ТЕМА. Василь Симоненко «Цар Плаксій і Лоскотон». Різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона (песимістична й оптимістична)
Мета: навчати учнів визначати основні риси характеру дійових осіб твору, аналізувати їхню поведінку, розвивати навички висловлення особистого ставлення до зображуваного, проведення аналогії із сучасним життям, закріпити з учнями специфіку віршованої мови художніх творів.
Розвивати здібності п’ятикласників: увагу, пам’ять, аналітично-творчі вміння, критичне й асоціативне мислення.
Виховувати позитивні риси характеру, прагнення робити добро, сприяти усвідомленню значення для людини оптимістичного погляду на світ.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Створення емоційно-позитивного фону.
- У мене в руках розмальована торбина.
- Що б ви запропонували покласти до неї з того, що згодиться нам на уроці?
- А я вам пропоную ось що (дотепність, кмітливість, наполегливість, спостережливість,
старанність, творчість, уважність, активність, оптимізм)
ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя
На сьогоднішньому році ми продовжимо роботу над казкою «Цар Плаксій і Лосокотон». Будемо визначати основні риси характеру дійових осіб твору, аналізуватимемо їхню поведінку.
-Від чого залежить гарний настрій людини?
-Чи потрібний нам сміх?(коли ми посміхаємося,все довкола здається нам піднесеним. Сміх-це здоров’я, Сміх-продовжує життя).
IV.Актуалізація опорних знань.
Упродовж 6 хвилин необхідно підтвердити або спростувати твердження на тему «Сторінками життя і творчості В.Симоненка»
2.Літературна дуель
(учні у парах складають питання за змістом казки, потім задають їх ланцюжком, за кожну правильну відповідь пара отримує картку, за кількістю карток визначається переможець)
І м’яке волосся русе Розсипалося до вух.)
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Характеристика образів головних героїв твору
- Назвіть головних героїв казки. Які між ними стосунки?( Цар Плаксій та Лоскотон, їх образи протиставляються).
- Порівняймо їх портрети.
Використовуючи зроблені вдома записи, дай словесну характеристику персонажів.
-Складання асоціативного горна.
Цар Плаксій |
Лоскотон |
Запиши портретні деталі, які характеризують персонажа. |
|
Цар Плаксій велів сердито: «Хай із нами день при дні Плачуть всі в країні діти, Бо сміятись і радіти, У моєму царстві – Ні! Хто всміхнеться – в часі тім Я того негайно з’їм! (сердитий) |
І була накидка страх В Лоскотона на плечах. Лоскотливі мав він вуса І м’якенькі, наче пух. І м’яке волосся русе Розсипалося до вух. (красивий) |
Цар любив, як плачуть діти, Бо любив їх сльози пити. (жорстокий |
Мав він вдачу теплу й щиру. Ще й лукавинку в очах. (щирий) |
Голова його мов бочка, Очі – ніби кавуни. Порівняння. (некрасивий) |
Він як прийде, залоскоче, То сміється хто й не хоче. Тільки де він появлявся, Зразу плач там припинявся І приходив до усіх Голосний та щирий сміх. (веселий) |
«Ми тепер встановим скрізь Віковічне царство сліз!» Так розхвастався Плаксій – Цар країни Сльозолий. (хвалько) |
Добрий дядько Лоскотон. (добрий) |
Розізливсь тоді Плаксій – Цар країни Сльозолий. (злий) |
|
Зробіть висновки щодо характерів героїв, їхніх учинків.
Створіть сенкан
Ключові слова: Плаксій, Лоскотон
Лоскотон Плаксій
Добрий, веселий Злий, жорстокий
Лоскоче, сміється, смішить Плакав, злився, лопнув
Дітям носить щирий сміх Цар помер од сміху,
Визволитель-рятівник любив, як плачуть діти
Злий цар.
VI.ПІДСУМОК УРОКУ
VI I. Домашнє завдання: Виписати порівняння з тексту. Створіть сенкан.
Ключове слово: Плаксій