Тема. Знаходження значень числових виразів, що містять кілька арифметичних дій одного чи різних ступенів без дужок і з дужками. Складені задачі на 2-4 дії, які є комбінацією вивчених видів простих задач (арифметичні дії першого і другого ступенів).
Мета: повторити вивчені випадки множення і ділення; вдосконалювати вміння знаходити значення числових виразів, що містять кілька арифметичних дій одного чи різних ступенів без дужок і з дужками; закріпити вміння розв’язувати складені задачі на 2-4 дії; розвивати мислення, увагу; виховувати інтерес до предмета, почуття колективізму.
Обладнання: жетончики, електронна фізкультхвилинка, мультимедійна презентація, чарівна скринька, Вінні-Пух, подарунки (закладки), роздатковий матеріал (картки з прикладами).
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань умінь і навичок.
Хід уроку
І Організація учнів до уроку
-
Привітання
-
Треба дружно привітатись.
Добрий день!
Дружно, голосно сказати:
Добрий день!
Вправо, вліво поверніться,
Один одному всміхніться.
Ще раз дружно привітайтесь.
Добрий день!
-
Енергізатор «Передай посмішку»
-
Діти, а зараз «покладіть» свою посмішку в долоньки, поверніться до свого сусіда по парті і передайте свої посмішки з долоньки в долоньку.
-
Представлення
-
Мене звати Анна Миколаївна і сьогодні урок математики проведу у вас я.
-
Перевірка готовності до уроку
-
Перевірте, щоб у вас не було нічого зайвого на партах, лише підручник та зошит.
-
Введення елементів нестандартності
-
Сьогодні до нас на урок завітав казковий герой, а хто це ви зможете дізнатися відгадавши ось таку цікаву загадку:
-
Він веселий й добродушний,
Цей хороший дивачок.
З ним господар, хлопчик Робін,
І товариш — П’ятачок. (Вінні-Пух)
То хто ж це діти?
Правильно Вінні-Пух
-
Він не просто так прийшов саме до вашого класу. Йому сказали, що тут навчаються найрозумніші учні в школі. А це правда?
-
Ось він хоче перевірити ваші знання. Він прийшов з такою чарівною скринькою. В ній є чарівні жетони і нагороди. Хто буде активно працювати, правильно відповідати і виконувати завдання буде отримувати жетони. А в кінці уроку хто назбирає найбільшу кількість жетонів отримає високі оцінки. А найактивніші отримують ще додаткові нагороди, а щоб дізнатися що це вам потрібно старанно і наполегливо працювати.
ІІ Актуалізація опорних знань
-
Усний рахунок
-
Перше завдання від Вінні-Пуха. Вам потрібно допомогти придбати мед для Вінні-Пуха та скласти його у бочки. Є дві бочки з числами 88 і 90. Є баночки з медом, які потрібно розкласти у дві бочки. А щоб дізнатися в яку з бочок потрібно скласти баночки потрібно розв’язати приклади. Розв’язавши їх правильно ми зможемо дізнатися зібрати увесь мед.
-
Приклади:
-
100-12 (88)
-
77+13 (90)
-
90:1 (90)
-
48+40 (88)
-
65+25 (90)
-
15+73 (88)
-
Молодці! Ви правильно розв’язали усі приклади і зібрали усі баночки меду. І перше завдання від Вінні-Пуха виконали.
-
Математичний диктант
-
Наступне завдання від Вінні-Пуха - математичний диктант.
- Відкрили зошити по середині записали число, класна робота, на початку рядка М.д, відповіді записуємо через клітинку, після відповідей ставимо кому. 1 учень до дошки усі інші самостійно в зошитах.
- Зошит свій я відкриваю
Навскоси його кладу
Ручку я ось так тримаю
Сяду рівно, не зігнусь,
За роботу я візьмусь.
- Запишіть «сусідів» числа 113 ( 112 і 114)
- Запишіть число попереднє до числа 145 (144)
- На скільки число 100 більше 90 (50)
- Запишіть наступне число до числа 169 (170)
- Запишіть різницю чисел 55 і 25 (30)
- Запишіть «сусідів» числа 184 (183 і 185)
- Запишіть добуток чисел 176 і 1 (176)
- Запишіть «сусідів» числа 138 (137 і 139)
-
Як знайти невідомий множник? ( Добуток поділити на відомий множник)
-
Як знайти невідомий дільник? ( Ділене поділити на частку)
-
Як знайти невідоме ділене? (Частку помножити на дільник)
- … відкривай дошку. І говори, що у тебе вийшло, в кого вийшло не так - піднімає руку і каже свою відповідь.
