Мета.
1) Оцінити рівень навчальних досягнень учнів під час вивчення теми «Виникнення та розвиток Київської Русі» за допомогою тестів; перевірити вміння застосовувати здобуті знання;
2) систематизувати, узагальнити та закріпити знання учнів із теми, повторити основні терміни та поняття;
3) виділити й актуалізувати в пам'яті учнів найважливіші явища та процеси; закріпити вміння систематизувати матеріал;
4) виховувати в учнів зацікавленість історією.
Тип уроку: контролю та перевірки знань.
Після цього уроку учні зможуть:
1) Визначати хронологічні межі правління князів Київської Русі;
2) пояснювати терміни та поняття, використані під час вивчення теми;
3) характеризувати внутрішню та зовнішню політику перших князів;
4) установлювати територіальні зміни Київської держави.
ТЕМА УРОКУ: «ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ ЗА ТЕМОЮ «ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК КИЇВСЬКОЇ РУСІ».
(історія України, 7 клас)
Мета.
1) Оцінити рівень навчальних досягнень учнів під час вивчення теми «Виникнення та розвиток Київської Русі» за допомогою тестів; перевірити вміння застосовувати здобуті знання;
2) систематизувати, узагальнити та закріпити знання учнів із теми, повторити основні терміни та поняття;
3) виділити й актуалізувати в пам’яті учнів найважливіші явища та процеси; закріпити вміння систематизувати матеріал;
4) виховувати в учнів зацікавленість історією.
Тип уроку: контролю та перевірки знань.
Після цього уроку учні зможуть:
1) Визначати хронологічні межі правління князів Київської Русі;
2) пояснювати терміни та поняття, використані під час вивчення теми;
3) характеризувати внутрішню та зовнішню політику перших князів;
4) установлювати територіальні зміни Київської держави.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП
1. Перевірка готовності класу до уроку.
ІІ. ОСНОВНИЙ ЕТАП
Методичні рекомендації
Для всебічної перевірки навчальних досягнень учнів використано такі форми тестових завдань:
Завдання І. Вибрати одну правильну відповідь.
Завдання з вибором однієї правильної відповіді складається зі вступного запитання та чотирьох варіантів відповідей, серед яких лише одна є правильною. Такі завдання спрямовані на перевірку знання дат і фактів. Понять і термінів, причин і наслідків подій, характерних рис соціального, політичного та економічного життя, змісту історичних джерел. Завдання крім текстової форми можуть бути подані у вигляді фотографій тощо.
Завдання ІІ. Установити відповідність, утворивши логічні пари.
Завдання на встановлення відповідності (логічні пари) складається зі вступного запитання, чотирьох варіантів, позначених цифрами 1,2,3,4, та п’яти варіантів відповідей, позначених літерами А, Б,В, Г, Д. Учень має встановити відповідність між завданням, позначеним літерою, та завданням, позначеним цифрою.
Завдання ІІІ. Установити хронологічну або логічну послідовність.
Завдання на встановлення правильної хронологічної або логічної послідовності складається зі вступного запитання та чотирьох подій, позначених літерами і розташованих у довільній формі. Події, крім текстової форми, також можуть бути подані у вигляді фотографій, рисунків тощо.
Події, крім текстової форми, також можуть бути подані у вигляді фотографій, рисунків тощо.
ІІІ. ОЦІНЮВАННЯ ТА ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ
Завдання І. Вибрати одну правильну відповідь
1. Позначте ім’я київського князя, на печатці якого вперше з’явився князівський знак Рюриковичів – тризуб.
А) Ігор Старий;
Б) Святослав Ігорович;
В) Володимир Великий;
Г) Ярослав Мудрий.
2. Позначте назву племені, на території якого виник Київ.
А) Поляни;
Б) деревляни;
В) тиверці;
Г) уличі.
3. Позначте, на які дві групи навала готів розколола слов’янські племена.
А) Венедів і антів;
Б) венедів і склавинів;
В) антів і склавинів;
Г) антів і обрів.
4. Позначте назву династії князів, яка перебувала при владі в Київській Русі до періоду роздробленості.
А) Рюриковичів;
Б) Ольговичів;
В) Ігоровичів;
Г) Святославичів.
5. Позначте ім’я князя, якому кияни докоряли такими словами: «Князю ! Ти шукаєш чужих земель, а свою рідну зневажаєш!».
А) Аскольд;
Б) Олег;
В) Ігор;
Г) Святослав.
6. Позначте рік, коли відбулася подія, про яку йдеться в уривку з літописи: «Греки так налякалися, що стали проситися в Олега, аби взяв яку схоче дань, аби тільки міста не чіпав, і Олег сказав їм дати по 12 гривень, себто по 6 футів срібла на чоловіка, на дружину і на князів, що по городах лишилися: у Києві, Чернігові, Переяславі й по інших городах».
А) 882 р. ;
Б) 900р. ;
В) 907 р. ;
Г) 911р.
7. Позначте плем’я, у битві з яким загинув князь Святослав Ігорович, повертаючись на батьківщину після походу проти Візантії.
А) Хозари;
Б) авари;
В) печеніги;
Г) половці.
8. Позначте, як М. Грушевський називав князя Святослава?
А) «Козаком на престолі» ;
Б) «запорожцем на престолі» ;
В) «воїном на престолі» ;
Г) «рицарем на престолі».
9. Позначте іншу назву варягів.
А) Гуни;
Б) венеди;
В) нормани;
Г) угри.
Завдання ІІ. Установити відповідність, утворивши логічні пари
10) Установіть відповідність між державним племінними союзами східнослов’янських племен та територіями, де вони проживали:
1) поляни;
2) деревляни;
3) сіверяни;
4) білі хорвати.
А) між Дністром і Південним Бугом;
Б) у середньому Подніпров’ї;
В) по Десні, Сулі, Пслу, Ворсклі;
Г) на річці Прип’ять;
Д) у Прикарпатті.
11. Установіть відповідність між іменами князів і пов’язаних з ними подіями:
1) розгром Хозарського каганату 965 р. ;
2) запровадження фіксованих норм данини;
3) повстання деревлян;
4) похід на Візантію 907 р. ;
А) Аскольд;
Б) Олег;
В) Ігор;
Г) Ольга;
Д) Святослав.
Завдання ІІІ. Установити хронологічну або логічну послідовність
12. Розташуйте події, про які йдеться в уривках із літописів у хронологічній послідовності:
А) «А деревляни зраділи погодились, і зібрали від двора по три голуби й по три горобці й послали їх до Ольги з поклоном. А Ольга роздала воякам кожному по голубові, а іншим по горобцеві, і повеліла пов’язати кожному голубові й горобцеві….»;
Б) «І прибули (Олег та Ігор) до гір київських, і довідався Олег, що тут Аскольд і Дір удвох княжать. І сховав він воїв у човнах, а інших позаду зоставив, і сам прийшов на берег Дніпра, несучи Ігоря малого» ;
В) « Коли ж почули деревляни, що він знову йде, порадилися деревляни з князем своїм Малом і сказали: « Якщо внадиться вовк до овець, то виносить по одній усе стадо, якщо не вб’ють його. Так і сей: якщо не вб’ємо його, то він усіх нас погубить» ;
Г) «Вони ж послухали його, і послали йому меч і іншу зброю. А він прийняв і почав любуватись і хвалити й висловлювати подяку цареві. І сказали бояри: Лютий цей муж буде, бо не дбає про маєток, а хапає за зброю, зобов’яжись платити данину».
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Повторити тему: «ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК КИЇВСЬКОЇ РУСІ».