Урок української мови
у 3 класі
Тема: Вправи на розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм того самого слова.
Мета: Вчити дітей розрізняти такі поняття, як „слова близькі за значенням” і „споріднені слова” і „форми одного й того ж слова”.
Обладнання: предметні малюнки „Незнайко”, людина, слово „праця”, хліб, підручники, картки-опори.
Хід уроку
Будемо у світі знань мандрувати,
Будемо мову рідну вивчати!
Перед нами нелегкі задачі
Тож побажаємо собі удачі.
Терпеливості для нас
За роботу, в добрий час.
1. Вправа 172
а) прочитати виписані споріднені слова;
б) яке слово допомогло встановити в них корінь? (слово ліки)
2. Гра „Незнайко”
Незнайко, діти, не знає які слова споріднені (спільнокореневі).
Допоможіть йому, будь-ласка.
1. Діти, відгадайте загадку:
Круглий, мов сонечко,
Щедрий, мов сонечко.
Люблять його їсти
І дорослі й діти. (Хліб)
2. Хвилинка каліграфії Х хл хліб
3. Звуко-буквений аналіз слова хліб.
Доберіть споріднені слова до слова хліб.
(робота в парах і на дошці)
Хліб, хлібина, хлібний, хлібороб.
(робота над лексичним значенням слів)
4. Гра „Склади речення”.
Складіть і запишіть речення про хліб.
Хліб – усьому голова.
5. Словниковий диктант.
Веселка, райдуга, діти, дітвора, школярі, учні, друзі.
6. Як називаються слова, близькі за значенням? (синоніми)
А як називаються слова, які мають спільну частину? (коренем)
Сьогодні ми будемо розрізняти синоніми і споріднені слова; спорідненні слова і різні форми одного й того ж слова. У цьому нам допоможе наш вірний друг і порадник. Як ви думаєте хто?
Гра „Крученики”.
Вгадайте хто це? Лдюиан(людина)
1. Вправа 173 (в парах)
2. Вправа 174 (колективно)
- Прочитайте завдання.
- Про що розповідається у тексті?
- Яка головна думка?
- Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.
А яке речення вимовляється з особливим почуттям?
Людину праця величає.
3. Робота в зошитах.
- Спишіть текст. Підкреслить слова споріднені із словом „праця”.
- Яке слово відрізняється від слова „праця” тільки закінченням.
4. Гра „Хто більше”
Назвати прислів’я про працю (Праця годує, а лінь марнує. Працьовиті руки гори вернуть. Бджола мала, а й та працює.)
Як ви їх розумієте?
Фізкультхвилини.
1. Вправа 175
Чи споріднені слова: малий, невеликий.
- Чому вони не споріднені?
(Тому, що вони не мають спільної частини і не синоніми)
- Доберіть до них спільнокореневі слова
Малий – малюк, малеча.
Невеликий – велетень, величатися.
- Позначте корені.
2. Гра „Сито”
Назвати тільки спільнокореневі слова.
Сова, совеня, совок, совиний.
Син, синок, синій, синівський.
3. Гра „Збери слово”:
4. Розгадування загадки.
Розвиток мовлення.
5. Хвилинка фантазії.
Діти, а яким ви уявляєте собі ліс взимку?
6. Вправа 176.
- Читання тексту.
- Словникова робота.
Брунатні – коричневі
Верховіття – віти (верхні гілки)
- Вибіркове списування.
1 варіант
Виписати слово зима з різними закінченнями (зима, зиму).
2 варіант
Виписати до слова зима споріднені слова (зима, зимовий, взимку)
7. Гра „Чий ряд швидше”
„Сходинки слів”
Принесли Незнайко, людина і праця.
Хто швидше і більше впише слів
Дуб |
Вода |
Ліс |
Дубок |
Водичка |
Лісок |
Дубочок |
Водяний |
Лісник |
Дубовий |
Підводний |
Лісовий |
Що нового дізналися на уроці?
Чому навчилися сьогодні на уроці?
Вправа 177 (пояснити виконання вправи), повторити правила, параграф 16-17.