Текст - це...
Тема тексту - це...
Головна думка тексту - це...
Скласти план означає...
Речення в тексті пов'язані за допомогою:
Розрізняють такі типи мовлення:
Розрізняють стилі мовлення:
Заголовок тексту повинен відображати:
Прочитайте текст і визначіть, до якого типу мовлення він належить:
З давніх-давен люди оцінили смакові, поживні й цілющі якості капусти. Вважалося, що вона містить усі сім благ - гаряче і холодне, сухе і вологе, гірке й солодке, а також гостре. Лікарі радили давати капустяний сік дітям, аби ті швидше виростали, радили вживати цілющу капусту при запаленнях та свіжих ранах.
Прочитайте текст і скажіть, до якого стилю він належить:
Білокачанна капуста належить до найпоширеніших овочів. Вона потребує вологи і погано розвивається в умовах жаркого та сухого клімату. Свіжа капуста, так як і квашена, багата на вітамін С.
Визначте тему та головну думку тексту
Понад 300 років помідори були лише декоративною рослиною, вони навіть вважалися отруйними. З історії відомо, що особистий кухар американського президента Джорджа Вашингтона був підкуплений британською розвідкою і намагався отруїти голову держави, додаючи йому в їжу... помідори. Сьогодні відомо, що вони багаті на вітаміни, каротин, мінеральні речовини.
У поданих реченнях визначте «відоме» та «нове»:
Картоплю називають «другим хлібом».Вона є одним із основних джерел вітамінів. Особливо багата на вітаміни свіжа картопля.
Читання мовчки
Діоклетіанова капуста
З давніх-давен люди оцінили смакові, поживні й цілющі якості капусти. Вважалося, що вона містить усі сім благ - гаряче і холодне, сухе і вологе, гірке й солодке, а також гостре. Лікарі радили давати капустяний сік дітям, аби ті швидше виростали, радили вживати цілющу капусту при запаленнях та свіжих ранах.
Ми розкажемо тобі дивну історію про римського імператора Діоклетіана Августа, який 305 року зрікся престолу і виїхав до міста Салони, де, на превеликий подив колишніх підданих, почав вирощувати капусту.
Чим можна було пояснити цей дивний і незбагненний вчинок?
Кілька років тому імператора Діоклетіана мучив глухий біль у животі. Жерці в один голос пророкували йому швидке одужання, сто років життя, блискучі перемоги на суші й на морі, покору володарів далеких і ще дальших царств, довічну славу і ще багато чого. А йому вже не лише вночі, а й удень дошкуляли болі. Діоклетіан вже почав думати про смерть.
Ось тут і нагодився старий грек, який сказав йому: «Вилікую, владико, але за умови, що цілком довіришся мені і виконуватимеш усі мої поради. - Він повів імператора на город і показав на капусту: - Ось у ній - твоє здоров'я».
І справді, вилікував Діоклетіана Августа свіжим капустяним соком.
... Колишній імператор коротким запоясним ножем вирізує найбільшу капустину. В палаці він власноруч перетирає її на тертушці, проціджує кашку крізь чисту полотняну шмату і випиває сік перед тим, як сісти до обіднього столу. Все нетривке в цьому світі, думається йому, все мінливе.
Здається, ще вчора імператор свято вірив, що кожен його крок - це сторінка історії. Нині ця віра розвіялася, мов туман.
Він дивиться у вікно, і погляд його зупиняється на капусті. Тепліє на душі: ось що вічне! Люди воюють, вбивають, руйнують, а вона собі росте. Вона годує, лікує, тішить зір. Вона однаково потрібна і друзям, і ворогам, й імператорам, і найостаннішому рабові.
От їй таки не буде переводу на землі.
(за Є. Моргуном)
1. З давніх-давен вважалося, що капуста містить:
2. Лікарі радили давати дітям сік капусти, що ті:
3. Ким був Діоклетіан?
4. Жерці пророкували Діоклетіану:
5. Хто вилікував хворого?
6. Дивлячись на капусту, Діоклетіан думав:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома