Конспект ПЧ Сонячні вітрила "Різдвяна казка"

Про матеріал

Розробка розрахована на 2 клас НУШ за програмою О. Я Савченко. Для уроку позакласного читання за книгою Сонячні вітрила (автори Оксана Лабащук, Тетяна Решетуха).

Перегляд файлу

Урок позакласного читання (Сонячні вітрила)

Дата: 23.01.2020

Тема: Різдвяна казка

Мета:

      ознайомити з літературною творчістю авторів (Ігор Калинець,Наталка Поклад, Іван Малкович); сприяти розширенню кола читацьких інтересів учнів, удосконалювати навички виразного читання поетичних творів; формувати уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; ознайомитись з традиційною символікою Різдвяних свят; розширювати знання учнів про звичаї українського народу, про традиції святкування Різдва; збагачувати словниковий запас учнів;

       розвивати  мислення, пам’ять, увагу, уміння виділяти у тексті головне, граматично правильно висловлювати свої думки;

         виховувати  любов до рідного краю, свого народу, повагу до його традицій, минулого і сучасного, працьовитість,бажання пізнавати свята, звичаї святкування, охайність, естетичний смак.

Обладнання: збірки поезій про зиму, картки для роботи в парах, аудіо записи колядки «Тиха ніч», хороводу «Підемо у двір гуляти», букви алфавіту, ілюстрації природи взимку.

Хід уроку

    І. Організаційна частина 1 слайд

          Чарівниця зима

Дітей на вулицю викликає,

Щоб вони на уроках не бували,

А витівницю снігову розвеселяли.

Ой ти, зимо - зимонько, постривай!

Наших учнів з уроку не викликай.

Вони ще хочуть почитати,

І в цікаві ігри пограти.

    II. Вправи для розвитку артикуляційного апарату.

    1.Артикуляційна зарядка. 2 слайд

— Зробіть глибокий вдих носом. На видиху промовляйте чистомовку-добавлянку:

Ок-ок-ок — падає сніжок.
Оз-оз-оз — пощипує мороз.
Ки-ки-ки — їдуть саночки.
Кі-кі-кі — ковзани швидкі.
Ах-ах-ах — синички на кущах.
Їх-їх-їх — нагодуєм їх.

    2.Розучування скоромовки: 3 слайд

А тепер дружно починаймо.

Скоромовку повторяймо.        (спочатку повільно, потім швидко, нарешті ще швидше).

Йде зима в поля, гаї.

Ми вже бачили її.

В неї сніг та хуртовина,

Довга ніч, коротка днина.

Читання скоромовки за допомогою вправи «Карусель».

(Діти утворюють два кола, по 4 чол. і стають обличчям один до одного. По черзі розповідають один одному скоромовку. Зовнішнє коло рухається, внутрішнє на місці.)

  3. Роз’єднати слова та прочитати прислів’я та приказки,прикмети про зиму. Робота в парах (спільне обговорення). 4 слайд

 Багатоснігубагатохліба.

 Дозавірюхитребакожуха.

 Зимабезснігулітобезхліба.

 Зимоюденьок,яккомарівносок.

 Синицяпищитьзимувіщить.

 ТріщинетріщиминулоВодохреща.

 Яклютийнелютуй,анавеснубрівнехмур.

       ІІІ. Актуалізація опорних знань

Інтерактивний метод «Асоціативний кущ»  5 слайд (вчитель визначає одним словом тему, над якою буде проводитись робота -  «Зима»,учні згадують все, що виникає в пам’яті стосовно слова. Вчитель фіксує відповіді у вигляді своєрідного «куща» на дошці).

Мета: активізувати знання учнів про пору року зиму, її ознаки, народні свята зимового циклу.

Сьогоднішній урок позакласного читання присвячений одному із найтаємничіших зимових свят, яким є Різдво Христове.

  • Коли в Україні відзначають Різдво? (25 грудня та 7 січня)

      ІV. Мотивація навчальної діяльності
Вправа «Картинна галерея». 6-9 слайд
— Зараз ми вирушимо у «Картинну галерею». Чи відоме вам слово галерея?