-
Перевірте ще раз, чи у всіх так?
-
У кого є помилка, закресліть ту цифру олівчиком і над нею напишіть правильну відповідь.
-
Молодець, сідай на місце. Ми виконали друге завдання від Вінні-Пуха.
ІІІ Оголошення теми та мети уроку
-
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з утворенням чисел другої сотні, з назвами круглих сотень; будемо вчитися порівнювати, додавати і віднімати розрядні числа, розв’язувати задачі; вдосконалюватимемо свої обчислювальні навички.
ІV Вивчення нового матеріалу
-
Пояснення вчителя
А) утворення числа 200
-
Погляньте на дошку. Скажіть, скільки монет у Пятачка? (100)
-
Скільки монет у Іа-Іа? (99)
-
А скільки монет у Кролика? (1)
-
Розгляньте будь-ласка міркування: 199+1 = 100 + 99 + 1 = 100 + (99+1) = 100+100= 200
-
Яке число йде за числом 199 ? (200)
-
Давайте з вам розберемо як же утворили число 200
-
Перший доданок (199) розкладаємо на суму зручних доданків, а саме 199= 100+99
-
До 99 одиниць додаємо 1 одиницю отримали 100
-
До сотні додаємо сотню отримаємо число 200.
-
Діти розгляньте будь-ласка ще один спосіб утворення числа 200:
-
Якщо до 10 десятків додати 10 десятків? (отримаємо 20 десятків)
-
А 20 десятків дорівнює скільком сотням? (200)
-
Правильно.
Б) ознайомлення з назвами круглих сотень
-
Погляньте скільки монет у Тигрулі
-
Скажіть будь-ласка 1 сотня утворює, яке число? (100)
-
А 2 сотні? (200)
-
Добре. Тоді порахуйте скільки монет у Тигрулі? (1000)
-
Отже ми можемо міркувати так: 1 сотня- 100, 2 сотні- 200, 3 сотні- 300, 4сотні- 400 хто може продовжити?
-
Молодець
-
Отже 10 сотень утворюють яке число? (1000)
-
Правильно.
-
Перевірка первинного усвідомлення
-
Наступне завдання від Вінні-Пуха.
-
Порахуйте десятками від 100 до 200.
-
Від 300 до 400
-
Від 600 до 700
-
Від 900 до 1000.
-
Молодці. Ви із цим завданням впорались.
-
Фізкультхвилинка (електронна)
-
Вінні-Пух пропонує вам трохи відпочити.
VІ Розвиток математичних знань
-
Гра «Приготуй подарунок П’ятачку» (розв’язування нерівностей № 188)
(учні по черзі виходять до дошки)
-
Діти Вінні-Пух збирається на день народження до П’ятачка і йому потрібно приготувати подарунок. Він хоче подарувати повітряні кульки. А нам потрібно йому допомогти. На кожній кульці є нерівності. Наше завдання порівняти числа (тобто поставити знаки більше, менше або дорівнює). Порівнявши усі числа правильно ми зможемо зібрати усі кульки і допомогти Вінні-Пуху.
-
Відступіть одну клітинку від попередньої роботи, запишіть по середині слово «Нерівності». Будемо писати у три стовпчика, по три нерівності у кожному. Тому не розтягуйте сильно. Відступіть збоку 1 клітинку. І записуємо першу нерівність:
-
5 сот 8 сот
-
2 сот 7сот
-
1тис 9 сот
-
500 800
-
600 300
-
700 800
-
Ще одна кулька. Ми зібрали вже майже усі кульки.
-
400 100
-
100 1000
-
900 600
-
І нарешті остання кулька.
-
Молодці! Ви впоралися і з цим завданням. І допомогли Вінні-Пуху.
-
Фізкультхвилинка (електронна)
-
Вінні-Пух пропонує вам трохи відпочити.
-
Розв’язування прикладів (Приклади № 944)
-
Відступіть одну клітинку від попередньої роботи та запишіть по середині слово «Приклади №944».
