Нікішина Людмила Миколаївна
Вчитель початкових класів
Комунального закладу «Вільхівська
загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»
Вища кваліфікаційна категорія
Урок української мови 3 клас
Тема: Закріплення й узагальнення знань про прикметник
Мета: узагальнити знання і вміння учнів з теми « Прикметник»;
розвивати вміння добирати прикметники, виділяти їх з тексту;
визначати рід;
удосконалювати мовленнєві навички, розширювати словниковий запас;
розвивати мислення, зв’язне мовлення;
виховувати любов до рідної мови, працелюбність, акуратність.
Тип уроку: урок повторення та узагальнення знань.
Вид уроку: урок-практикум.
Обладнання: картки, жетони для оцінювання; таблиці, картинки.
Хід уроку
I.Організація класу.
-Діти, сьогодні урок буде незвичайним. Ми проведемо його в кафе.
-Чи бували ви в кафе?
-Що ви там робили?
-Але кафе у нас незвичайне, а мовне, ви всі бачили телепрограму « Майстер -шеф». І сьогодні ви будете боротись за звання «Майстер-шеф української мови».
А готувати будете страви, які стосуються української мови з теми «Прикметник».
Кожен з вас отримав меню, за яким ви будете працювати протягом уроку.
За кожне виконане завдання ви отримаєте жетон певного кольору:
Червоний-відмінно;
Жовтогарячий молодейь;
Жовтий- так тримати;
Зелений-старайся.
Хто більше набере жетонів червоного кольору отримає медаль «Майстер -шеф української мови» і звільнення від домашнього завIдання.
-Для початку ознайомимось з меню.
(зачитати з дошки)
II.Актуалізація опорних знань.
1.Розминка.Гра «Чарівне сито».
-Знайдіть із записаних на дошці слів, слова-прикметники:
Правильність, уважний, згуртовані, дисципліновані, щвидкість.
-Ці якості допоможуть вам здобути перемогу.
2.Перревірка домашнього завдання.
-Взаємоперевірка.
3.Теорія приготування. «Мозковий штурм».
(фронтальна опитування).
-Приготувати будь-яку страву неможливо без знання теорії(рецепт).Так само в українській мові неможливо виконати вправи не знаючи правил. Давайте повторимо все, що ми знаємо з теми «Прикметник»
1. Що таке прикметник?
2.Що характеризує, описує прикметник?
3. Для чого нам потрібен прикметник?
4.Якою може бути-ознака?
5.За чим змінюються прикметники?
6.З якою частиною мови найчастіше зв’язаний прикметник у реченні?
7.Яким членом речення найчастіше виступає прикметник?
III.Основна частина.
1.Презентація.Каліграфічна хвилинка.
-Презентація- це вміння красиво оформити і подати страву.
Вашою презентацією буде каліграфічна хвилинка. Старайтесь писати красиво, швидко і правильно. Рідна, співуча, українська, багатий.
-Що є спільним у цим словах?
-Яке слово є зайвим ?
-Чому? Доведіть.
-Яке слово можна охарактеризувати цими прикметниками?
-Складіть речення про мову.
-Пригадайте вислови видатних людей про мову.
-Запишіть.(оцінювання).
2.Словниковий «вінегрет».
-Для приготування цієї страви запрошується учасник до дошки.
Словниковий диктант.
Замерзає, швидкий, широкі, сестра, сховати, весняне.
-На яку орфограму записані слова?
-Знайдіть і підкресліть прикметники.
-Складіть з ними словосполучення.
-Охарактеризуйте прикметники .
3.Активний відпочинок. Фізкульхвилинка (рухлива ,музична)
.4.Робота в команді.
Потрійний ф’южен. ( робота за картками)
Ф’южен-це страва,якій присутні елементи страв трьох різних країн.
-Для виконання цього завдання поділимось на команди.
Позначимо їх різними кольорами.
-Виконуватимете завдання, в якому поєднані завдання з трьох різних тем.
-Необхідно:
-відновити деформоване речення;
-підкреслити головні члени речення;
-знайти і підкреслити прикметники.
5.Страва на двох (робота в парах).
-Будемо готувати (працювати), користуючись кулінарною книгою, тобто підручником.
6.Страва на замовлення.
-Слідуючу страву замовляю я.
-Складіть невеличку розповідь про своє село. Вживайте слова, що найбільш яскраво змальовують красу вашого рідного краю.
-Яка частина мови допоможе нам?
7.Десерт.Відгадування загадок.
-Десерт-легка, солодка страва, яку подають наприкінці. На десерт відгадайте загадки.
IV.Підсумок уроку.
1.Доповнити схему про прикметник.
2. Охарактеризуйте наш урок, використовуючи слова-частини мови,про яку ми сьогодні говорили.
3.Розрахунок.
-Підрахунок жетонів.
-Визначення переможця.
-Нагородження медаллю.
4.Покупка додому. Домашнє завдання.С.58,впр.138.
Спробувати скласти віршик про весну, використовуючи прикметники).
-Діти, пам’ятайте, що слова -це кольорові камінці. Мало їх назбирати-треба ще навчитися з них узори викладати. Отож, вчиться створювати візерунки зі слів, збагачуйте своє мовлення, будьте гідними громадянами нашої країни.