У світі казки чарівної. Українська народна казка «Рукавичка»

Про матеріал
Мета: поглибити знання учнів про казку як жанр усної народної творчості; учити визначати головну думку казки; розширювати словниковий запас учнів; розвивати вміння відтворювати зміст прочитаного, навички виразного, усвідомленого читання, навички діалогічного мовлення; виховувати любов до казок, до усної народної творчості.
Перегляд файлу

Тема:  У світі казки чарівної. Українська народна казка «Рукавичка».

Мета: поглибити знання учнів про казку як жанр усної народної творчості;  учити визначати головну думку казки; розширювати словниковий запас учнів; розвивати вміння відтворювати зміст прочитаного, навички виразного, усвідомленого читання, навички діалогічного мовлення; виховувати любов до казок, до усної народної творчості.

Обладнання: підручник, наочність.

Література: підручник, методичка, інтернет джерела.

Тип уроку: засвоєння нових знань.


                                                      Хід уроку 

І. Організація учнів до уроку.

  Закінчилася перерва,                                       

  Продзвенів чаклун-дзвінок.

  А тепер усі швиденько

  Налаштуйтесь на урок.

  Пам'ятайте , милі діти ,

  І хлоп'ята, і дівчата!

  Щоб успіхи чудові мати ,

  Треба гарно всім читати!

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
2.1.   Робота над скоромовкою.
- Діти, прочитайте скоромовку.
          Біля баби баба сіла. 
          Баба бабі бубуніла. 
          Бубуніла з півгодини 
          Баба бабі про новини.
- Хто найшвидше прочитає?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
- Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву.(“Казка вчить, як на світі жить”).
- Як ви її зрозуміли?
- А також прочитаємо дуже цікаву казку, назву якої ви дізнаєтеся пізніше.

ІV. Вивчення  нового матеріалу.
4.1. Вступна бесіда.
- Чи любите ви казки?
- Що таке  казка?
- Жила-була вона з прадавніх часів, про які вже стародавні книги не пам'ятають.    Протягом століть казки були і залишаються чарівними джерелами доброти і ми-лосердя, яких завжди так бракує в житті. Створені у сивій давнині, їх, як і всю усну народну творчість, переказували з вуст в уста, від одного оповідача до ін-шого. Гортаючи сторінки улюблених казок, ми розуміємо, що казки — це наші великі вчителі, які спочатку виховують, а вже потім розважають.
-Казка — це диво. Вона дає нам привід для роздумів, повчає, дарує багато радості.
4.2. Читання  учнями статті в підручнику про народні казки (с. 32).
- Розгорніть підручники на сторінці 32. Прочитаємо статтю про казки.
- Максиме, починай  читати.
- Які казки найдавніші?
- Чи є в народних казок автор?
4.3. Робота з загадками.
- Ми  ознайомимося з казкою. Як вона називається ви дізнаєтеся, відгадавши за-гадку.
     Де ж усі сховались звірі? 
     У якій такій квартирі? 
     Дуже тісна, невеличка — 
     Це чудова... (рукавичка).
4.4. Опрацювання казки «Рукавичка».
4.4.1. Читання казки вчителем (с. 33- 34).
- Любі діти, послухайте українську народну казку «Рукавичка».
4.4.2. Первинне сприймання тексту.
- Сподобалася вам казка?
- Про кого вона?
- Яких героїв казки запам'ятали?
- Де взялася в лісі рукавичка?
4.4.3. Словникова робота.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

хто

пусти

коли

дід

їх

мишка

двоє

Мишка-шкряботушка

троє

біжить

уже

зайчик

та

рукавички

той

влізла

загубив

вже

аж

четверо

 

каже

мене

до

собі

суне

буду

та

питається

сидить

Лисичка-сестричка

ото

п’ятеро

уліз

де

йди

питає

ішов

плигає

іди

жити

 

Жабка-скрекотушка

лисичка

взявся

Зайчик-побігайчик

не

набреде

все

лихо

тобою

оце

куди

кабан

вовк

їм

робити

тісно

нікуди

шестеро

ти

хро-хро-хро

 

рукавичку

тут

Вовчик- братик

тріщать

скраєчку

кущі

Кабан- іклан

стало

ведмідь

улізеш

багато

оглядівся

вилазить

розірветься

семеро

реве

ось-ось

гу-гу-гу

нема

Ведмідь-набрідь

 

 

1.Слова на червоному тлі прочитати тихо, повільно; на жовтому — голосніше,   повільно, на блакитному — тихо, швидше, на зеленому – голосно, швидко.

2. Прочитати слова в колонці під зіркою на червоному тлі, запам'ятати їх.

3. Прочитати швидко слова на жовтому тлі під колом. Знайти до них пару, визначити коорди­нати названих слів.

4. Знайти слово «ішов». Дивлячись на це слово, про­читати  слова з лівого та правого стовпчика.

5. Прочитати кожну колонку слів мовчки, назвати слова, значення яких незрозуміле.

6. Прочитати першу колонку слів уголос повільно, правильно (від першого слова до останнього), потім швидше (від останнього до першого).

7. Прочитати так само слова другої, третьої і чет­вертої колонок.

8. Відшукати в таблиці до слова «суне» синоніми, визначити координати цих слів.

9. Знайти імена героїв казки.

10. Знайти слово «уліз». Зосередивши погляд на цьому слові, спробувати прочитати слова над ним, під ним, ліворуч і праворуч.

4.4.4. Читання казки мовчки. Підготовка до читання вголос.
- А зараз прочитайте казку мовчки.
- Чи в повному обсязі надруковано казку в підручнику?
- Яка частина відсутня? Розкажіть її.
4.5. Фізкультхвилинка.
    Трава низенька-низенька.                                Роблять присідання.
    Дерева високі-високі.                                       Піднімають руки вгору.
    Вітер дерева колише-гойдає.                           Обертаються.
    То направо, то наліво нахиляє.                        Нахиляються вправо, вліво.
    То вгору, то назад.                                            Потягуються вгору, назад.
    То вниз нагинає.                                               Нахиляється вперед.
    Птахи летять-відлітають.                                 Махають руками-«крильми».
    А учні тихенько за парти сідають.                  Сідають за парти.

V. Закріплення вивченого матеріалу.
5.1. Робота з загадками.
- Послухайте загадку. Відгадайте її.  
  Що за хата на узліссі.
  Вся ворушиться, дрижить?
  Де не взявсь — кабан біжить.
  Тут і вовк іде, й ведмідь,
  Й кожен хоче в хатці жить.
  Так вже тісно їм усім —
  Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить,
І ворушиться, й дрижить? (Рукавичка).
- Хто з героїв казки відсутній у змісті загадки? (Відсутні: лисичка, жабка, мишка, зайчик.)
5.2. Читання казки  «ланцюжком».
- Прочитайте казку ланцюжком.
5.3. Аналіз казки.
- Назвіть дійових осіб казки.
- Хто загубив рукавичку?
- Хто першим оселився в рукавичці?
- А другим? Третім?
- Які речення в казці повторюються?
- Як у казці названо мишку? жабку? зайчика? кабана? ведмедя?
- Поясніть, чому.
- Кого звірі не хотіли впускати в рукавичку? Чому? Прочитайте.
5.4. Інсценізація казки.
- Скільки акторів буде в інсценізації?
- З якою інтонацією потрібно читати слова автора, лисички, мишки, жабки, зайчика, кабана, ведмедя.
- Чи можна цих звірят назвати друзями? Чому?
VI.  Підсумок уроку.
- Цікаво бути артистом?
- Кому найкраще вдалося зобразити свого казкового героя?
VIІ. Повідомлення домашнього завдання.
- Прочитайте казку, навчіться переказувати її.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
25 квітня 2021
Переглядів
1062
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку