Travelling. At the airport

Про матеріал
урок систематизації та узагальнення лексичного матеріалу по темі "Travelling. At the airport" практична мета - навчити учнів застосовувати вивчений иатеріал у нових мовленнєвих ситуаціях; активізувати граматичні навички (вживання модальних дієслів"; освітня мета – поглибити знання учнів про англомовні країни, розширити знання учнів про правила поведінки під час подорожі літаком;
Перегляд файлу

Тема: Travelling.

Підтема: At the airport

Цілі уроку:

практичні – систематизувати та узагальнити лексичний матеріал по темі "Travelling. At the airport"; навчити учнів застосовувати його у нових мовленнєвих ситуаціях; активізувати граматичні навички (вживання модальних дієслів";

освітні – поглибити знання учнів про англомовні країни, розширити знання учнів про правила поведінки під час подорожі літаком;

розвиваючі – розвивати творче мислення та навички аудіювання, артистичні навички, уяву, тривалу пам'ять, мовленнєву реакцію;

виховні – виховувати естетичне сприйняття навколишнього середовища, культуру спілкування, інтерес до вивчення англійської мови.

Обладнання: картки з індивідуальними завданнями, ілюстрації визначних місць Лондона, роздавальний матеріал (тестові завдання), підручник "Move Ahead 1", аудіозапис.

Тип уроку: урок-подорож.

 

Хід уроку

1. Початок уроку. Ознайомлення з темою уроку. Введення в мовне середовище.

- Good morning, boys and girls! Sit down, please. How are you? I'm glad to greet you in a cheerful and merry mood.

- Do you like today's weather?

- Do you know anything about the weather in London now?

- What do you know about climate in Great Britain?

You know that climate in Great Brit­ain is damp and mild. The weather is the condition of the atmosphere at a certain time. The famous English writer Samuel Johnson said when two Englishmen met their first talk was about weather. Why? Because the weather in Britain changes very often. The English have a joke: other countries have climate, and England has weather.

  • Would you like to travel there now?
  • What is the fastest way to get there? (by plane)
  • What are the main advantages of travelling by air? (It is more comfortable, more convenient and far quicker.)
  • So, today I invite you to travel to London. And of course we will do it by plane.

2. Повторення раніше засвоєних лексичних одиниць.

1) Актуалізація опорних знань.

- Lets remember these words:

 to check-in - перевіряти

seat belt – ремінь безпеки

overhead locker – шафа над головою

aisle – прохід

take-off– злітати

arrival - прибуття

departure - відправлення

queue - черга

steward - бортпровідник

(W. B. ex.2 p. 37)

- Lets imagine that we have just arrived at the airport because we want to have a trip to London.

- The task for you to put this pictures in the right order to know what do we have to do at the airport if we want to travel abroad.

  1. check-in
  2. passport control.
  3. departure
  4. customs
  5. meeting point.

 

- Before getting off I want to introduce you our pilots: captain Andriy Turchin and co-pilot Dmitro Nesterenko. Also there are three stewardesses Kristina, Ann and Olga. They will tell about the instructions on the plane (SB p.59 ex 5).

2) Аудіювання.

  TAPESCRIPT

steward:    Good morning, ladies and gentlemen, welcome aboard. Could I ask you all to              sit down and fasten your seat belts? Please make sure you read the safety leaflet. It's in the seat pocket in front of you. Remember your hand luggage must be in the overhead locker or under the seat in front of you.

steward:    Excuse me, madam, you can't put your hand luggage in the aisle.

 woman:      Oh, sorry.

steward:    Thank you. Er ... sir, could you stop using your mobile phone? Thank you. And excuse me? Excuse me?

boy: Yes?

steward:    I'm sorry, you can't play with your computer game until the plane takes off.

boy: Oh, sorry!

steward:    OK, and please remember that this is a non-smoking flight. No smoking at any time during the flight.

- So, what must you do and what mustn't you do before the plane takes off.

must

mustn't

Sit down

Fasten your seat belt

Read the safety leaflet

Put your hand luggage under the seat in front of you or in the overhead locker

Walk around the plane

Play with a computer game

Smoke

Use a mobile phone

Put your luggage in the aisle

3. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

- During the traveling you can manage much better if you understand the signs that you read around you.  You have to know these signs in the airplane.

Fasten seat belts! – пристебнути ремені безпеки.

No smoking! – не палити.

Hostess – виклик стюардеси.

Emergency exit – аварійний вихід.

WC/ restroom – туалет.

Pull – (потягніть) на себе.

Push – від себе.

Seat – місце.

Entrance – вхід.

Exit – вихід.

Pilot: "Good morning, ladies and gentlemen. This is your captain speaking. I'd like to welcome you aboard Eastern's Flight 179 to London. We're flying at an altitude of 33,000 feet. Our speed is 500 miles per hour. We'll land in Houston in two-and-a-half hours at 1:20 local time. The temperature in London is 15° Celsius. Our flight attendants will serve lunch in a few minutes. Enjoy your flight!

Passenger: - What weather will be there, in London?

Steward: -The weather will be not hot not cold because the sea keeps the island warm in autumn and in winter. Maybe it will be raining all over the territory.

The weather won't be very sunny. And certainly the weather will be foggy. And fog is the worst thing in England.

The worst thing about the climate in England is the thick fog which they so often have in autumn and in winter. In London the fog is sometimes so thick that cars run into one another.

 

4. Закріплення вивченого матеріалу.

- During the flight I want you to do some exercises.

A.  WHICH WORD?

Show your ticket to the agent at the (check-in counter, concession stand ).

Let me help you with that ( gate, suitcase ).

All passengers have to go through the ( metal detector, baggage carousel ).

May I see your ( ticket counter,  boarding pass )?

Please take a seat in the ( waiting area,  check-in counter ).

The ( luggage carrier, skycap ) will take your baggage to the ticket counter.

Please fill out your customs ( declaration form, officer ). 

May I carry your ( garment bag,  porter )? 

B.  WHICH WORD DOESN'T BELONG? 

ticket agent luggage carrier security guard customs officer

immigration baggage suitcase luggage

ticket boarding pass X-ray machine claim check

X-ray machine metal detector baggage carousel security guard

concession stand gift shop snack bar immigration

ticket gate passport visa

 

  1. luggage carrier (The others are people.)
  2. immigration (The others refer to baggage.)
  3. X-ray machine (The others are paper.)
  4. baggage carousel (The others relate to security.)
  5. immigration (The others are in passenger waiting areas.)
  6. gate (The others are documents.)

 

5. Заключна частина уроку. Підбиття підсумків.

That seems to be all for today. I'm happy to see we have done a good bit of work during this lesson. You have learnt what you must do and what you mustn't do before the plane takes off, listened to the text about the instructions at the airport and on the plane.

6. Оцінювання роботи учнів. Домашнє завдання.

I'm satisfied with your work.

Your homework:

- to make up dialogues using the new words and phrases;

- to write down advantages and disadvantages of traveling by air.

I'm glad you've done your today's work well. Good-bye, see you tomor­row.

doc
Додав(-ла)
Зосим Марина
Додано
27 лютого 2021
Переглядів
464
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку