Мета:
1) Оцінити навчальні досягнення учнів під час вивчення теми шляхом проведення письмової роботи.
Після цього уроку учні зможуть:
- продемонструвати свої знання з теми «Давній Єгипет»;
- оцінити рівень власних навчальних досягнень із теми;
- звернути увагу на питання, що були недостатньо ними опрацьовані;
- набути навичок роботи над завданнями різних рівнів складності.
Тип уроку. Урок перевірки знань, умінь і навичок.
Форма проведення. Різнорівнева письмова робота за двома варіантами.
ТЕМА УРОКУ: «ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ ІЗ ТЕМИ «ДАВНІЙ ЄГИПЕТ».
(Історія всесвітня, історія України. Інтегрований курс, 6 клас)
Мета:
1) Оцінити навчальні досягнення учнів під час вивчення теми шляхом проведення письмової роботи.
Після цього уроку учні зможуть:
- продемонструвати свої знання з теми «Давній Єгипет»;
- оцінити рівень власних навчальних досягнень із теми;
- звернути увагу на питання, що були недостатньо ними опрацьовані;
- набути навичок роботи над завданнями різних рівнів складності.
Тип уроку. Урок перевірки знань, умінь і навичок.
Форма проведення. Різнорівнева письмова робота за двома варіантами.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП
1. Перевірка готовності класу до уроку
ІІ. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ ІЗ ПОРЯДКОМ РОБОТИ
Методичні рекомендації
Однією з форм тематичного оцінювання може бути письмова робота. Виконуючи роботу, просуваючись від першого, «початкового», рівня до «високого», учень емпіричним шляхом визначає реальний рівень своїх навчальних досягнень. Під час складання робіт ураховувалося також те, що для виконання завдань різних рівнів складності необхідна різна кількість часу.
Виходячи з цього, І рівень містить шість завдань, ІІ – три завдання, ІІІ – два, ІV – одне. Правильне виконання кожного завдання І рівня оцінюється в 0,5 бала, ІІ рівня – 1 бал, ІІІ – 1,5 бала, ІV – 3 бали.
ІІІ. ОСНОВНИЙ ЕТАП
1. Проведення письмової роботи
ВАРІАНТ І
І рівень
Виберіть правильну відповідь
1) Єгипетська держава виникла в долині річки:
А) Ніл;
Б) Тигр;
В) Інд;
Г) Ганг.
2) Єдина держава в Єгипті утворилася:
А) близько 3500р. до н.е. ;
Б) близько 3100р. до н.е. ;
В) близько 2500р. до н.е. ;
Г) близько 2100р. до н.е.
3) Форма правління в державі, де вся влада зосереджена в руках однієї людини і передається у спадщину, називається:
А) анархією;
Б) монархією;
В) республікою;
Г) імперією.
4) Служителями богів у Давньому Єгипті були:
А) вельможі;
Б) жерці;
В) номархи;
Г) візирі.
5) Бога сонця давні єгиптяни називали:
А) Ра;
Б) Тот;
В) Хнум;
Г) Осіріс.
6) Давньоєгипетські знаки-малюнки, які використовувалися на письмі, називалися:
А) піктограми
Б) ієрогліфи
В) монограми
Г) кіпу
ІІ рівень
7) Заповніть пропуски в схемі «Періоди історії Давнього Єгипту»
Епоха Пізнього царства - …. - ….. – Епоха Середнього царства - ….. -……..
8) Установіть відповідність між поняттям та його поясненням.
1. Дельта
2. Папірус
3. Дамба
4. Піраміда
А) Насипи у вигляді валів із мулу та очерету
Б) долина Нилу
В) очерет
Г) царська усипальниця
9) Продовжте перелік:
А) організації громадських робіт;
Б) ….;
В) ….;
ІІІ рівень
10) Які зміни в релігії здійснив Аменхотеп ІV, і чому невдовзі після його смерті в Єгипті відновили колишню релігію?
11) Заповніть таблицю «Розвиток культури в Давньому Єгипті».
Галузь культури |
Досягнення |
Наукові знання |
|
Література |
|
ІV рівень
12) Єгиптяни, зображуючи Озіріса, забарвлювали його тіло в зелений колір. Його часто зображували серед дерев або з виноградною лозою. Як ви вважаєте, із чим це пов’язане? Чому в Єгипті виник міф про Озіріса ?
ВАРІАНТ ІІ
І рівень
Виберіть правильну відповідь.
1) Єгипетську державу очолював:
А) фараон;
Б) султан;
В) цар;
Г) імператор.
2) Долину Нілу називали:
А) альфа;
Б) бета;
В) дельта;
Г) дамба.
3) Столицею єдиної Єгипетської держави було місто:
А) Фіви;
Б) Гераклеополь;
В) Карна;
Г) Мемфіс.
4) Кого в Давньому Єгипті називали «живі убиті»?
А) Номархів;
Б) ремісників;
В) рабів;
Г) вельмож.
5) Бога сонця давні єгиптяни називали:
А) Ра;
Б) Тот;
В) Хнум;
Г) Осіріс.
6) Сказання, легенди про богів та героїв називалися:
А) саги;
Б) казки;
В) міфи;
Г) оповідання.
ІІ рівень
7) Заповніть пропуски в схемі «Єгипетське суспільство».
Фараон -…… - Селяни - …… -…… - …….
8) Установіть відповідність між поняттями та його поясненням.
1. Жрець
2. Саркофаг
3. Мумія
4. Сфінкс
А) Забальзамоване тіло небіжчика
Б) скульптура лежачого лева з головою людини
В) велика труна, прикрашена малюнками і барельєфами
Г) служитель богів
9) Продовжте перелік.
Розвитку рільництва в Давньому Єгипті сприяли:
А) розливи Нілу;
Б) …..;
В) ….;
ІІІ рівень
10) Назвіть причини послаблення Єгипту наприкінці ІІ тис. до н.е.
11) Заповніть таблицю «Розвиток культури в Давньому Єгипті».
Галузь культури |
Досягнення |
Архітектура |
|
Мистецтво |
|
ІV рівень
12) Учителі в Давньому Єгипті любили повторювати: «Вуха юнака на спині його, і він почує краще, коли б’ють його». Які висновки про освіту в Єгипті ви можете зробити на підставі цих слів?
ІІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
1.Учитель нагадує учням порядок оцінювання робіт
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1) Випереджальне завдання. Підготувати повідомлення про вавилонського царя Хаммурапі.