Українська мова. 4 клас
Тема. Відмінювання особових займенників 1, 2, 3 особи одн. та мн. Тренувальні вправи. Впр. 229-232. С. 95-96.
Мета: розширити знання учнів про займенник, поглибити знання учнів про рідну мову;
формувати уміння правильно відмінювати особові займенники, вдосконалювати вміння визначати особові займенники, розвивати вміння змінювати займенники за відмінками; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати любов до рідної мови, бережли пізнання чогось нового, бажання вчити і збагачувати рідну мову.
Обладнання: схеми-опори, картки для групової та індивідуальної роботи, мультимедійна презентація.
Література: Українська мова та читання : підруч. для 4 кл. закл. заг. серед. освіти (у 2-х частинах) : Частина 1 : Українська мова / Мар'яна Захарійчук. Київ : Грамота, 2021. 160 с. т іл.
Інтернет-джерела:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
Хороші друзі в мене є,
І ми-одна сім’я!
Ми завжди думаєм одне –
І ти, і він, і я.
Нам любе сонце, й тихий гай,
Долини і поля.
Ми дуже любим рідний край
І ти, і він, і я!
- Девіз уроку: Усім гарно, дружно працювати, мову рідну добре знати!
- Сьогодні у нас з вами буде дуже цікавий урок. Сподіваюсь, що він пройде швидко та захоплююче. Принесе всім нам задоволення і нові знання. - Розпочнемо!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
На дошці є прислів’я, прочитайте та поясніть його.
Хай робота тебе боїться, а не ти її.
— Підкресліть займенники, визначте якої вони особи. («ти» 2 особа одн.)
Давайте розгорнемо наші зошити напишемо сьогоднішнє число і класна робота. Каліграфічна хвилинка.
На дошці записано вірш.
Вивчим цю частину мови,
Вивчимо обов’язково,
Бо вона потрібна дуже
І мені, й тобі, мій друже.
Я до тебе усміхнусь
І з тобою подружусь,
Усміхнися ти в от віт –
Ми з тобою цілий світ.
Всі сміються навкруги –
Він, вона, воно, вони,
бо усмішка в всіх одна,
жити в дружбі помага.
Завдання: з вірша виписати займенники у три колонки: у першу займенники І особи, у другу – ІІ особи і в третю ІІІ особи
IІІ. Оголошення теми і мети уроку.
— Ось і повторили ми про займенники 1-ої, 2-ої, 3-ої осіб. А сьогодні ми будемо спостерігати за зміною форм займенників під час відмінювання в однині і множині.
ІV. Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
До… прийшов товариш. У … дружній клас.
Тато купив … книжку. З … весело працювати.
Я Старший брат пишається…. Ми Усім … подобаються рухливі
Сьогодні … похвалили. ігри.
Фізкультхвилинка.
Руки-ноги
Пояснення правил дітям має бути простим: «Одне плескання в долоні – команда рукам. Це означає, що їх потрібно підняти або опустити. Двічі плескаю в долоні – команда ногам. Ви маєте встати або сісти на місця». Після пояснення вчитель відразу подає сигнали. Швидкий початок виконання вправи змусить дітей зрозуміти правила по ходу гри.
«Коли займенник "ви" слід писати з великої літери - експрес-урок»:
https://www.youtube.com/watch?v=4geLnLH-oJ4
Учитель демонструє картки, а учні записують займенники
2-га особа однини Прийшов до (він)
3-тя особа однини ж. р. Згадувати (я)
1-ша особа мн. Спілкуватися з (ми)
3-тя особа мн. Подякувати (вони)
Перевірка: ти, вона, ми, вони; прийшов до нього, згадувати мене, спілкуватися зі мною, подякувати їм.
VI. Підсумок уроку.
— Що нового дізналися на уроці?
— Провідміняй займенник «ми» (ми, нас, нам, нас, нами, (на) нас)
— Назвіть займенники 1-ї, 2-ї, 3-ї особи. (Я, ти, ми, ви, він, вона, воно, вони)
— Склади речення із займенником нами, її.
-Молодці усі гарно справилися. Ми з вами добре попрацювали сьогодні.
Домашнє завдання. Впр. 227.
Дякую вам щиро за урок і до наступної зустрічі. До побачення!