урок - презентація з літературного читання "ТЕАТР"

Про матеріал
Ознайомити учнів з видами театрів, виховувати любов до театру, повагу до професіїї актор. Дати уявлення з чого складається театр.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Верхньокриничанський навчально-виховний комплекс

загальноосвітня школа І-ІІ – дошкільний навчальний заклад

Василівської районної ради Запорізької області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВІДКРИТИЙ УРОК

ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ

3 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                 Підготувала

                                                                      вчитель початкових класів

                                                                       спеціаліст першої категорії

                                                                               Скурська Оксана Вячеславівна

 

 

 

 

2019-2020 н.р.

 

ТЕМА: Театр

МЕТА: ознайомити учнів з поняттям «театр», з утворенням перших театрів та з

               різними видами театрів;

               вчити учнів самостійно знаходити необхідну інформацію з різних джерел;

               збагачувати словниковий запас учнів новими словами та ввести їх у активний словник;

               розвивати здібності дітей до акторської діяльності, творче мислення, уяву;

               формувати навички правильної поведінки в громадських місцях;

               виховувати дисциплінованість, толерантність, повагу до людей різних професій;

               вміти отриманні знання використовувати у повсякденному житті.

              

Обладнання: картка №1, білет, афіши, презентації, пісня для інсценізації

                        «Ходить гарбуз по городу», тлумачний словник, картки із текста-

                         ми для читання, фото-картки, стікери, ромашка Блума.

 

ХІД ЗАНЯТТЯ

 

 

І. ПРИВІТАННЯ

 

Наш урок читання
Цікавий, незвичайний.
Ледарів у нас немає.
Хто руки не піднімає?
Умощуйтесь зручніше,
Працюйте веселіше!

 

  • Привітайтеся з гостями.

ІІ. Мотивація навчання та оголошення теми уроку

- Прочитайте, будь ласка, слова на листочках № 1.

 

ДАЧГЛЯ

ТОРАК

ВІЗАСА

ЦЕНАС

- До якої частини мови відносяться всі слова?

- Як одним словом можна назвати їх, що їх об’єднує? (ТЕАТР)

- Хто здогадався тему нашого уроку?

- Зараз на кольорових стікерах, ви напишете, про що на вашу думку, ми будемо розмовляти на уроці. Прикріпіть, будь ласка, свої стікери на дошці, а в кінці уроку  ми повернемося до них.

 

- Отже на нашому уроці ми будемо говорити про чарівний світ ТЕАТРУ.

Гра «Мозкова атака»

На дошці написано слово   ТЕАТР

  • Які асоціації виникають у вас, коли ви прочитали слово ТЕАТР?
  •  

 

ТЕАТР

 

 

ІІІ ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Поняття «ТЕАТР»
  • Що ж означає слово «ТЕАТР»? (відповіді учнів)
  • Якщо ми не можемо пояснити значення цього слова, куди ми можемо звернутися? (словники, інтернет)

СЛАЙД – СЛОВНИЧОК (з визначенням «ТЕАТР») читає 1 учень

 

ТЕАТР – в перекладі з грецької означає «місце видовища» - це вид сценічного мистецтва, що відображає життя в сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами, а також це установа, що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів і приміщення у якому відбуваються вистави.

  • Чому це сценічне мистецтво?
  • Поясніть вислів «життя в сценічній дії» (бо людина перевтілюється у іншу особу)

 

2.Робота в парах.

- Кожен ряд має свій текст. Ваше завдання зараз з ним ознайомитися, щоб потім розповісти іншим учням те, про що ви дізналися.

1 група                                            ТЕКСТ № 1

Театр виник дуже давно. Адже колись не було ні телевізора, ні радіо, ні кіно, ні журналів. А так хотілося чогось цікавого, особливо на свято! І завжди були люди, які найкраще вміли співати чи розповідати історії. А інші із задоволенням їх слухали. От із цих співців та оповідачів і вийшли актори – люди, що зробили свій талант професією. Спочатку акторами були тільки чоловіки, які мусили грати усі ролі, і жіночі теж. Для цього вони одягали маски. Саме маска допомагала актору перевтілюватися в те, що вона зображала: у тварин та людей – радісних і зажурених, добрих і злих. Найпершими масками були сумна і весела, а також добра (світла) і зла (темна).

Нині у театрі маски рідко використовують, бо актори обов’язково мають уміти зображати різні настрої людини: смуток, радість, задум, подив. Тому що актори навчилися зображати когось або щось, наприклад - дерево, пташку, корову.

 

  • Про що ви дізналися з вашого тексту? (розповідь учнів)

СЛАЙД- ПРЕЗЕНТАЦІЯ 2

Розповідь вчителя:

  • Перші театри зявились у Греції, згодом в Китаї, Індії. Театральне мистецтво в Україні бере свій початок з глибокої давнини, коли воно проявлялося ще в народних іграх, піснях, танцях. Відомі перші театральні вистави перших артистів які називалися СКОМОРОХАМИ.

СЛАЙД –ПРЕЗЕНТАЦІЯ 3

 

2 група       ТЕКСТ № 2

Муза театру Мельпомена

G:\img453.jpgДавним – давно у верховного бога Зевса та богині Мнемосіни народилось дев’ять прекрасних дочок з чистими серцями та дивними голосами. Їх назвали Музами, богинями наук та мистецтв. Богині жили між собою дружно, водили хороводи, співали під звуки давнього музичного інструмента – золотої кіфари. Люди, яких Музи напували джерельною водою, ставали поетами та співаками, танцюристами та акторами, музикантами та вченими. Як серед сестер впізнати Музу театру Мельпомену? ЇЇ одяг був з виноградного листя, на голові був вінок із плюща. Взуття  Мельпомена носила на дуже високій підошві, що збільшувало її зріст і додавало величності та урочистості в одній руці вона тримала театральну маску (в давнину така маска закривала обличчя, перевтілюючи актора в його персонаж), а в другій – меч (цією зброєю вона начебто долала людські вади).

  • Про що ви дізналися з легенди?
  • Як можна впізнати Музу театру?

 

СЛАЙД –ПРЕЗЕНТАЦІЯ 4

 

  • Муза – це образ, це нежива істота, яка надихає іншу людину на якісь дії. Муза – це богиня… співу, мистецтва, поезії…..

 

3 група                      ТЕКСТ № 3

Колись давно актори грали вистави під відкритим небом ось в таких театрах. (фото 1) Сцена знаходилась внизу, а на пагорбі розташовувалися глядачі. З часом театр змінився – з’явилося приміщення, яке за багато років змінило свій вигляд. В кінці кінців сучасні театри мають ось такий вигляд. (фото 2) Театрів існує багато – це залежить від того, які вистави там показують. Якщо на сцені виставу показують артисти балету то це театр балету, якщо виконують свої партії оперні  співаки, то такий театр називають оперним.  Якщо для маленьких глядачів виставу показують ляльки, то це ляльковий театр. Веселу оперету вам покажуть в театрі оперети.  Смішні історії можна побачити в театрі драми  та комедії.  А от дорослі вистави актори грають в драматичних театрах.   Для вас, діти, теж існує театр, який називається Театр юного глядача.  

Як ви думаєте, театри можуть мати імена? Звичайно, театр, як і людина, теж має ім’я. Наприклад, театр для дітей «Тимур», театр для дітей «Зернятко», дитячий театр «Арлекін», театр ляльок «Бавка». Тому скільки є театрів, стільки ж імен.

  • Про що ви дізналися з вашого тексту?
  • Так  які види театру є?
  •  

СЛАЙДИ- ПРЕЗЕНТАЦІЯ 5

Доповнення вчителя

  • Є ще пальчикові театри – виконавці заховані, а персонажі одягаються на пальці рук.
  • Настільні театри – де дія відбувається за допомогою карток-іграшок.
  • Театр ПАНТОМІМИ – актор грає без слів, тільки за допомогою міміки, жестів, рухів тіла.
  • Театр тіней – де актори, це пласкі фігурки з картону, якими керують люди за допомогою паличок або люди за допомогою свого тіла і тіні утворюють різні предмети

 

СЛАЙД ТЕАТР ТІНЕЙ

 

  • театр піску

СЛАЙД ТЕАТР ПІСКУ

  • А що об’єднує ці всі театри?
  •  

Так, вони доносять інформацію до глядачів різними засобами.

  • А чи є театри у м. Запоріжжя?

ФІЗХВИЛИНКА

 

  • І так, уявіть собі,  що ви дуже хочете відвідати театр, театральну виставу, що нам потрібно зробити спочатку? (вибрати виставу, яку ми хочемо переглянути)
  • А хто і що нам у цьому допоможе, розкаже інша група.

 

4 група                                           ТЕКСТ № 4

Для того, щоб люди змогли дізнатися про те, яка вистава йде в театрі, художники готують оголошення. В ньому зазначається назва вистави, де і коли вона буде проходити, можна ознайомитися з прізвищами акторів, які в ній грають роль. Таке оголошення називається афішею. 

Також в афіші може бути перелік усіх вистав, які будуть показувати у театрі на протязі місяця.

Зазвичай афіші вішають біля театральної каси, в самій театральній касі або біля театру на дошці оголошень.

  • Хто готує оголошення ?
  • Як називається це оголошення?
  • Що є в ньому?

 

 

 

5 група                                         ТЕКСТ № 5

       На театральному квитку (фото 3) вказують назву вистави, число, місяць і час, коли вона відбудеться, ряд і місце, ціну квитка. А збоку знаходиться напис – контроль. Його відірве на вході білетер. (фото 4) Білетер – це працівник  театру, який перевіряє квитки. Як ви гадаєте, для чого білетер надірве квитки? (Для того, щоб можна було проходити далі) Після того, як ви пред’явили квиток білетеру, ви маєте цей квиток зберегти до кінця     вистави, а  тому з ним слід поводитися обережно: не рвати і не м’яти його.

 

  • А ще що нам необхідно придбати? (квиток)
  • Де можна придбати квитки?
  • Хто продає квиток? (касир)

      - Коли купуєте квиток, не забувайте про чарівні слова – будь ласка, дякую.  А щоб краще розгледіти та почути, можна попросити у касира квиток ближче до сцени, хоча й здалеку теж буде добре видно й чути.

- А хто такий білетер?

 

СЛАЙД – ПРЕЗЕНТАЦІЯ № 6

 

РОБОТА У ГРУПАХ (2 групи)

- Згадайте правила роботи в групах.

1 група- Розгляньте афішу, та розкажіть нашим гостям, що ви дізналися із неї.

2 група – Розгляньте квиток, та розкажіть нашим гостям, що можна дізнатися з квитка.

 

  • А чи завжди ми повинні купувати квитки у касах?
  • Як ми сьогодні можемо придбати квитки, не виходячи навіть зі школи?
  • Давайте подивимося як це можна зробити?

 

Показ різних квитків: роздруковані, у мене в телефоні – електроні квитки

 

3. ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ТЕАТР

(учні повинні вдома самостійно підготувати )

 

ФІЗХВИЛИНКА - НЕЙРОБІКА

4. Перевірка самостійної роботи вдома. (перевернуте навчання)

  • ТАК З ЧОГО Ж СКЛАДАЄТЬСЯ ТЕАТР?

Робота в  групах (2 групи)

- Вдома вам треба було прочитати текст, та переглянути відео про театр.

- Зараз користуючись текстом, який знаходиться на парті, ви повинні розмістити (на парті) фото. А потім разом перевіримо з чого складається театр та що у ньому є крім акторів?

 

На вході до театру ваш квиток перевірив білетер, ви заходите до театру. І відразу потрапляєте у фойє.  Це велике приміщення при вході до глядацької зали. Фойє може бути прикрашене дзеркалами, на стінах можуть висіти фотографії акторів, які грають у цьому театрі, картинки з вистав. Для зручності попід стінами можуть стояти лави, на яких можна зачекати початку вистави. Восени, взимку та весною ми носимо верхній одяг, заходити в якому до глядацької зали не чемно і не зручно. Тому у фойє завжди є гардеробна, в якій можна залишити верхній одяг. Гардеробник, працівник гардеробу,  прийме у вас одяг, повісить на вішалку та дасть номерок, по якому ви після вистави заберете одяг назад.

