ТЕМА. Всеволод Нестайко „В Палаці Чарівних Казок."
(Уривок з повісті казки 'В країні Сонячних Зайчиків".
МЕТА. Розширювати знання учнів про літературні чарівні казки і їх авторів.
Розвивати вміння знаходити в структурі тексту описи, швидко орієнтуватися в тексті. Удосконалювати навички правильного і виразного читання та навички літературного аналізу твору. Викликати бажання стати активними читачами.
ОБЛАДНАННЯ. Будиночки (малюнки), ілюстрації казок, лабіринт.
ХІД УРОКУ
І.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
І/Звідки приїхала дівчинка... а)з великого міста; б):; маленького села;
2. У дівчинки була одна біда... а)вона забувала назви квітів; б) вона забувала поливати їх;
3.Бризнули з очей дрібні сльози і покотилися... а)у траву; б) до пенька;
4.Пішла дівчинка до лісу по суницю та забула...
а) стежку;
б)глечик;
5.3 того часу дівчинка рідко коли щось забуває. Як не може відразу відповісти,то... а)хвилину подумає; б)хвилину побігає;
6.Якщо читати казку в особах, скільки читців необхідно?
а)2; 6)3; в)4.
3. Підсумок.
Відповіді: І. а 4. <х,6
II. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
- Сьогодні ми з вами помандруємо в чарівне місто. Ми з ним нерозлучні в дитинстві,але й дорослими не забуваємо про нього. Бо мудрість, добро, краса його – невичерпність. Отже, ми мандруємо до казкового міста. Це дуже велике місто. Зупиняючись на його вулицях, відкриватимемо щось нове і цікаве.
(Звучить музика про казку)
1. Зупинка на вулиці Народній.
- Дуже звичне для нас слово "казка",а який великий зміст ховається за цим словом!
- З чим асоціюється у вас це слово?
- Казки почали складати ще в глибоку давнину і передавали в усній формі із століття в століття, з покоління в покоління. Над казкою працювали сотні, тисячі людей.
2. Зупинка на вулиці Казкарів.
- Казки, як правило, розповідаються, а не читаються. Ці традиції збереглися з давніх часів, коли люди не знали писемності, Одні розповідали. А інші, такі як І.Франко, О.Пушкін, Г.К.Андерсен, брати Грімм, Шарль Перро записували ці казки. Щось доповнили, щось змінили, і ми з вами отримали авторські літературні казки.
- Наша подорож продовжується, ми на вулиці казкарів.
(Вчитель відкриває дошку, на якій малюнки будиночків.)
- Ці будиночки порожні. їх жителі залишили записки, в яких вказують, де вони. Кожна група має такий будинок. Відгадайте,будь ласка, герої яких казок там живуть, хто автор.
Записки.
І .Я дуже хочу з вами познайомитись, але соромлюсь своєї гидкої зовнішності.
(А. К. Андерсен ' 'Гидке каченя''.)
2. Терміново викликали лікувати звірів в Африку. (К. Чуковський "Айболить ".)
3. Пішла до бабусі, понесла їй пиріжки.(Ш.Перро "Червона Шапочка".)
4. Побіг до школи, бо нічого не знаю. (М.Носов "Пригоди Незнайка та його друзів.)
5. Ми з Гердою у саду садимо троянди. (Г.К.Андерсен "Снігова Королева ".)
6. Пішла провідати семеро гномів.(Ш.Перро "Білосніжка і семеро гномів".)
7. Я в гостях у П`ятачка.(Алан Мілн "Віні-Пух і всі, всі, всі... ".)
3. Подорож лабіринтом.
- Пройшовши найзапутанішу вулицю міста, ви дізнаєтесь, де ми зараз побуваємо.
-А допоможе на у цьому твір відомого українського письменника В. Нестайка і його герой - хлопчик Веснянка.
III. Опрацювання тексту.
1. Словникова робота.
- Щоб потрапити у Палац Казок, треба піднятися по сходах "словах".
височів грати гамірно
зубчасті кімнати корито
чарівниці спортивними химерний
страховиська дванадцятипудові гаптували
Корито - це відкрита дерев'яна або металева посудина довгастої форми, яка використовується для прання білизни, напування худоби.
Химерний - фантастичний, чудернацький.
2.Читання твору.
- Як ви гадаєте, хто повинен жити в Палаці Казок?
а)мовчазне читання 1 частини (І абзац);
б)аналіз прочитаного та вибіркове читання:
- Що можна сказати про зміст прочитаного? Що він вам нагадує?
- Фігури яких казкових героїв прикрашали Палац?
- Які стіни були в Палаці?
- Чим вони були прикрашені?
- Прочитайте, де сиділа прекрасна царівна.
- Прочитайте,що сказано про Змія Горинича.
- Знайдіть в тексті з чим порівнюється вікна Палацу.
- Чи правда, що біля входу лежали лагідні кішки? Доведіть словами тексту.
- На що був схожий сам вхід в Палац? Прочитайте.
- Яка повинна бути інтонація читання опису? Хто хоче спробувати прочитати?
- Про кого з казкових героїв забули сказати? Прочитайте цей уривок.
- Як би ви зустріли такий палац, ви б злякались? Давайте дізнаємось, чи злякався хлопчик Веснянка?
в) читання '"ланцюжком" по реченням 2 частини;
г) аналіз прочитаного:
- Чи злякався Веснянка? Чому? Які слова тексту є підсумком цього?
- Яким був Палац всередині?
- Чим займалися добрі феї і чарівниці?
- Кого крім них побачив хлопчик? Що вони робили? Прочитайте.
д) читання пошепки 3 частини;
- Кого побачив біля Палацу Веснянка?
- Яка сюжет прочитаного вам сподобався більш?
- Як себе ночували у Палаці принци та принцеси, королі та королеви?
Прочитайте.
ж) аналіз;
- Що здивувало Веснянка у Дитячій кімнаті?
- Які предмети викладаються в школі?
-А хто гам вчителі?
- Як вчилися діти у школі?
- Які казкові герої ходили до школи? З яких вони творів? Хто з них вам
незнайомий?
З. Мовно - логічне завдання.
а) робота в зошитах (с.34). Гра '"З'єднай назви казок та їх персонажів»
IV. Підсумок уроку.