Тема. Тварини – частина живої природи
Мета: формувати в учнів поняття «тварини»; ознайомити з істотними
ознаками різних груп; навчати порівнювати, робити висновки,
розвивати вміння розрізняти тварин цих груп; працювати в групах;
виховувати допитливість, пізнавальний інтерес, любов до природи,
бережливе ставлення до тварин.
ХІД УРОКУ
Давайте усмішки всім дарувати:
І друзям, і вчительці, і мамі, і татові.
Хай радість злітає у небо, як птах,
І добрі слова у всіх на вустах.
III. Повторення вивченого матеріалу. Розгадування ребусу «Довкілля»
(Відповіді: дельфін, олень, видра, кріт, ігуана, лев, лисиця, ящірка)
д |
|
|
|
|
|
|
о |
|
|
|
|
|
|
в |
|
|
|
|
||
к |
|
|
|
|
||
і |
|
|
|
|
|
|
л |
|
|
|
|||
л |
|
|
|
|
|
|
я |
|
|
|
|
|
|
1. Рубрика «Тварини-велетні». Це цікаво!
Найбільший птах – страус. 2, 7 м заввишки, маса тіла – 20 кг, маса яєць –
до 2 кг.
Найбільша тварина – блакитні кити, маса 150-180 т, завдовжки 33м.
Найшвидший птах – сапсан, мчить за здобиччю зі швидкістю 300 км/год.
Найбільшим жуком є жук-олень. Довжина тіла без рогів – 5, 5 см, а з рогами – до 8 см.
Найотрутніший павук – каракурт, завдовжки до 2 см.
IV. Актуалізація опорних знань учнів
1. Відгадування загадки.
Мають хвіст та гострі зуби,
Кігті випускають.
Що брати це наші менші,
Люди добре знають.
Вміють плавати, стрибати,
Вигинають спини.
Спробуй їх тепер назвати!
Звісно, це – (тварини).
2. Технологія «Мозковий штурм»
- Діти, що ви знаєте про тварин або вважаєте, що знаєте?
- А чи хочете знати:
1. На які групи вчені поділяють тварин?
2. Які істотні ознаки кожної групи?
3. Що цікавого є в житті тварин?
4. Для чого потрібно оберігати тварин?
3. Гра «Закінчи речення»
Вовк, ведмідь – це … (звірі).
Соловей, зозуля – це … (птахи).
Окунь, сом – це … (риби).
Кінь, корова – це … (свійські тварини).
Сонечко, коник – це … (комахи).
На сьогоднішньому уроці ми помандруємо у царство тварин, познайомимося з різними тваринами, визначаючи їх істотні ознаки.
VI. Вивчення нового матеріалу
1. Технологія «Робота в групах». Робота з кросвордами.
1 група.
1. Пташка-акробат, що бігає по соснах і вверх, і вниз головою, ніби повзає по корі.
2. Пташка, яка занадто велика, щоб літати, зате добре бігає, вдвічі швидше від найпрудкішого олімпійського бігуна.
3. Доросла пташка, що за рік з’їдає понад 1000 полівок.
4. Найважчий птах України, маса якого може досягти 20 кг.
5. Пташка, в якої дзьоб прямий, а не кривий, ще й пташенят виводить не влітку, а взимку.
(Відповіді: повзик, страус, сова, дрохва, шишкар)
|
п |
|
|
|
|
|
||
|
|
т |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
а |
|
||||
|
|
|
х |
|
|
|
||
|
|
и |
|
|
|
|
||
2 група.
1. Цей жук, коли падає на спину, відразу ж підскакує і перевертається на ніжки, при цьому голосно клацає, ніби молоточком по кувалді.
2. Своїм яскравим забарвленням попереджає: «Не чіпай мене, я не їстівний».
3. Метелик, що літає на лісових галявинах, а назву має «морську».
4. Лісовий мешканець, що має 8 ніг і 8 очей.
5. Житло цих працелюбних комах – звичайна купа хвоїнок і дрібних голочок.
6. Комаха має дуже довгий ніс, що більше нагадує хоботок, ніж орган дихання.
(Відповіді: ковалик, сонечко, адмірал, павук, мурахи, довгоносик).
|
к |
|
|
|
|
|
|||||
|
|
о |
|
|
|
|
|
||||
|
|
м |
|
|
|
|
|
||||
|
а |
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
х |
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
и |
|
||||
3 група.
1. Тварина, що має найбільші роги серед звірів України.
2. Домашня тварина – друг людини.
3. Єдиний ссавець, що вміє літати.
4. Тварина, що носить на спині у горбі скриню з харчами.
5. Найшвидша тварина України, що може розвинути швидкість до 70 км/год.
6. Ссавець, який живе під землею.
(Відповіді: лось, собака, кажан, верблюд, заєць, кріт)
|
|
|
с |
|
|
||||
с |
|
|
|
|
|
||||
|
а |
|
|
|
|
||||
|
в |
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
ц |
|
|
||||
|
|
|
і |
|
|||||
4 група.
1. Плазун, що занесений до Червоної книги.
2. Підстерігає свою здобич, сховавшись під водою і виставивши на поверхню тільки очі та кінчик морди.
3. Двометрова тварина, що краде яйця з гнізд крокодилів.
4. Плазуни, що вимерли.
5. Змія з двома жовтими плямами на голові.
6. Найбільша змія, довжина якої досягає 11 м.
7. Тварини, тіло яких вкрите панциром.
(Відповіді: жовтопуз, крокодил, варан, динозаври, вуж, анаконда, черепахи).
|
|
|
|
|
п |
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
л |
|
||||
|
а |
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
з |
|
|
|
|
|||
|
у |
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
н |
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
и |
||||
Робота з використанням позначок.
V – я це знаю.
- - це мені невідомо.
? – хочу дізнатися більше.
Нумо всі, нумо всі
Потанцюємо у класі,
Пострибаймо, як сороки,
Як сороки-білобоки.
Стрибу-стрибу, скоки-скоки.
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи поплигати.
Ква-ква-ква, ква-ква-ква.
Щоб спочила голова.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили руки, ніжки.
Всі веселі! От чудово!
А тепер до праці знову!
Тест.
1. Тварини – це частина…:
а) живої природи;
б) неживої природи.
а) тих, які охоче поїдають і рослинну, і тваринну їжу;
б) тих, які живляться іншими тваринами;
в) тих, для яких основною їжею є рослини.
3. Тіло птахів вкрите:
а) лускою;
б) шерстю;
в) пір’ям.
4. Спільною ознакою для всіх комах є те, що вони мають:
а) крила;
б) 6 ніг;
в) зовнішній вигляд.
5. Риби дихають:
а) носом;
б) легенями;
в) зябрами.
6. Земноводних називають так, тому що:
а) Все життя проводять у воді;
б) все життя проводять на суші;
в) частину свого життя на воді, а частину – на суші.
7. Тварини, яких людина розводить і використовує у своєму господарстві, називають:
а) дикими;
б) свійськими.
8. На території України живуть земноводні тварини:
а) жаби, тритони;
б) миші;
в) окуні.
9. Знайди «зайву» тварину.
а) джміль;
б) карась;
в) сом.