В приміщенні театру є буфет,  у якому під час антракту можна випити чай із бутербродом або солодощами. Антракт – це перерва між діями у виставі. Під час антракту можна посидіти у фойє на лаві або походити по ньому, розглядаючи фотографії акторів або картинки, що висять на стінах.  Діти, послухайте, що це Це дзвенить дзвінок, але що він означає, ми дізнаємося на наступній нашій зустрічі.

Діти, чуєте?  Дзвенить перший дзвінок, який запрошує глядачів до зали та зайняти своє місце.

Якщо ви потрапили до великого театру, де виставу можуть подивитися   багато людей, глядачам пропонують зайняти місця, які розташовані ярусами, як поверхи у будинку – І поверх, ІІ поверх, ІІІ поверх. Так і яруси – І ярус, ІІ ярус, ІІІ ярус, і навіть ІV ярус. На І ярусі знаходиться партер – це місце найближче розташоване до сцени, далі над партером розташовані балкони ІІ, ІІІ та ІV ярусів.

Крісла у глядацькій залі розташовані рядами.

В більшості театрів вистави  супроводжуються музикою. В деяких з них навіть є спеціальне місце для оркестру – це оркестрова яма.  Що ж таке оркестр?  Під час вистави ми його не бачимо, а тільки чуємо, тому що оркестрова яма глибока і музикантів зовсім не видно, вони ніби заховались.

А якщо ви подивитесь вгору, то побачите красиву люстру, яка освітлює всю залу. Але тихіше, чуєте?  Продзвенів другий дзвінок, який сповіщає, що вистава ось – ось почнеться. А ось і третій дзвенить. Світло поступово згасає, і починається вистава, починає звучати  музика, всі глядачі дивляться на сцену. Завіса відкривається і починається вистава.

ДЗОНИК

Сцена – це місце, де виступають актори. У сцени є свій одяг – завіса, куліса, задник  Завіса зроблена з тканини, яка закриває сцену і все, що на ній знаходиться, до початку вистави. Куліса теж зроблена з тканини, за нею стоять актори, які під час вистави чекають свого виходу на сцену. Задник – це декорація, яка намальована на тканині і прикрашає центральну стіну. Це може бути зображення природи, лісу, річки, квітів, будівель, предметів домашнього вжитку,  побуту, меблів – все те, що допоможе глядачеві зрозуміти, де відбуваються події. Декорації – це все те, що знаходиться на сцені і допомагає акторам передати ті події, які розгортаються під час вистави.

Для того, щоб показати день або ніч, використовують прожектори, які направляють промені світла на сцену.  Високо над сценою на стелі розташовані софіти, а на підлозі попереду сцени знаходяться рампи. І прожектори, і рампи, і софіти – це великі лампи, які з різних сторін по різному освітлюють сцену.

А щоб вистава була цікавішою, актори користуються театральними реквізитами або, як ще їх називають, атрибути. Ми з вами теж на святах, розвагах використовуємо різні атрибути. Пригадайте, які?

Ось бачте, скільки спільного у нас  з театральною сценою – є і куліса, і задник, і декорації, і атрибути. А головне, що всі ви – маленькі актори, які так натхненно вчитеся виступати на сцені, а глядачі – це ваші мами, тата, бабусі та дідусі. 

    У театрі на сцені можна побачити своїх улюблених казкових героїв. І ролі цих персонажів грають люди – актори. Їх називають «чарівниками» театру.

Перш ніж виступити на сцені, актори  багато працюють: розучують слова, вчаться говорити їх виразно, з різною інтонацією. Вони уявляють, як гратимуть на сцені, як сміятися чи плакати, як будуть рухатися. Актори заздалегідь продумують, з якого боку їм краще вийти на сцену, де знаходитися на сцені тощо. Актори не лише зображають героїв, а й висловлюють своє ставлення до них. Актори вчаться відчувати та розуміти інших, ставити себе на місце інших людей. І лише тоді, коли все добре виходить, вони показують виставу для глядачів.
        Один і той самий актор може грати різні ролі. Побутує навіть

таке висловлювання «актор увійшов в образ». Актор ніби перетворюється на свого героя,  «перевтілюється», як кажуть у театрі. Тому головне у виставі – це гра акторів.