(один учень до дошки інші в зошитах)
-
27 × 3 – 60:15 = 81 – 4 = 77
-
Яка буде 1-ша дія? (27 × 3)
-
Скільки отримали? (81)
-
Яка 2-га дія? (60:15)
-
Скільки буде? (4)
-
І остання дія? (81-4)
-
Отже отримали 77
-
27: (39-30) × 6 = 27:9 × 6 = 3 × 6 =18
-
Яка перша дія? (в дужках 39-30)
-
Скільки буде? (9)
-
Наступна яка дія? (27:9)
-
Скільки буде? (3)
-
І остання, яка дія? (3 × 6)
-
Скільки отримали? 18
-
(49-24): 5 × 8= 25:5 × 8= 5 × 8 = 40
-
Яка перша дія? (49-24)
-
Скільки? (25)
-
Друга дія? (25:5)
-
Скільки буде? (5)
-
Наступна дія? (5 × 8)
-
Скільки отримали? (40)
-
14+28: 7 = 14+4 = 18
-
Яку виконуємо першу дію? (дію ділення)
-
Скільки буде? (4)
-
І наступна яка дія? (14+4)
-
Скільки отримали? (18)
-
(14+28) : 7 = 42:7 = 6
-
Яка перша дія? (дія в дужках)
-
Скільки буде? 42
-
І наступна яка дія? (42:7)
-
Скільки отримали? (6)
-
100:100 × 0 = 1 × 0 = 0
-
Яка перша дія? (100:100)
-
Скільки буде?
-
Наступна дія? (1 × 0)
-
Скільки буде? (0)
-
230 × 4 – 300 = 920 – 300 = 620
-
Яку першу дію виконуємо? (230 × 4)
-
Скільки буде? (920)
-
І наступна дія? (920-300)
-
Скільки отримали? (620)
-
500:100 – 5 = 5-5 = 0
-
Яка перша дія? (500:100)
-
Скільки буде? (5)
-
Яка наступна дія? (5-5)
-
Скільки отримуємо? (0)
-
24 × 3 – 24 × 3 = 72 – 72 = 0
-
Що цікавого в цьому прикладі? (що добуток зменшуваного і від’ємника однакова)
-
Отже різниця буде дорівнювати? (0)
-
Робота над задачею №947
- Прочитайте задачу під номером 947
Задача. У змаганнях брало участь 18 великих яхті у 2 рази більше малих . Скільки яхт змагалося? На скільки більше було малих яхт ніж великих?
- Про що задача? (про яхти)
- Скільки великих яхт брало участь у змаганнях? (18)
- Що сказано про малі яхти? (їх у два рази більше ніж великих)
- Про що запитується в задачі? (Скільки яхт змагалося? На скільки більше було малих яхт ніж великих?)
- Давайте складемо коротку умову.
Великих – 18 яхт
? на ? >
Малих - ?, у 2 рази >
- Запишіть посередині слово «Задача»
- Знаючи скільки великих яхт та у скільки разів більше малих яхт, що можемо знайти? Якою дією?
(скільки малих яхт, 18 × 2= 36)
- Першу дію записує.. Всі останні записують в зошитах.
- Виходячи з вище знайденого та знаючи скільки великих яхт, що можемо знайти? Якою дією?
( скільки всього яхт брало участь, 18+36=54)
- Другу дію записує… Інші в зошитах.
- На яке ще питання задачі ми можемо дати відповідь? Якою дією?
( на скільки більше було малих яхт ніж великих, 36-18= 18)
- Третю дію записує…
- Записуємо відповідь: 54 яхти взяли участь у змаганнях; на 18 більше було малих яхт, ніж великих.
Задача
1) 18 × 2 = 36 (я.) – малих;
2) 36+18 = 54 (я.) – всього;
3) 36 – 18 = 18 (я.)
Відповідь: 54 яхти взяли участь у змаганнях; на 18 більше було малих яхт, ніж великих.
-
Змагання «Хто швидше?»
-
Зараз ви об’єднаєтеся у команди. І отримаєте завдання. Вам потрібно розв’язати приклади. Та команда, яка виконає завдання першою та правильно отримає нагороди.
450 × 2 – 810:10 + 16 × 5 = 900- 81 + 80 = 819 +80 = 899
-
– 25 × 4 + (600:300) × 8 = 890 – 25 × 4 + 2 × 8 = 890 - 100 + 16 = 806
-
Розв’язування прикладів (Приклади № 946)
-
Відступіть одну клітинку від попередньої роботи та запишіть по середині слово «Приклади №946».
