Урок перевернутого навчання з використанням ІКТ. Містить багато цікавого матеріалу для заохочення роботи учнів на уроці. Використання мультимедійної технології робить урок насиченим та цікавим. Для закріплення матеріалу використовуються таблиці. Перевірка зань учнів здійснюється шляхом виконяння учнями тестових завдань. Використовуються різні методи та прийоми навчання: побота в групах "Географічний практикум", прийом "Експрес-тест", проектні технології.
Тема: Природні зони Африки.
Мета: сформувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; сприяти розумінню взаємозв’язків природних компонентів у складі природної зони; сформувати практичні вміння порівнювати природні зони Африки; розвивати вміння самостійно планувати шляхи досягнення цілей, свідомо обирати найбільш ефективні способи рішення навчальних задач; виховувати толерантність, повагу до думки інших.
Тип уроку: комбінований, з використанням ІКТ.
Обладнання: проектор, ноутбук, мультимедійна презентація, підручник географії, зошити.
Структура уроку.
І. Організаційний момент --------------------------- 2 хв
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів---------15 хв.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів ------------------- 5 хв.
ІV. Закріплення нових знань і умінь _____________________ 10 хв.
V Практична робота -------------------------------- 8 хв.
VІ. Домашнє завдання --------------------------------------------------- 1 хв.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія ----------------------------------------- 4 хв.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Африка – цікавий континент.
Тут пригадуєм момент,
Він був колискою життя
І дав людині майбуття.
У Єгипті, ми всі знаєм,
Перше чудо світу зустрічаєм.
Це одвічні піраміди,
Історії славнінії сліди.
Природа континенту є контрасна,
Людина у діяльності над ним не власна.
Є зона зливових дощів,
Гірських країн і пустель масив.
Хоч материк і є спекотний,
Тече тут Ніл величний, повноводний.
Сам Лінгвістон тут мандрував
І Африку для нас вивчав.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів
1.Учитель. Отже, що ми знаємо про Африку…
10)Д. Лівінгстон відкрив водоспад…
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
1 група.
Якими причинами зумовлено різноманіття та розміщення природних комплексів на материку?
2 група.
Які особливості географічного положення та природи мають ландшафти материка?
А тепер ми з вами попрацюємо на ноутбуках. Зайдіть будь ласка в інтернет за даною ссилкою http://LearningApps.org/3002704, відкрийте завдання під назвою «Природні зони Африки».
Завдання: розмістити тварин по природним зонам Африки.
Поговоримо про природні зони Африки більш детально.
Міні –проект « Природні зони Африки» . Виступи учнів супроводжуються презентаціями.
1 група - Вологі екваторіальні ліси ( гілеї)
2 група - Савани й рідколісся
3 група - Пустелі й напівпустелі ( пустеля Сахара, Калахарі, Наміб)
4 група - Вічнозелені твердо листі ліси й чагарники.
Учні в класі заповнюють у зошиті таблицю « Природні зони Африки»
Характеристика природних зон
Назва природної зони |
Ґрунти |
Рослинний світ |
Тваринний світ |
|
Вологі екваторіальні ліси ( гілеї) |
|
|
|
|
Савани й рідколісся |
|
|
|
|
Путелі: Сахара |
|
|
|
|
Пустеля Калахарі |
|
. |
. |
|
Вічнозелені твердолистяні ліси й чагарники |
|
. |
.
|
|
Фізкультхвилинка. Кольоровотерапія.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Практична робота.
Практична робота 3 (продовження)
Підпишіть на контурній карті: пустелі: Сахара, Наміб; напівпустелю: Калахарі.
Позначення на контурній карті назв основних географічних об'єктів Африки. Позначте на контурній карті географічні об'єкти: пустелі: Сахара, Наміб.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Продовження роботи в групах
Прийом «Географічний практикум»
Завдання. Порівняйте дві природні зони Африки (1-ша група — вологі екваторіальні ліси, савани та рідколісся; 2-га група — пустелі й напівпустелі, твердолисті вічнозелені ліси та чагарники; 3-тя група — вологі екваторіальні ліси, пустелі й напівпустелі; 4-та група — савани та рідколісся, твердолисті вічнозелені ліси та чагарники).
Критерії порівняння |
Подібні ознаки |
Відмінні ознаки |
Географічне положення |
|
|
Клімат |
|
|
Ґрунти |
|
|
Органічний світ |
|
|
Висновок. Відмінності типових ландшафтів Африки насамперед зумовлені різним географічним положенням, що визначає відмінності кліматичних умов.
Чим далі розташовані природні зони одна від одної, тим більше відрізняються їхні природні компоненти.
Прийом «Експрес-тест», «Взаємоперевірка»
1. Яка природна зона сформувалася на північній та південній околицях Африки?
А Савани та рідколісся; Б пустелі й напівпустелі;
В твердолисті вічнозелені ліси й чагарники; Г вологі екваторіальні ліси.
2. Оберіть типових представників органічного світу африканських саван та рідколісь:
А сейба, папороть, горила, окапі; Б баобаб, акація, зебра, жираф;
В молочай, астрагал, верблюд, скорпіон; Г олива, кипарис, дика коза, гадюка.
3. Яка рослина є ендеміком пустелі Наміб?
А Вельвічія; Б молочай;
В драконове дерево; Г зонтична акація.
4. На яку природну зону Африки припадає близько 40 % площі материка?
А Вологі екваторіальні ліси; Б савани та рідколісся;
Б пустелі й напівпустелі; В твердолисті вічнозелені ліси й чагарники.
5. Укажіть причину, що обумовила широтне простягання природних зон Африки:
А переважання рівнинних форм рельєфу;
Б географічне положення відносно екватора;
В наближеність до Євразії;
Г значна площа материка.
VI. Домашнє завдання.
Підготувати повідомлення «Цікаві факти про Африку»
VII. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ
Обговорення результатів роботи груп.
Учні по колу висловлюються одним реченням:
Сьогодні я дізнався… Було цікаво…
Я виконував завдання… Було складно…
Тепер я зможу… Я зрозумів…
У мене вийшло… Я відчув, що…
Мене здивувало… Я навчився…
Я придбав… Я зміг…
Я спробую… Мені захотілося…
Урок дав мені для життя…