 (Галерея — це спеціальне приміщення, художній музей, у якому розміщені для огляду твори мистецтва.)
— Пригадайте, що означає слово репродукція. (Надруковане зображення творів живопису.)
Розгляд ілюстрацій та репродукцій картин.

— Чиї картини ви переглянули?
— Яка пора року зображена на всіх картинах?
— Які кольори переважають?
— На чиїх картинах зображено пейзажі?
— Хто з художників зобразив зимові розваги?
— Яка картина справила на вас найсильніше враження?

     V.  Повідомлення теми та мети уроку

    - Вправа «Очікування»

Мета: дати учням можливість висловити свої думки щодо даної теми уроку, про що хочуть дізнатись, для чого.

     VІ.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

       1.Ознайомлення з розділом «Різдвяна казка» с. 60.  (Зразкове читання учнем).

       2. Робота в групах.

 

1 група – Любителі поезії: Робота над віршем Ігоря Калинця «Різдво».

2 група - Колядники: Робота над віршем Наталки Поклад «Колядники».

3 група - Кухарі: Робота над віршем Ігоря Калинця «Святкові страви».

 

а) Підготовка до читання. Напівголосне читання віршів учнями.

б) словникова робота

в) виразне читання вірша учнями

г) аналіз змісту вірша

Інформація для вчителя

12 Різдвяних страв:

  •                     Кутя
  •                     Пісний борщ (з вушками, з грибами та чорносливом)
  •                     Грибова юшка
  •                     Вареники (зі сливами, грушами, капустою або картоплею)
  •                     Голубці (з пшоном, з бульбою, з гречки, з рисом та тушкованою морквою і пастернаком, з рисом і грибами, або голубці під грибним соусом)
  •                     Маринований оселедець
  •                     Мариновані гриби
  •                     Смажена або заливна риба
  •                     Тушкована капуста (з грибами, з квасолею)
  •                     Квасоля
  •                     Узвар
  •                     Пампушки

Фізкультхвилинка

Зимова пісенька  «Підемо у двір гуляти»

    3. Робота над оповіданням «Золотий павучок» Івана Малковича

а) Показове читання вчителем.

б) розповідь  учителя з елементами бесіди  про Різдво

     Різдво – свято традиційно родинне. Ніч напередодні  Різдва вважається чарівною. Ми загадуємо бажання і просимо у Бога, щоб Він допоміг нам їх здійснити. Увечері перед Різдвом в кожній оселі готували пісні страви. Кутя, узвар мусили бути на столі, а ще вареники, горох, квасоля, смажена капуста, риба,гриби, коржі з маком…А коли на небосхилі з'являлася перша надвечірня зірка, уся родина сідала за багатий стіл. Він і справді був багатим – аж 12 різних страв! Тому в народі цей вечір називали Свят-вечором або Багатим вечором. Славили народження Бога і колядники, що ходили від хати до хати. Кожен гурт обирав собі Звіздаря (той, хто носить Зірку) і Міхоношу (той, хто збирав дарунки до торби).

      Здавна на Різдво було прийнято не лише дарувати подарунки, але і творити милосердя. Ви думаєте, воно доступне лише дорослим, а діти здатні лише приймати дарунки? Насправді, дитина теж може готувати подарунки, і не тільки для рідних і близьких, але і, наприклад, для пташок.

в) аналіз оповідання

Музична пауза.  Слухання колядки «Тиха ніч»

 

 

VІІ. Узагальнення та систематизація знань.

Виконання завдань в зошиті с. 66.

ІІІ. Підсумок уроку

Вправа Незакінчене речення

На  сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…

Сьогоднішній урок навчив мене…

Свято Різдва це…

Створення асоціативного куща

- Які асоціації у вас викликає слово «Різдво»?

ІХ. Домашнє завдання

Намалювати малюнок на тему «Різдво».

 

doc
Додано
3 лютого 2020
Переглядів
955
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку