Тема. Розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм одного й
того самого слова.
Мета: розширити знання учнів про будову слова; вчити розрізняти
синоніми, спільнокореневі слова та форми одного й того самого
слова;
розвивати мислення, зв’язне мовлення, увагу, пам’ять;
виховувати любов до природи.
Обладнання: «дерево» з листочками, девіз, світлофорики, таблиці,
картки(1,2,3), «Діаграма Венна»
Хід уроку:
І. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожний з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
«Міркуємо - швидко.
Пишемо – гарно.
Відповідаємо – точно»
ІІ. Актуалізація знань учнів.
Праця, робота, справа, заняття – це синоніми.(+)
Синоніми – слова, протилежні за значенням.(-)
Закінчення – це незмінна частина слова (-)
Закінчення служить для зв’язку слів у реченні(+)
Щоб виділити закінчення, треба підібрати до нього спільнокореневі слова (-)
За допомогою закінчень утворюють різні форми того самого слова.(+)
Частина слова без закінчення – це його основа. (+)
Основа слова може складатися з префікса, кореня, суфікса.(+)
(Вішаю листочок)
Ос сі ін нь
Листячком осінь всіх привітає.
Килимом листя на землю спадає.
(Вішаю листочок)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .
Малювати, малюк, малюнок.
Веселий, важкий, радісний.
Літати, літак, літо.
Крокувати, йти, грати.
Кінцевий, кінь, кінець.
(Вішаю листочок)
ІУ. Повідомлення теми і завдань уроку.
У. Робота над темою уроку.
1. Колективна робота.
Яблуня, яблуні, яблуню, яблунею, на яблуні.
Осінній
(Вішаю листочок)
Картка 1 (жовта)
Утворити різні форми слова
Слива
Запашний
(Вішаю листочок)
Фізхвилинка (рухи під музику)
Картка 2 (зелена)
Росте над ставком верба. Віє вітер, розчісує вербичці коси. Тихо шепоче вербове листя.
Перевірка:
(Вішаю листочок)
Картка 3 (блакитна)
Знайдіть пари слів.
Метелиця казати
Говорити гадати
Будинок віхола
Думати зажурений
Сумний хата
Перевірка:
(Вішаю листочок)
УІ. Узагальнення вивченого матеріалу.
Синоніми Споріднені слова
(Вчитель заповнює діаграму Венна за допомогою дітей)
(Вішаю листочок)
УІІ. Домашнє завдання.
с. 170, впр. 174. Списати підкреслити спільнокореневі слова.
УІІІ. Підсумок уроку.
- Чого ми вчилися на уроці?
- Якщо вам сподобалось працювати на уроці, візьміть жовтий листочок і прикріпіть на наше «дерево», а якщо ні, то – зелений.
Картка 1 (жовта)
Утворити різні форми слова
Слива
Запашний
Картка 2 (зелена)
Спишіть речення. Знайдіть спільнокореневі слова, виділіть корінь.
Росте над ставком верба. Віє вітер, розчісує вербичці коси. Тихо шепоче вербове листя.