А під час самої вистави актори весь час прислуховуються до зали: чи подобається глядачам вистава; чи цікаво глядачам; чи все їм зрозуміло; чи подобається глядачам, як вони грають.

СЛАЙД –ПРЕЗЕНТАЦІЯ 7 - перевірка

 

5. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ТЕАТРІ

Вам, мабуть, доводилося чути від дорослих такі зауваження: «Поводься пристойно!», «Не забувай, де ти знаходишся. Будь чемний!»

- Як ви вважаєте, що це означає? 

- Хто повинен дотримуватися правил поведінки і чому?

  1. Чи можна спізнюватися на виставу?
  2. Як треба проходити між рядами, якщо глядачі вже сидять на своїх місцях? (На практиці наочно з поясненням вихователь показує дітям, як правильно треба проходити по ряду до свого місця.)
  3. Чи можна під час вистави розмовляти, жувати, шарудіти обгортками цукерок?
  4. Що можна робити під час антракту?

 

 

  • Діти, а згадайте, будь ласка, чи бачили ви десь знаки-малюнки?
  • Поясніть, що вони означають? (щось заборонено, або допомагають знайти аптеку)

 

  • Правильно, вони або попереджають  або допомагають знайти потрібну установу.
  • У театрах також є свої знаки-символи. Вони мають назву театральні символи.

 

ЗНАКИ-МАЛЮНКИ

Перша група – це забороняючі знаки. Перекреслена стрілка означає , що цього робити не можна.

 

  • А що ж не можна робити в театрі?

D:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img409.jpgD:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img408.jpgD:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img407.jpg

 

 

 

 

 

 

 

D:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img412.jpgD:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img411.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

(не можна їсти, не можна заходити до зали з великими речами, не можна їсти морозиво, не можна знаходитися в головному уборі, не можна користуватися телефоном під час вистави)

 

 

Друга група – це попереджувальні знаки.

D:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img414.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

(попереджає, що після третього дзвінка розпочнеться вистава)

 

D:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img417.jpgТретя група – допомагає глядачам.

D:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img416.jpg

 

 

 

 

 

 

 

(допомагає знайти буфет, де можна перекусити, випити каву, водичку, зїсти канапки, цей знак вказує на те, що сміття кидати лише в урни)

 

Четверта група – дозволяють це робити в театрі.

 

 

D:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img420.jpgD:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img406.jpgD:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img419.jpgD:\Мои документы\театралізована діяльність\практичний матеріал до атестації\театральні символи\img418.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

(можна сміятися, уважно слухати, аплодувати , дарувати квіти)

 

Практична частина. Робота в групах. Учні підраховують витрати до м Запоріжжя.

  • А чи були ми з вами в театрі?
  • У якому?
  • Давайте пригадаємо, як ми потрапили у кінотеатр?
  • А чим кінотеатр відрізняється від театру?
  • Чи діють там правила поводження, які треба дотримуватися у театрі?
  • Давайте зробимо підрахунки, скільки коштів ви витратили, щоб відвідати кінотеатр у м. Запоріжжі?
  • Чи багато треба витратити?

 

ІІІ. РЕФЛЕКСІЯ

  • Які «театральні» слова ви запам’ятали? (учні записують їх на листочках)
  • Які серед них для вас були новими?
  • Що ж було написано на ваших стікерах?
  • А чи буваєте ви акторами?
  • А коли? Де?
  • А давайте ви зараз теж спробуєте стати акторами?
  • За допомогою Ромашки Блума  підведіть підсумок нашого уроку.

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Петренко Світлана Євгенівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Кулак Ірина Леонідівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Жигайло Oлена Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
3 лютого 2020
Переглядів
5465
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку