Тема уроку: Води суходолу. Річка та її частини.
Основні терміни і поняття: річка, річкова система, річковий басейн, водний режим річки, повінь, межень, паводок, річкова ерозія, дельта, водоспад, річкові пороги, каньйон.
Тема уроку: « Живлення, водний режим і робота річок. Пороги і водоспади»
Номер слайду 2
План уроку: Живлення річок. Водний режим річки. Робота річок. Характер течії річок.
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Водний режим річки – регулярні зміни рівня води в річці протягом року.
Номер слайду 5
Повінь – щорічне збільшення рівня води в річці в одну й туж саму пору року, коли річка затоплює заплаву.
Номер слайду 6
Межень – найнижчий рівень води в річці.
Номер слайду 7
Паводок – не регулярне, а раптове підвищення рівня води в річці в наслідок сильних дощів або швидкого танення снігу.
Номер слайду 8
Льодостав – період в який річки вкриті льодом.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Руйнівна робота річок називається річковою ерозією. У ході цієї діяльності річка розмиває, розширює й поглиблює річкову долину, і чим більший нахил поверхні, по якій тече річка, тим швидше йде процес ерозії. Тому гірські річки мають глибокі та вузькі річкові долини, а рівнинні, де похил менший — неглибокі річкові долини.
Номер слайду 11
Зруйновані подрібнені породи (пісок, глину, гальку) річки переносять вниз за течією. Поступово вони відкладають їх у руслі та гирлі. У руслах річок з наносів утворюються пляжі, коси і острови. В гирлах принесені річкою породи відкладаються на дні.
Номер слайду 12
Дельта — рівнина в гирлі річки, створена наносами й прорізана безліччю рукавів і протоків. Найбільша за площею дельта річки Амазонки.
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Каньйон – глибока річкова долина, з дуже крутими схилами та вузьким дном.
Номер слайду 15
Пороги – це кам’яні брили твердих порід, що виступають із води у руслі річки.
Номер слайду 16
Водоспад – це високий скелястий уступ у руслі річки, з якого падає вода. Анхель — найвищий у світі водоспад, розташований на річці Чурун у Пд. АмериціНіагарський водоспад — комплекс водоспадів на річці Ніагара у Пн. Америці
Номер слайду 17
Як людина використовує річку? Ріки є шляхами сполучення; Використання біологічних ресурсів річок;Використання енергії річок (гідроелектростанції); На берегах рік зосереджено багато населених пунктів, у долинах і дельтах деяких рік живуть мільйони людей. У посушливих районах, де мало опадів, ріки використовуються для штучного зрошування ланів, садів, пасовищ. Зрошування й обводнювання перетворюють неродючі, посушливі землі у квітучі поля, сади, виноградники та пасовища.