Тема уроку: Розрізнення на слух звуків І - Й
Мета: формувати навички розрізнення на слух звуків і - й;
Завдання: удосконалювати навички читання слів з і - ї , корекція слухового сприйняття шляхом виділення звуків з потоку мовлення; виховувати інтерес до читання, товариство, доброту.
Обладнання: мультиплікаційні герої: Крош і Нюша, картки з корекції зорового сприйняття, індивідуальні картки, кольорові олівці, фломастери.
Хід уроку
I.Організація класу.
Перевірка організації робочого місця.
1. Сяде той, хто скаже:
- Яка пора року?
- Який день тижня?
- Яке число і місяць?
- Який урок?
- Який урок за рахунком?
- Сьогодні ми проведемо не зовсім звичайний урок, а урок - гру. Ми будемо грати в навчальні ігри, які нам приготували наші мультиплікаційні герої. А в кінці уроку ви отримаєте призи від них.
2. Вправа на зорове сприйняття.
Гра: «Які букви сховалися?»
Літери зображені на аркушах паперу. Діти знаходять букви і обводять їх фломастером.
3. Артикуляційна гімнастика.
Ігрова вправа «Посмішка»
Давайте посміхнемося один одному.
- Який звук можна вимовити, посміхаючись. (І)
Ігрова вправа «Коники скачуть»
- Який звук вимовляємо? (Ю)
II.Повідомлення теми і цілей уроку:
- Які два звуку ми вимовляли? (І - Й)
- Тема нашого уроку - Звуки і букви і - Й (відкривається картка на дошці)
Ми будемо вчитися розрізняти їх на слух.
Давайте вимовимо звуки И, Ї
Мовленнєва розминка
Чистоговорка:
Ч-ч-ч - привезли додому цегла.
Чий-чий-чий - будуємо будинок з цеглин.
Вивчення нової теми
1. Виділення звуків і-ї в словах.
Гра: «Доскажи слівце»
- Що нам співали, вгадай? Баю...(бай).
- Що в склянці, вгадай? Солодкий...(чай)
- Що ми співали, вгадай? Кара...(вай).
- Як називається приміщення для зберігання садово-городнього інвентарю? (сарай).
- Назвіть звук, що чується в кінці слів (Ї).
- Який це звук? Приголосний або голосний?
- Яким кольором закрасимо гурток? (синім)
Гра: «Відгадай задумане слово»
- Дуже сильна людина. (Силач).
- Навчальний предмет для креслення прямих ліній. (Лінійка).
- Столярний інструмент. (Пила).
- Дика тварина з пухнастим хвостом. (Лисиця).
- Вона потрібна, щоб шити і вишивати. Буває різнобарвна. (Нитка).
- Предмет, на якому готують їжу. (Плита).
- Назвіть звук, який ви чуєте в середині кожного слова. (І).
- Який це звук? (гласний)
- Яким кольором закрасимо гурток? (червоним).
2. Позначення звуків буквами.
Ці літери так схожі!
Переплутати їх ми можемо.
Щоб правильно писати Й і Ї у свій зошит,
Над однією з букв ми будемо
Зверху галочку писати.
- Про яких буквах йдеться у вірші?
Над якою буквою треба писати галочку?
Який звук позначається буквою І? Ї?
- Виберіть букви І і Ї з абетки і розставте їх під гуртками, які позначають звуки (гуртки червоного та синього кольору).
Фізкультхвилинка для очей.
Малювання носом букв (з закритими очима).
Розфарбовування гуртків.
3. Гра «Покажи літеру»
Інструкція: Послухайте слова (Ірина, свій, майка, миска, шкарпетки, виття). Коли почуєте слово зі звуком Й , підніміть картку з літерою Ї, коли зі звуком І - картку з буквою В. Будьте уважні. Поясніть значення слів.
4. Гра «Знайди пару»
Слова написані на картках у два стовпчики. Переставити картки так, щоб вийшли речення.
Мій міш-ка
Мої іг-руш-ки
Твій пла-ток
Твої ку-бі-ки
Фізкультхвилинка
Вийшли мишки як-то раз
Подивитися, котра година.
Раз, два, три, чотири.
Мишки смикнули за гирі.
Раптом пролунав страшний дзвін
Втекли мишки геть.
Робота з Букварем. Закріплення вивченого.
- Відгадайте, біля якоїсь картинки ми сьогодні будемо читати текст?
Опис картинки: Хлопчик зі світлим волоссям тримає іграшки в руках.
- Прочитайте назву самостійно.
Як звуть хлопчика?
1. Читання тексту ланцюжком.
- Що ви дізнаєтеся про хлопчика?
2. Бесіда по прочитаному.
- Що у Вови?
-Які іграшки?
- Який Вова?
- Добре вчинив Вова?
- Як треба грати?
3. Повторне читання.
- Прочитайте, які іграшки у Вови?
Підведення підсумків.
- Над чим працювали на уроці?
Заохочення за роботу: призи від мультиплікаційних героїв.