Тема: Віднімання трицифрових чисел з переходом через розряд
Мета: пояснити прийом письмового віднімання трицифрових чисел з переходом через розряд на основі знання алгоритму письмового віднімання двозначних чисел;
-удосконалювати вміння розв’язувати задачі, які розв’язуються дією віднімання;
-формувати обчислювальні навички, розвивати навички правильного оформлення письмового віднімання трицифрових чисел;
-розвивати увагу логічне мислення, математичне мовлення;
-сприяти вихованню інтересу до предмета через використання ІКТ та практичну діяльність на уроці;
-виховувати активну життєву позицію, прагнення до успіху через
наполегливу працю.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось і дзвоник пролунав,
До бесіди всіх позвав.
Всі ви сіли рівно, вправно,
І розмова піде славно.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Хвилинка каліграфії
47, 87,58, 90
100, 123, 456
2. Бліц опитування
Назви числа від 100 до 1000 сотнями;
Назви сусідів числа (456, 789, 987)
Скільки всього десятків у числах : 153, 197, 258, 345, 441, 508, 610,
Як знайти периметр квадрата?
Як знайти периметр трикутника?
Як знайти периметр прямокутника?
Назви компоненти дії додавання?
Назви компоненти дії віднімання?
Як знайти суму чисел?
Як знайти різницю чисел?
Як знайти невідомий доданок?
Як знайти невідомий від’ємник ?
Як знайти невідоме зменшуване?
Яку дію треба виконати:
Збільшити на…
Зменшити на….
Скільки см в одному дм ?
Скільки см в одному м?
Скільки дм в одному м?
Скільки год в одній добі
Скільки к. в одній грн.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з письмовим відніманням трицифрових чисел з переходом через розряд, продовжимо роботу над задачами на дві дії.
І V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Як відняти трицифрові числа? (З сотень відняти сотні, з десятків – десятки, а з одиниць - одиниці)
Чому тут не можемо виконати віднімання? (Не вистачає десятків і одиниць)
Де їх узяти? (У сотні) Як зручно її роздробити? (9 десятків і 10 одиниць)
Знайдіть відповідь.
1с. 4дес. 3од. = 143
Як розташувати ці числа при відніманні в стовпчик? (Сотні під сотнями, десятки під десятками, а одиниці під одиницями)
З якого розряду слід почати віднімання? (З розряду одиниць) Чому? (Число десятків і сотень зменшуваного при переході через розряд може змінюватися)
Поясніть, користуючись моделями, як відняти числа 302 і 159 у стовпчик.
302 Віднімаю одиниці: з 2 одиниць не можна відняти 9.
159 Десятків немає, тому позичаємо сотню й ставлю крапку.
143 Сотню дроблю на 9 десятків і 10 одиниць. У зменшуваному стало . . 12 одиниць: 12 – 9 = 3 одиниць.
Віднімаю десятки: 9 – 5 = 4 десятки
Віднімаю сотні: залишилося 2 сотні, 2 – 1 = 1
Відповідь 143
Завдання 1
Поясни розв’язання прикладу (один учень, за вибором вчителя, коментує розв’язання)
Завдання 2 (один учень, за вибором вчителя, коментує розв’язання)
Завдання 3
Розв’язок
І спосіб
Скільки днів має рік?
Скільки днів тривають канікули?
А скільки тривають суботи, неділі та святкові дні?
На скільки дій задача?
Що ми взнаємо коли від 365 - 120?
Що ми взнаємо коли від 245 - 62?
365 – 120 = 245 (дн) – залишилося робочих, вихідних і святкових днів;
245 – 62 = 183 (дн)
Відповідь: навчальних днів у році 183
ІІ спосіб
Як ще можна розв’язати цю задачу?(спочатку взнати скільки всіх вихідних днів і канікул разом, і після цього відняти від усіх днів року.)
120 + 62 =182 (дн) – разом вихідних днів, святкових і канікул
365 – 182 = 183(дн)
Відповідь: навчальних днів у році 183
Завдання 4
Один учень біля дошки коментує розв’язок задачі.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над складанням умов задач
Завдання 5
А) 642 – 396
Б) 587 – 94 - 238
Умова до задачі А
Слон важить 642 кг. А лев на 396 кг менше ніж слон. Скільки кг. важить лев?
Умова до задачі Б
У лісі росло 587 дерев. Першого дня зрізали 94 дерева а за другий 238 дерев. Скільки дерев залишилося у лісі?
(чотири учні, за вибором вчителя, коментують по черзі розв’язання)
Розв’язання
____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________
— Знайдіть і випиши: А) одноцифрові числа Б) двоцифрові числа В) трицифрові числа 10; 12; 4; 713; 615; 16; 6; 18; 921; 124; 26; 30; 32; 7; 34; 836; 40; 42; 44; 548; 50; 751; 54.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ — Чого навчалися на уроці? — Як оцінюєте свою роботу на уроці?
|
|
|
|