Мета уроку: познайомити учнів із віршем, допомогти усвідомити ідейно-художній зміст поезії;
розвивати навички аналізу ліричних творів і виразного читання, висловлення своїх суджень про прочитане; познайомити з творами мистецтва;
розширювати мистецький кругозір учнів;
виховувати усвідомлення великого значення почуття вірності батьківщині, принципам національної єдності для формування свідомої особистості.
Тема. «Як умру,то поховайте…» - твір, що єднає минуле,теперішнє і майбутнє.
Мета уроку: познайомити учнів із віршем, допомогти усвідомити ідейно-художній зміст поезії;
розвивати навички аналізу ліричних творів і виразного читання, висловлення своїх суджень про прочитане; познайомити з творами мистецтва;
розширювати мистецький кругозір учнів;
виховувати усвідомлення великого значення почуття вірності батьківщині, принципам національної єдності для формування свідомої особистості.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: проектор, інтерактивна дошка, програмне забезпечення.
ХІД УРОКУ
I.Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка виконання домашнього завдання
-«Тополя» за жанром це ? (балада)
-Це ліричний твір чи ліро-епічний? Чому? (має сюжет)
- Що характерне для балад? (гострий драматичний сюжет,метаморфоза)
-Чому « Мені тринадцятий минало» автобіографічний твір? (автор згадує своє сирітське дитинство)
-Чим вразили ці твори?
2. Перевірка випереджуваного (пропедевтичного) завдання.
1845 рік у житті Т.Г. Шевченка (перебування на Україні, важка недуга , написано дуже багато знакових для автора творів). Рік написання «Заповіту».
II. Повідомлення теми й мети уроку.
III. Мотивація навчальної діяльності школярів.
«Конструктивна деталь» (за методикою Анни-Марії Богосвятської)
Береться українська хустка (червоного кольору) як ілюстрація до досліджуваного тексту.
Питання для учнів:
IV.Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу
1.СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Вам відомо, діти, що деякі твори Шевченка покладені на музику. А ще незаперечним є той факт, що багато простих українців у минулому вважали ці твори народними, до прикладу, пісню «Реве та стогне Дніпр широкий». Цей факт переконує нас у абсолютній любові Кобзаря до України, його вірності своїм патріотичним принципам. Він ніколи не почував себе винним перед царською родиною, яка асигнувала на його викуп з кріпацтва 2500 крб.. Тарас- це національний поет.
Перш за все, ми маємо усвідомити для себе роль Шевченка-поета в процесі становлення української держави і кожного українця зокрема.
Тому пропоную спочатку прослухати музичний твір «Заповіт» у сучасному оранжуванні.
Учні переглядають відео кліп (додаток 1)
2. Обговорення переглянутого матеріалу
-Ваші враження від виконання і оранжування?
-Чи впорався сучасний виконавець з такою піснею, чи доніс до слухачів ідею?
3. Словникова робота.
-Що означає слово заповіт?
- Чому поет саме так назвав поезію? Які життєві причини сприяли цьому?
4.Робота з текстом.
Учні слухають,як поезію читає Богдан Ступка (додаток 2)
Питання до учнів:
-Хто такий Б.С. Ступка?(Народний артист , відомий актор)
- Які фільми з участю Богдана Ступки вам відомі?
Виразне читання тексту і робота з ним.
Робота в групах
ГрупаІ ЕКСПОЗИЦІЯ
ЗАВ’ЯЗКА
КУЛЬМІНАЦІЯ
РОЗВ’ЯЗКА
Слайди презентації
Група2 Визначення художніх засобів
Епітети і повтори
Слайди презентації
Група3 Визначення теми та ідеї вірша
Слайди презентації
ЕВРИСТИЧНА БЕСІДА
V. Закріплення вивченого матеріалу.
ІНТЕГРОВАНЕ ЗАВДАННЯ
Порівняння «Заповіту» Шевченка з віршем Олександра Пушкіна «Я пам’ятник собі…»
Текст Пушкіна відтворено на слайді
-Хто скромніший у ставленні до свого «я» Пушкін чи Шевченко? Відповідь аргументуйте.
- Хто з авторів ближчий до свого народу? Чому?
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Вивчити «Заповіт» напам’ять.
Диференційоване завдання:учням середнього рівня навченості – підготувати відповіді на запитання зі сторінки 72 (№1-№8);
учням висого та достатнього рівня навченості підготувати запитання для дискусії «Чи виконали українці заповіт Шевченка».
Конспект уроку
української літератури
у 7 класі
Виконала Бей Л.М.