(учні по черзі виходять до дошки, інші записують в зошитах)
-
Вам потрібно не просто вирішити приклад, а поставити душки так, щоб рівності стали істинними.
-
200-128 : 4 = (200-128) 72:4 = 18
-
Де поставимо дужки? (200-128)
-
Скільки отримуємо? (72)
-
Наступна дія? (72:4)
-
Скільки буде? (18)
-
Відповідь сходиться, отже ми правильно поставили дужки.
-
420: 7 + 3 = 420: (7+3) = 420: 10 = 42
-
Де поставимо дужки? (7+3)
-
Скільки буде? (10)
-
Яка наступна дія? (420:10)
-
Отримуємо… (42)
-
Отже правильно поставили дужки.
-
56:10 – 6+60 = = 56: (10-6) +60 = 56:4 + 60 = 14+60 = 74
-
Де поставимо дужки? (10-6)
-
Скільки буде? (4)
-
Друга яка дія? (56:4)
-
Скільки буде? (14)
-
І остання дія? (14+60)
-
Отримуємо… ( 74)
-
Правильно.
-
400+15 × 6:10 = (400 + (15 × 6)) : 10 = (400 + 90) :10 = 490: 10 = 49
-
Де поставимо дужки? (400 + (15 × 6))
-
Яка перша дія? (15 × 6)
-
Скільки буде? (90)
-
Наступна яка дія? (400+90)
-
Скільки буде? (490)
-
І остання дія яка? (490:10)
-
Отримуємо … 49.
-
Правильно
-
Розв’язування задачі (Задача №948)
-
Прочитайте задачу під номером 948
Задача. На заводі майстер виготовляє 2 деталі за 96 хв, а учень – одну таку саму деталь за 55 хв. На скільки хвилин більше потрібно учневі, ніж майстру, щоб виготовити 6 деталей?
-
Про що задача? (про деталі)
-
За скільки хвилин майстер виготовляє 2 деталі? (за 96 хв)
-
За скільки хвилин учень виготовляє одну таку саму деталь? (за 55 хв.)
-
Яке питання задачі? (На скільки хвилин більше потрібно учневі, ніж майстру, щоб виготовити 6 деталей?)
-
Давайте складемо коротку умову:
Майстер – 2 дет. за 96 хв
на ? хв. > для 6 дет.
Учень – 1 дет. за 55 хв
-
Запишіть посередині слово «Задача»
-
Знаючи, що майстер виготовляє 2 деталі за 96 хв, що можемо знайти? Якою дією?
(скільки хвилин потрібно майстру для виготовлення 1 деталі, 96:2 = 48)
-
Першу дію записує.. Інші у своїх зошитах.
-
Дізнавшись, за скільки хвилин майстер виготовляє 1 деталь та знаючи за скільки хвилин виготовляє 1 деталь учень, що можемо знайти ? Якою дією?
( на скільки хвилин більше виготовляє 1 деталь учень, 55- 48= 7)
-
Другу дію записує..
-
Дізнавшись, на скільки хвилин більше виготовляє 1 деталь учень, чи можемо дати відповідь на питання задачі? Якою дією?
(так, 7 × 6 = 42 )
-
Третю дію записує…
-
Записуємо відповідь: на 42 хвилини більше потрібно учневі, ніж майстру щоб виготовити 6 таких деталей.
Задача
-
96:2 = 48 (хв) – виготовляє майстер 1 дет.;
-
55 – 48 = 7 (хв) – більше виготовляє 1 деталь учнень;
-
7 × 6 = 42 (хв)
Відповідь: на 42 хв потрібно учневі, ніж майстру, щоб виготовити 6 деталей.
V. Підсумок уроку.
1. Підсумкова бесіда
- Ми виконали всі завдання від Вінні-Пуха. Давайте підведемо підсумок.
- Чого навчилися на сьогоднішньому уроці?
- Чи все зрозуміли?
- Що найбільше сподобалося робити?
- Яке завдання було найскладнішим?
2. Оцінювання
- Ви молодці. Гарно працювали під час уроку.
- Тому отримуєте такі оцінки ……..
- Так як ви виконали усі завдання ви отримуєте подарунки.
3. Прощання
- На цьому наш урок закінчено.
- До побачення.