається.
  4. Чисте кохання, не вкрите серпанками.
  5. Страждання.

2.Підбір нових асоціацій, порівняння міркувань до і після вивчення матеріалу.

 Отже, давайте порівняємо, що ж нового додали би ви до слова «кохання»? (діаграма)

3. Оцінювання роботи груп.

V. Домашнє завдання.

Підготовка до написання твору-роздуму.

Користуючись матеріалами уроку, написати твір-роздум «Хто хоче знати життя її серця,  хай читає її твори» Л.Старицька -Черняхівська.

 

Використані джерела:

1. Варзацька Л., Кратасюк Л. Організація проектної діяльності учня// Дивослово. ­­– 2004. -- №11

2. Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології: Навчальний посібник. – К.: Академвидав, 2004

3.  Клоков Е. В., Денисов А. В. Технология проектного обучения // Школа. - 2006. - №2. - с. 29-36

4.  Коноплева И. С., Чубова А. П. Компьютерные обучающие системы // Учитель. - 2007. - № 5. - с. 16-17

5. Кораблёв А. А. Информационно-телекоммуникационные технологии в образовательном процессе// Школа. - 2006. - №2. - с. 37-39

6. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Науково-методичний посібник. За редакцією О.І.Пометун. – К., 2003

Посилання:

www/myslenedrevo.com.ua//index.html

uk.wikipedia.org/wiki/Леся Українка

l.ukrainka.name

lucl.lucl.kiev.ua/LU/ bio/chronology.html

Електронна бібліотека творів Лесі Українки.

 

 

doc
Додано
6 грудня 2020
Переглядів
539
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку