Тема уроку. Символи України як держави Мета : ознайомити дітей з різноманітністю символіки в нашому житті. Навчити розрізняти народні та державні символи. Розширити знання про Державну символіку України – Герб, Прапор, Гімн; вчити поводитися в урочистих ситуаціях, у пам’ятних місцях; розвивати вміння користуватися додатковою літературою. Виховувати патріотичні почуття, повагу до символів Української держави.
Тема уроку. Символи України як держави
Мета : ознайомити дітей з різноманітністю символіки в нашому житті. Навчити розрізняти народні та державні символи. Розширити знання про Державну символіку України – Герб, Прапор, Гімн; вчити поводитися в урочистих ситуаціях, у пам’ятних місцях; розвивати вміння користуватися додатковою літературою. Виховувати патріотичні почуття, повагу до символів Української держави.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Тестування
1. Людина, яка постійно живе в державі, користується правами і виконує обов’язки установлені її законами
а) емігрант
б) турист
в) громадянин
2. Документ, що засвідчує особу
а) диплом
б) табель
в) паспорт
3. Суспільство – це
А) паралельні класи в школі
Б)група людей, об’єднаних спільною історією
В)сім’я, близькі та родичі.
2. Робота з віршем
- Зачитайте акровірш…
У всіх людей одна святиня –
Куди не глянь, де не спитай, -
Рідніша нам своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини
Яке слово ви прочитали?... (Україна).
слайд №1)
3. Гра «Збери прислів’я»
— Відновіть і поясніть прислів’я. 2 учні ( слайд №2)
Рідна земля і а вдома краще.
Де не є добро, та дома миліше.
За морем тепліше, і в жмені мила( слайд №3)
III. Повідомлення теми і мети уроку( слайди №4,5)
— Що ви знаєте про символи України як держави.
--- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? ( слайд №6)
(Діти пишуть їх на картках синього кольору і озвучуючи прикріплюють до дошки)
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Слово вчителя.
Кожна країна світу обов’язково має свої символи. ( слайд №7
1. Робота за підручником (с. 104-107)
— Прочитайте текст на с. 104-105 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Що таке символ?
— Розгляньте малюнок на с. 104. Що на ньому зображено?
— Назвіть символи держави.
— Що таке герб?
— Де ви бачили Герб України?
— Опишіть його.
ВІКА Наш Герб – тризуб.
У ньому сила
Отця Небесного і Сина.
Уважно придивись до нього –
На Духа схожий він святого.
Що голубом злетів з небес
І у людських серцях воскрес!
Тризуб – немов сім’я єдина.
Де тато, мама і дитина
Живуть у мирі і любові
На Україні вольній, новій.
Герб – знак роду, міста, держави. У перекладі з німецької слово означає «спадщина» ( слайд №14).
Словничок-довідничок
Тризуб символізує трійцю життєтворчих енергій, тобто Мудрість, Знання і Любов (або Вогонь, Воду і Життя). Саме тому тризуб ми можемо зустріти на цеглі Десятинної церкви, що знаходиться у м. Києві, на плитах Успенської церкви.
— Прочитайте вірш Наталки Поклад «Прапор» на с. 106.
— Що розповідається у вірші про Прапор України?
— Розгляньте малюнок на с. 106. Розкажіть, що на ньому зображено.
— Прочитайте текст на с. 106-107.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
ЄВА Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави;
Це для всіх – ознака сили, це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє – небо, жовте – жито; -
Прапор свій оберігаєм,
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки є народом
Українським в Україні.
Прапор — це певного кольору чи кольорів і форми полотнище з емблемами та іншими прикрасами, яке є символом країни, території, організації, партії, навіть однієї особи
— Пам’ятайте! Коли звучить Гімн України на урочистих подіях, потрібно встати.
— Розгляньте малюнок на с. 107 угорі. Як цей малюнок пов’язаний із текстом на с .106-107?
Гімн — урочиста пісня. Слухання Гімну України. Словничок-довідничок
Національним гімном України є вірш Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна». Вірш було написано у 1862 році, а вперше він був надрукований у журналі «Мета» 1863 року. Отримавши популярність на Західній Україні, патріотичний вірш не пройшов повз увагу і релігійних діячів того часу. Один з них отець Михайло (Вербицький), ще також знаний композитор свого часу, захоплений віршем Павла Чубинського, написав музику до нього. Вперше цей твір було використано як Державний Гімн у 1917 році.
2. Фізкультхвилинка
Звучить гімн
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Віднови речення.
• Коли звучить... (Гімн України) — потрібно встати, гордо і голосно співати.
• (Гімн)... напам’ять треба знати, разом з усіма співати.
• Біля... (Прапора Україна) зупинись, честь віддати не лінись.
• Наш... (герб) — тризуб: запам’ятай і про це не забувай.
2. Розгадування кросворда
1. Тризуб на синьому тлі.
2. Урочиста пісня держави.
3. Синьо-жовте полотнище.
3. Робота над загадками
• Символ нашої держави —
Це тризуб жовто-яскравий. (Герб)
• Синє небо, жовте жито —
Цю святиню знають діти. ( Прапор )
Коли звучить він — всі встають,
До серця руку прикладають,
І вголос, й подумки співають,
І Україну прославляють.
(Гімн України)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які ви знаєте державні символи України?
— Яку назву має Гімн України?
— Як потрібно ставитися до державних символів України?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ( слайд №8
2. Розгадування кросворда
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія .
Підсумовуємо вивчене:
1.Прислів’я про Гімн, Герб, Прапор, Конституцію ( слайд №24).
— Які ви знаєте державні символи України?
— Яку назву має Гімн України?
— Як треба ставитися до державних символів України?
2.Сенкани про Державні символи. ( слайд №25).
VІІ . Домашнє завдання
С. 86–89. Дослідити Герб і Прапор Сокаля