Мета: сформувати уявлення про топографічні карти та їхні особливості; систематизувати знання учнів про практичне значення і використання топографічних карт.
Обладнання: фізична карта півкуль, топографічні карти.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і навичок.
План-конспект З курсу "Загальна географія" На тему "Топографічні карти та їх практичне значення "
Учителя географії та економіки
Півнянської школи I-III ступенів
Безверхого Олега Олександровича
2008 рік
Мета: сформувати уявлення про топографічні карти та їхні особливості; систематизувати знання учнів про практичне значення і використання топографічних карт.
Обладнання: фізична карта півкуль, топографічні карти.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і навичок.
Хід уроку
Ι. Організаційний момент.
ΙΙ. Актуалізація опорних умінь і навичок учнів:
1.Що таке відносна висота?
2.Що таке нівелір? Як виміряти відносну висоту?
3.Що таке абсолютна висота? Як її виміряти?
4.Горизонталі і бергштрихи.
5.Шкала глибин і висот.
ΙΙΙ. Вивчення нового матеріалу.
1.Ви знаєте, що карта земної поверхні називають географічними і поділяють за масштабом.
Топографічна карта-велика за масштабом, яка детально зображає земну поверхню.
Т.К. є загально географічними картами і використовують для вивчення певної місцевості.
Якщо територія велика, то топокарти поділяють на велику кількість листків, - кожен з яких обмежують меридіанами і паралелями.
Приклад. Карта масштабу 1:1000000 має багато листів обмежені меридіанами, відстань між якими відстань в 6° та паралелями , проведеними через 4°.
Даний листок утворює трапецію.
У великомасштабних картах трапеції менші:
-1:100000-30´ за довготою і 20´ за широтою;
-1:25000-7´ 30´´ за довготою і 5´ за широтою;
2. Об´єктів на топографічній карті багато.
А якже встановити його місце?
А у В
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
у |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
у |
х х х С
АВ- паралель
ВС- меридіан
Рамка топокарти поділяють на відрізки довжиною 1´ і мають внутрішній поділ в 10´´.
Відрізки на карті утворюють прямокутну кілометрову координатну сітку.
3.На Т.К. є пункти державної геодезичної сітки, гідрооб'єкти, дороги, рослинний покрив, рельєф, напрямок схилів.
Знайдіть їх на топографічних картах.
Згадайте, що таке азимут( ст.47. підручника )
Азимут є магнітним, бо географічні полюси не збігаються з магнітними:
Північний магнітний полюс - 74°9´пн.ш.,101°зх.д.
Південний магнітний полюс - 67°2´пд.ш.,142°сх.д.
Дійсний азимут – кут між географічним меридіаном і напрямком на об'єктом.
Дійсні і магнітні азимути не збігаються і перетинаються у різних точках Землі.
Кут між ними - магнітне схилення.
При відхиленні на схід - (+), на захід - (-).
Дирекційний кут - це кут між північним напрямком вертикально сітки та напрямком на об'єкт.
ΙV. Закріплення нових знань і умінь учнів.
1.Яку інформацію можна одержати з топокарти?
2.Які вимірювальні властивості топокарти?
3. Що таке географічні полюси? А магнітні?
4. Що таке магнітне схилення?
V. Домашнє завдання.
Опрацювати конспект.