Урок української літератури
11 клас
Тема Трагедія селянської родини як частина трагедії українського народу
за романом У.Самчука «Марія».
Мета: – дослідити умови життя українського села в період штучного
голодомору 1932-1933 років;
– визначити актуальність твору;
– спрогнозувати майбутнє України з точки зору автора й сучасної людини;
філологічного спрямування;
годувальників усього людства;
Девіз «Учитель і мудрець нічому не вчать, а тільки вказують шлях до істини».
Сократ.
Обладнання: – таблиця «Життя і творчий шлях Уласа Самчука»;
– ілюстрації до твору;
– вишитий рушник;
– матеріали про життя та творчість письменника;
– матеріали про голодомор 1932-1933 років;
– мультимедійний проектор, екран.
Тип уроку комбінований.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань учнів:
1. Коли написано роман?
2. Штучний голодомор? Хто і з якою метою організував цей голодомор?
( – радянська влада прагнула примусити українське селянство
вступати до колгоспів;
– хотіла винищити фізично клас «куркулів»).
3. Твір названо «Марія»? Чому? Представницею якого класу вона була?
Кому твір присвячено?
2. Оголошення теми, мети уроку.
Цілепокладання.
Отже, мета уроку: – дослідити умови життя українського селянства в
часи голодомору і зрозуміти;
– спрогнозувати майбутнє нації з точки зору
автора – Уласа Самчука – і з точки зору сучасної
людини.
3. Обговорення змісту твору:
Розказати про її стосунки з Гнатом.
2. Чому вона погодилась вийти за нього заміж, якщо не кохала?
Чи не вбачаєте ви в цьому якогось символізму?
Висновок: шлюб без кохання – не освячений Богом;
нікому не принесе щастя;
не має майбутнього.
Чи кохали вони один одного?
Чи були обоє щасливими?
Заради чого вона страждала?
Висновок: - заради можливості бути з коханим, людина інколи здатна навіть терпіти наругу над собою;
(відкрита проблема, відповідь на яку може дати лише життя).
Невже він не зміниться?
Висновок: сумлінна сільська праця здатна морально відродити
людину, виявити найкращі її якості: працелюбність,
терплячість, любов до людей.
То Марія тепер щаслива?
Що цього разу примушує її страждати?
(1917 рік. Товарищі! Свобода! Радянська влада.
Спалити все, що нагадує спокій, добробуд. Революція!
Мы наш, мы новый мир построим, кто был ничем, тот станет всем!)
однаково вони себе вели? Чому так?
«Чужого не візьмеш – свого не буде». Прокоментувати.
Перепутька під впливом більшовицької ідеології?
Кого він убив?
Висновок: Корній убив не стільки сина, скільки втілення ворожої
народу комуністичної ідеології в образі Максима.
Висновок: Автор у розпачі, він розгублений, не впевнений, що
український народ має майбутнє.
17. Глухий кут? Але сьогодні Україна є, вона живе, діє, мріє…
Які ж рушійні сили здатні відродити і людину, і державу?
Автор дає відповідь на це питання в образах Марії, Корнія, Архипа.
Висновок: 1 – праця;
2 – любов;
3 – страждання;
4 – образ Божої Матері.
4. Рольова гра у групах:
1. Улас Самчук – український Гомер XX ст.(бібліотекар).
2. Коментар афоризму (вчитель).
3. Сторінка із щоденника (актор).
4. Найбільший пам’ятний день із життя літературного персонажа (журналіст).
5. Людське щастя літературного героя ( літературний критик).
6. Машина часу (фантаст).
7. Якби письменником був я… (письменник).
1. Чи отримали ви естетичну насолоду від прочитання твору?
2. Кого У. Самчук засуджує в творі?
3. Кого автор прославляє? Кому співає хвалебну оду?
4. Представники якої професії, на вашу думку, роблять найбільше для
інших людей?
5. А чи на достойному рівні живуть сьогодні селяни?
6. Які висновки зробили для себе після вивчення твору?
7. Що з того, про що сьогодні говорили, знадобиться у вашому житті?
6. Коментування виступів учнів.
7. Підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання з української
літератури. Тестування.
8. Взаємоперевірка. Оцінювання. Оголошення результатів.
9. Домашнє завдання.
1