Урок
Літературного читання
Розробка уроку для учнів 3 класу.
Вчитель: Півторак Г. І
Тема: « Яскравим променем весна повідмикала води»
Весна днем красна. А. Качан « Яскравий промінь»
Образні висловлювання.
Мета: Ознайомити учнів з розділом «Яскравим променем весна повідмикала
води», його структурою, з віршем Анатолія Качана « Яскравий
промінь»; вчити виділяти головне, знаходити образні
висловлювання; удосконалювати навичка свідомого, виразного
читання поетичних творів; збагачувати словниковий запас учнів.
Розвивати критичне мислення, творчі здібності, мовлення.
Виховувати любов до природи, бажання її берегти.
Обладнання: прослуховування співу птахів; «кольорові цеглинки»
відеозвернення А. Л. Качана; збірка поезії А. Качана «Чари
ворожбита», картини природи, весняних квітів, птахів;
прослуховування пісні О. Маївської « Це прийшла весна»
Перебіг уроку
1. Вступна частина
Радіємо сонечку,
блакитному небу,
травичці зеленій
й струмочку веселому.
В радості зростаємо.
Всіх любимо і миру бажаємо.
Повідомлення теми уроку учням для збільшення їхньої зацікавленості.
Діти гуртом відгадують загадки. Вчитель підсилює інтерес учнів до уроку.
1. І весела, яснолиця,
Дивна в Сонечка сестриця .
Роботящу вдачу має,
Землю зелом засіває.
Заквітчала лук, діброву,
Принесла у ліс обнову.
Відгадали, хто вона?
Ну, звичайно, це……. (весна).
Все у зелені довкола:
Пасовища, ліс і поле.
Мчать струмочки до ріки,
Ліплять гнізда ластівки,
І в сороки новина,–
Облетіла всіх вона,
Сповіщаючи: ... ( весна )
« Встала весна, чорну землю розбудила. Уквітчала її рястом, барвінком укрила…..( Тарас Шевченко).
Весна - чарівниця
неначе цариця ,
наказ свій поклала,
щоб краса вставала…….(О. Пчілка)
-Кого ми називаємо провісниками весни?(звучать звуки птахів)
(на дошці розташовані картинки первоцвітів, птахів)
Ми- перлинки твого краю,
Ми- провісники весни.
І красу оцю чарівну .
Ти повинен зберегти.
-Які ви знаєте правила поводження у природі?
- Чому цю красу треба берегти ?
-Що ви знаєте про Червону книгу України?
2. Розвиток критичного мислення. Стратегія «Сенкан»
Складання сенкану «Весна»
Весна, квітуча, весела, прийшла,
Принесла , розквітла, ніби дівчина
В вінку краса.
-Сьогодні ми починаємо читати твори нового розділу. Прочитайте його назву.
Перегляньте зміст підручника.
Слухання звернення поета Анатолія Качана
-Яку книгу рекомендує прочитати автор?
- Демонстрування книги-збірки « Чари ворожбита» (Біографічні дані)
3. Робота над віршем А. Качана «Зелений промінь»
3. Фізкультхвилинка. Закличка.
Вийди, вийди, сонечко
На дідове полечко.
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко
Там діти граються
Тебе дожидаються!.
4. Розвиток мовлення.
Утворення прислів’їв (на дошці)
- Яке з них могло б бути заголовком вірша?
Сонце гріє, сонце сяє . .не любить.
Весна ледачого. . вся природа воскресає
Весняний день. . днем красна.
Весна. . рік годує
5. Обмін інформацією. « Крісло автора»
Читання із збірки «Чари ворожбита»
Завдання у групах
1.Група-читання віршів « Веснянка» , «До прильоту ластівок.»
2. Група-читання загадок, гра з словами-двійниками, мирилок, дражнилок.
А) « Щоденні5» Слухаю і розумію.
-Читання вірша вчителем.( на дошці картинки до кожної строфи)
- Який настрій у вас після прослуханого вірша?
-Розкажіть, якою ви уявляєте весну?
Б) «Асоціативний кущ»
тепла весела
Весна
співуча запашна квітуча
(з’єднати слова)
В) « Щоденні5» Читаю для себе!
1. Читання вголос учнями;
2. Читання мовчки.
-Скільки строф у вірші?
-З якою інтонацією потрібно читати кожну строфу? Чому?
-Які образні висловлювання використовує поет?
-Чи є порівняння у вірші?
(Учні ставлять одне одному запитання за змістом вірша)
В давнину наші пращури уявляли Весну веселою вродливою дівчиною, одягнутою в кольорові шати з вінком квітів у косах. І там, де вона з’являється, все навкруги оживає, блакитніє небо яскравіше світить сонце, прокидається дзвінка пісня пташок.
-Діти, давайте покличемо пташок додому.
1. Із краю –кураю пташок викликаю:
-летіть жайворонки, на наші земельки;
-спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки;
-прилітайте лелеки з дороги далекої!
2. Слухання пісні О. Маєвської «Це прийшла весна»
4. Заключна частина.
1. Рефлексійний аналіз:
2. Домашнє завдання.