Комунальний заклад « Харківський ліцей № 147 Харківської міської ради»
«Турнір знавців української літератури»
для учнів 5 класу
Учителі: Деревльова І.М., Латишева О.С., Луханіна І.В.
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів із курсу української літератури 5 класу (зміст прочитаних творів, відомості про авторів, теорію літератури); розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до художнього слова, естетичний смак.
Обладнання: малюнки учнів до літературних творів, портрети письменників, головоломки, емблеми команд, картки з іменами літературних героїв та із завданнями для капітанів команди, протокол, призи.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань
Хід уроку
Криголам « Яке ти сонечко зараз?»
(для зняття напруги та формування сприятливої атмосфери для подальшої роботи )
II. Вступне слово вчителя
Добрий день, шановні діти!
Закінчується наша мандрівка у прекрасному морі літератури. Підручник із української літератури протягом навчального року був для нас цікавим співрозмовником, порадником і вчителем. Хочеться вірити, що книга залишиться для вас вірним другом назавжди, а поезія стане відрадою душі.
Життя без книги — хата без вікна.
Ми в цьому назавжди переконались.
І цілий рік, читаючи, старались
В глибини знань поринути до дна.
Сьогодні ми підведемо підсумок нашої роботи.
III. Оголошення теми та мети уроку
Сьогодні ми підведемо підсумок нашої роботи. Ми раді вас вітати на Турнірі знавців української літератури. У змаганнях братимуть участь дві команди, які повинні продемонструвати свої знання з української літератури. На турнірі присутнє журі. (Учитель представляє членів журі )
Хід турніру ерудитів
Представлення своєї команди: оголошення назви, девіза, пояснення емблеми.
(Максимальна кількість балів за конкурс — 12 балів: 2 б. — текст девіза, 3 б. — оригінальність назви, 3 б. — змістовність, 5 б. — емблема).
За 3 хв. учні відповідають на питання вчителя; кількість балів відповідає кількості правильних відповідей.
Запитання для першої команди
Очам любо. Годиночку,
Малую годину
Ніби серце одпочине,
З Богом заговорить…
(Т. Шевченко «За сонцем хмаронька пливе…»)
6. Розподіліть дочок царя Лоскотона від молодшої до старшої: Плакота, Нудота, Вай-Вай (В. Симоненко, казка «Цар Плаксій та Лоскотон»)
7. Співзвучне закінчення рядків. (Рима)
8. Хто написав казку «Микита Кожумʼяка»? (Олександр Олесь)
9. Що значить «жити, з правдою не розминаючись»? (Жити чесно; за народною казкою «Про правду і кривду»)
10. На які три групи поділяються казки? (Про тварин, героїко-фантастичні, побутові)
11. Хто такі ординці? (Воїни орди)
12. Героєм якої казки є дівчина Маруся? («Мудра дівчина»)
13. Що таке ідея твору? (Головне, що хотів сказати автор)
14. Кого з українських письменників називають Кобзарем? (Т. Шевченка)
15. Назвіть автора віршів «Дощ», «Осінь-маляр із палітрою пишною…». (М. Рильський)
16. Як називається цей художній засіб: «Розстелилося поле, вкрите снігом, мов білою скатертиною»? (Порівняння)
17. Як у творі Г. Тютюнника «Дивак» діти дражнили Олеся? (Зрадник)
18. Із яким народним героєм порівнює батько малого Т. Шевченка в оповіданні С. Васильченка «У бурʹянах»? (З Кармелюком)
19. Якого кольору був фарбований лис? (Блакитного)
20. Стислий і влучний народний вислів із висновком повчального характеру. (Прислів’я)
21. Жанр твору Є. Гуцала «Лось». (Оповідання)
22. Яка тематика переважає у прозових творах Євгена Гуцала та Миколи Вінграновського? (Твори про тварин)
23. Що означає фразеологізм нам’яти чуба? (Покарати)
Запитання для другої команди
У вінку зеленолистім,
у червоному намисті
видивляється у воду
на свою хорошу вроду. (Калина)
…Дощ остудить,
Оживить і запліднить, -
І пшеницею й ячменем,
Буйним повівом зеленим
Білі села звеселить.
(Максим Рильський «Дощ»)
2. Конкурс «Берись дружно — не буде сутужно»
Учні розгадують головоломки команди-суперниці. (Максимальна кількість балів — 12)
3. Конкурс капітанів «Череда без пастуха, як сад без садівника»
Напишіть листа сучасним школярам від імені маленького Тараса Шевченка, героя оповідання Степана Васильченка «У бурʼянах». Використовуйте висловлювання з твору.
4. Конкурс «Відгадай літературного героя»
(Проводиться, поки капітани виконують завдання.)
Командам роздаються картки з іменами літературних героїв. Учитель зачитує описи персонажів, учні піднімають картки з потрібним іменем. Переможницею стає та команда, яка швидко і правильно дає правильні відповіді.
(Капітани зачитують твори-мініатюри. Журі оцінює капітанів.)
5. «Увага! Прем’єра!»
Учні інсценують уривок із літературного твору. (Максимальна кількість балів — 12)
1 команда – Мудра дівчина приходить до пана (за казкою «Мудра дівчина»);
2 команда — «Аля знайомиться із королем Недоладії» (За казкою
Г. Малик «Незвичайні пригоди…»)
V. Підбиття підсумків уроку
«Зоряна мить»: підбиття підсумків і нагородження переможців.
Слово вчителя
Завершується, діти, наш урок,
І перегорнено останню сторінку.
Турнір сьогодні визначив зірок,
На цьому ми і зробимо зупинку.
І хоч попереду яскравість літніх днів,
Пригоди, мандри, радість спілкування,
Не забувайте серед різних див
Про радість від натхненного читання!
Зворотній зв’язок з учнями ( застосунок wordwall )
https://wordwall.net/uk/resource/55338622/%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%96%D1%8F/%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%BD%D1%96%D0%B9
VI. Домашнє завдання
Кожному учневі учитель вручає список літератури для самостійного читання влітку, дає рекомендації з оформлення читацького щоденника.
Д о д а т о к
ПРОТОКОЛ
до уроку-гри «Турнір знавців української літератури»
|
Конкурс |
Умови оцінювання |
Кількість балів |
Команда 1 |
Команда 2 |
|
1.Представлення |
Знання тексту девіза |
2 б |
|
|
|
|
Оригінальність назви |
3 б. |
|
|
|
|
Змістовність |
2 б. |
|
|
|
|
Емблема |
5 б. |
|
|
|
2.Мудрий не вагається, сміливий не боїться |
Кількість балів відповідає кількості правильних відповідей |
12 б. |
|
|
|
3.Берись дружно — не буде сутужно |
|
Максимальна кількість балів - 12 |
|
|
|
4.Конкурс капітанів |
Оригінальність |
3 б. |
|
|
|
|
Грамотність |
6 б. |
|
|
|
|
Виразне читання |
3 б. |
|
|
|
5.Відгадай літературного героя |
|
Максимальна кількість балів - 12 |
|
|
|
6.Домашнє завдання |
Знання тексту |
4 б. |
|
|
|
|
Виразне читання |
4 б. |
|
|
|
|
Оформлення |
4 б. |
|
|