Тема уроку " Кліматичні пояси і клімат Євразії"

Про матеріал
повторити, поглибити та систематизувати знання про особливості клімату Євразії, кліматичні пояси та типи клімату; формувати знання про розміщення кліматичних поясів на материку; вдосконалювати практичні вміння характеризувати різні типи клімату за кліматичними картами та кліматичними діаграмами; розвивати вміння виконувати способи раціональної навчальної діяльності: складати цілеспрямований опис компонента природи за запропонованим планом; формувати вміння аналізувати, виділяти істотні ознаки, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; формувати почуття дисциплінованості, старанності, наполегливості.
Перегляд файлу

7 клас

 

Урок №50

 

Дата:

 

КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ Й ТИПИ КЛІМАТУ  Євразії .

 

Мета: повторити, поглибити та систематизувати знання про особливості клімату Євразії, кліматичні пояси та типи клімату; формувати знання про розміщення кліматичних поясів на материку; вдосконалювати практичні вміння характеризувати різні типи клімату за кліматичними картами та кліматичними діаграмами; розвивати вміння виконувати способи раціональної навчальної діяльності: складати цілеспрямований опис компонента природи за запропонованим планом; формувати вміння аналізувати, виділяти істотні ознаки, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; формувати почуття дисциплінованості, старанності, наполегливості.

Обладнання: кліматична карта Євразії, підручники, атласи, контурні карти, комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна презентація.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть характеризувати кліматичні пояси та типи клімату, порівнювати відмінності клімату в межах помірного поясу Євразії.

 

ХІД УРОКУ

 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Прийом «Картографічна розминка»

Учитель показує на карті об’єкти географічної номенклатури Євразії, учні називають їх.

Перевірка домашнього завдання

Характеристика кліматичних умов своєї місцевості.

Прийом «Бліцопитування»

Які причини обумовлюють надзвичайну розмаїтість кліматичних умов Євразії?

Як відрізняється кількість сонячної радіації, яку отримують південні й північні райони материка? Як це відбивається на температурних показниках? Які типи атмосферної циркуляції впливають на формування клімату Євразії? Який вплив на клімат Євразії чинить кожний із океанів? Які океани впливають на клімат України?

У яких районах Євразії найбільш відчутний вплив океанічних течій? Як змінився б клімат цих районів, якби цих течій не було?

Де в Євразії розташовані території, які відрізняються різко континентальним кліматом? Чим обумовлена контрастність їхніх кліматичних умов?

 

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Робота з картою кліматичних поясів

Завдання. Установіть, у яких кліматичних поясах розташована Євразія. На який кліматичний пояс припадає найбільша площа материка?

Прийом «Практичність теорії»

Як бачимо, Євразія — це єдиний материк, який розташований у всіх кліматичних поясах Північної півкулі, — від арктичного до екваторіального. Помірний пояс в Євразії займає найбільшу площу порівняно з іншими материками.

Територія нашої держави розташована в помірному поясі. Продовжимо роботу над з’ясуванням кліматичних особливостей материка та приділимо найбільшу увагу дослідженню особливостей помірного поясу.

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

1. Характеристика кліматичних поясів Євразії

Робота з картою кліматичних поясів, кліматичними діаграмами, мультимедійною презентацією.

Для найпівнічніших островів Євразії, а в азіатській частині й для узбережжя материка, що прилягає до Північного Льодовитого океану, характерний арктичний клімат. Тут цілий рік панує сухе й холодне арктичне повітря.

Субарктичний пояс простягається вузькою смугою, захоплюючи острів Ісландія, північну частину Скандинавського півострова й поступово розширюючись на схід. Тут сувора тривала зима й порівняно тепле, але коротке літо. Узимку панують арктичні повітряні маси, а влітку — помірні. На південному узбережжі Беринґового моря й півночі Скандинавського півострова зима більш волога й м’яка, а літо прохолодне, що пов’язано із впливом теплої Норвезької течії (відгалуження Північноатлантичної).

Найбільш широка й масивна частина Євразії лежить у межах помірного кліматичного поясу. Завдяки його великій протяжності із заходу на схід і розмаїтості рельєфу в його межах виділяють п’ять кліматичних областей.

Область помірного морського клімату включає крайній захід Євразії уздовж берегів Атлантичного океану. Тут протягом усього року клімат формується під впливом повітряних мас із Атлантичного океану. Літо прохолодне, зима відносно тепла. Опади протягом усього року. Під час проходження циклонів погода швидко змінюється, улітку можуть бути похолодання, узимку — відлиги.

На схід, до Уральських гір, розташована область помірно-континентального клімату, яка переходить від морського до континентального. За умови віддалення від океану зростає різниця літніх і зимових температур, зима стає холоднішою, опадів — менше й випадають вони здебільшого влітку. Це пов’язано з перетворенням атлантичного повітря над суходолом і зростанням впливу континентальних повітряних мас.

Значна частина Азії за Уралом — Сибір і Центральна Азія лежать в області континентального клімату, де весь рік панують континентальні повітряні маси. Протягом тривалої зими поверхня суходолу сильно переохолоджується, а влітку перегрівається, створюючи великі температурні контрасти між порами року. Повітряні маси з океанів сюди майже не доходять, тому опадів мало. Відсутність снігу взимку спричиняє промерзання поверхні на велику глибину.

На сході Євразії лежить область мусонного клімату, яка характеризується різкими відмінностями температур, опадів і показників зволоження влітку й узимку. Літній мусон приносить вологе повітря з Тихого океану, тому літо тепле й дощове. Зимовий мусон несе холодне континентальне повітря з внутрішньої сильно охолодженої частини материка, де взимку утворюється область високого тиску. Унаслідок цього зима суха й морозна, із сильними вітрами.

Півострів Камчатка розташований в області помірного морського клімату з нестійкою погодою, активною циклональною діяльністю.

Субтропічний пояс пролягає через усю Євразію від Піренейського півострова на заході до Японських островів на сході. Тут виділяють області середземноморського, континентального й мусонного кліматів.

Область середземноморського клімату охоплює територію на південному заході Євразії на узбережжі Середземного моря. У літній період Середземномор’я перебуває під впливом тропічних повітряних мас, установлюється суха, жарка погода. Узимку вітри з Атлантичного океану приносять вологе повітря помірних широт, тому зима дощова й тепла.

У центральній частині субтропічного пояса клімат субтропічний континентальний зі спекою влітку, холодною зимою й невеликою кількістю опадів. На сході субтропічного поясу лежить область субтропічного мусонного клімату з характерним для нього режимом опадів.

Розміщення тропічного поясу в Євразії має, на перший погляд, незвичайну особливість. Сухий пустельний тропічний клімат формується на Аравійському півострові, півдні Іранського нагір’я й на частині низовини уздовж річки Інд. А на схід тропічний пояс закінчується і заміщається субекваторіальним поясом із мусонним кліматом.

 

Прийом «Мозковий штурм»

Завдання. Укажіть причини порушення простягання тропічного поясу в Євразії.

Отже, такий «зсув» субекваторіального поясу далеко на північ відбувається завдяки дії мусонів з Індійського океану. У літню пору на півострові Індостан, Індокитай, Філіппінських островах панує вологе екваторіальне повітря, принесене мусоном, тому літо в субекваторіальному поясі жарке й дуже вологе. Узимку територія півостровів перебуває під впливом сухого зимового мусону, який дме з материка. У результаті на півночі субекваторіальний пояс межує із субтропічним. Це єдине місце на Землі, де спостерігається таке «сусідство».

В екваторіальному поясі лежить півострів Малакка й більша частина Зондських островів. Для нього характерні протягом усього року екваторіальні повітряні маси, рівномірні й високі температури й рясні опади.

Висновок 1. Завдяки значній протяжності з півночі на південь Євразія розташована у всіх кліматичних поясах Північної півкулі, у межах яких виділяють усі типи кліматів Землі.

 

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Практична робота 11. «Визначення типів клімату в межах помірного кліматичного поясу за допомогою кліматичних діаграм»

Завдання

1) Охарактеризуйте кліматичні області помірного поясу та визначте їхні типи клімату за допомогою кліматичних діаграм і тематичних карт атласу.

Назва

кліматичної

області

Географічне

положення

Середні

температури

січня

та липня, °С

Середня річна

кількість опадів,

їх режим

Тип

клімату

 

 

 

 

 

2) Позначте на контурних картах Євразії межі помірного поясу та його кліматичних областей.

3) Зробіть висновок: поясніть причини відмінностей кліматичних показників і відділення кліматичних областей у помірному кліматичному поясі.

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Прийом «Мікрофон»

Учні дають відповідь на питання «Що дізналися та чого навчилися сьогодні на уроці»?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Порівняти набір і розміщення кліматичних областей помірного поясу Північної Америки й Євразії, виявивши спільні й відмінні ознаки.

1

docx
Пов’язані теми
Географія, 7 клас, Розробки уроків
Інкл
Додано
6 травня 2022
Переглядів
10016
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку