Розробка уроку на тему «Удосконалення навичок вживання знака м’якшення»
Тема: Удосконалення навичок вживання знака м’якшення.
Мета: удосконалити навички вживання знака м’якшення, закріпити їх практично; розвивати творчі здібності учнів: вміння практично застосовувати здобуті теоретичні знання; підвищувати інтелектуальний рівень учнів засобами збагачення лексики іншомовного походження; виховувати уважність, спостережливість.
Тип уроку: удосконалення здобутих знань.
Метод: тренувальні вправи, робота із правописом, із словником іншомовних слів.
Обладнання: правопис, словник іншомовних слів.
Хід уроку
1. Слово вчителя. Повідомлення теми й мети уроку.
Ой який же він м'який
Цей щасливий знак м'який,
І важливий він для слова-
Знає це прю нього всяк.
Слово з ним звучить красиво:
льон, сьогодні, сіль, блакить.
Вхідний контроль
1. Запишіть у дві колонки слова, що кінчаються:
1) на зубний
2) на інший приголосний.
Підкресліть перші букви і прочитайте вислів. який закінчусться словами-"..- найбільша мудрість"
Удалечінь, павільйон, слюсар. розповідь, орел, льотчик, сюрприз. освітлювач, тьмяність, олівець, вступ, тракторист, апломб. інтерес
Удалечінь слюсар
павільйон льотчик
розповідь освітлювач
орел вступ
сюрприз апломб
тьмяність
олівець
тракторист
інтерес
"У простоті слова - ..." (контроль — взаємоперевірка 12б.)
ІІ. Пояснювальний диктант.
Танці, кінчик, пізній, тьмяний, пишуть, льотчик, медальйон, дощ, голуб, ремінчик, пишуть,
схильність, свято, вітальня, ласунці, снігуронька, волинський, кізоныці, доньчин, гілці, встаньте, ріжте.
ІІІ. Поточний контроль. Вибірковий диктант.
Записати слова у дві колонки. Підкреслити початкові букви, прочитати половину вислову
І.Франка, який кінчасться словами-... великі дві сили".
Iспанці, промінчик, рідні, потьмянілий, ідуть, активність, цвях, спальня, неньчин, ялинці, ялиноньці.
Потьмянілі iспанці
Ідуть промінчик
спальня piднi
неньчин активність
ялиноньці цвях
ялинці
Пісня і праця( контроль- самоперевірка 12б.)
IV. Конкурс на кращого знавця іншомовних слів.
Назвіть одним словом (поняттям) такі пояснення
1. Короткий висновок (резюме)
2. Відтінок, ледь помітна різниця (нюанс)
3. Необхідність вибору між двома властивостями(альтернатива)
4. Фарби, шо легко розчиняються водою (акварель)
5. Церемонія, сукупність обрядів (ритуал)
6. Сукупність дій для розв'язання задачі (алгоритм)
(контроль -взаємоперевірка 12б.)
V. Конкурс на кращих знавців української мови.
(Робота в групах)
1група.На правила вживання знака м’якшення скласти віршик.
2 група. Чому в слові «цвірінчати» немас жодного знака м’якшення, хоч, є три м'які приголосні?
3 група. Пояснити, чому в іменниках буря, обличчя, роздоріжжя в Р. в. множини
( бур, облич, роздоріж) немає знака м’якшення?
(контроль - оцінювання вчителем, вищий бал групі 126.)
Творче завдання.
1. У якому слові бракує знака м’якшення?
1. Сніжинці. 2. Зимонці. 3. Ковзанці 4. Крижинці.
2. Скласти віршик про вживання знака м’якшення (про Новий рік).
VI. Вихідний контроль. Словниковий диктант.
Панський, Горький, різьбяр, маріупольський, маленький, стеблинці, внученьці, тішся, квітці, сніг,
женьшень, менший.
(контроль- взаємоперевірка 12 б.)
Підсумок уроку.
Оцінювання досягнень учнів ( 6 завдань).
Домашнс завдання.
Скласти словниковий диктант на вживання знака м’якшення.