Тема: Українська народна казка «Рукавичка»
Мета: ― поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості,
― вчити виділяти в тексті дійових осіб, спостерігати за структурою і сюжетом казки;
― розвивати навички читання тексту в особах, правильно інтонувати речення;
― формувати уміння усно переказувати казку; розвивати навички сценічної гри;
― збагачувати активний словниковий запас;
― вчити правильно висловлювати свої думки;
― виховувати дружбу, любов до природи, бажання бути щирим, добрим;
― повагу до мови казок;
― любов до Батьківщини.
Обладнання: ілюстрації до казки, малюнки та маски тварин для інсценізації казки, ПК із проектором.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I.Організація класу
1.Емоційний настрій на урок
Сьогодні у нас незвичайний урок -
У світ казки й фантазії зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
Та знову вона завітала до нас.
2. Девіз уроку: ( на дошку)
Думати - швидко,
Розповідати – чітко,
Працювати – дружно,
Запам’ятовувати – міцно.
3. План уроку. Слайд 2
- Діти, складемо план: «Сьогодні на уроці я буду….»
(працьовитим, логічнім, акуратним, активним, найрозумнішим, найуважнішим, найшвидшим)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.
1. Мовленнєва розминка Слайд 3
― Артикуляційна розминка:
Запросимо тишу – ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц.
Вітерець у лісі – ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш.
Прилетіли птахи – шук-шук-шук-шук.
Заспівав соловейко – тьох-тьох-тьох-тьох.
Тануть бурульки – кап-кап-кап-кап-кап.
Дзюркоче вода у струмочку – дз-дз-дз-дз-дз.
― Робота над частомовкою:
Ить-ить-ить – заєць в полі аж тремтить.
Ем-ем-ем – він сховався за кущем.
Уха-уха-уха – але довгі в нього вуха,
Їх-їх-їх – не сховати зайцю їх.
Ис-ис-ис – підкрадається хижий лис.
Нув-нув-нув – стрімко заєць наш чкурнув.
Ису-ису-ису – не догнати його лису.
Ець-ець-ець – прудкий заєць стрибунець.
2. Складання “ Асоціативного куща” Слайд 4
Відповіді дітей:
Бабусі розповідають казки.
Казка буває авторською та народною.
Казка має початок і кінець.
У казці завжди добро перемагає зло.
Тварини часто бувають казковими героями.
- Так що ж таке казка?
Казка – вигадана історія з фантастичними подіями.
3. Відгадування загадок. Слайд 5
А тепер нам необхідно взнати, яку ж саме казочку ми прочитаємо сьогодні.
Відгадайте мої загадки:
В лісі тваринка живе полохлива,
Добра, пухнаста, та дуже ляклива.
Вушки вона притискає свої,
Шурхіт усякий лякає її. (Заєць)
Влітку медом ласував, досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг, позіхнув і спати ліг. (Ведмідь)
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
Як зовуть її? (Лисиця)
Невеличка та сіренька
В нірці мешкаю тихенько.
Уночі по хаті – нир,
Я шукаю сало й сир. (Миша)
Вона живе в болоті,
Зелена, як трава.
І цілий день нам чути
З болота „ква-ква-ква”. (Жаба)
Гострі зуби, сильні лапи
Дуже схожий на собаку,
І полює дуже ловко,
Що, впізнали, друзі, ... ? (Вовка)
Він ікластий і сердитий,
Дуже любить землю рити.
Жолуді весь час шукає
Й малюків смугастих має. (Кабан)
• Де ж усі сховались звірі?
У якій такій квартирі?
Дуже тісна, невеличка
Це чудова ... . Слайд 6
ІII. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми прочитаємо українську народну казку «Рукавичка».
Я промовила слово народна. То зробіть висновок, хто склав цю казку? ( народ). А який народ склав казку? ( Український)
ІV . Опрацювання казки.
1 .Читання казки та перегляд мультимедійної презентації. Технологія «Вмикаємо телевізор» Слайд 7
— Добрий день! В ефірі передача «На гостині у казки». Любі діти, подивимося українську народну казку «Рукавичка».
- Діти, вам сподобалась ця казка?
- Чим вона вам сподобалась? Що зацікавило?
- Яких героїв казки ви запам’ятали?
- Де взялася в лісі рукавичка?
2. Читання казки (мовчки). Слайд 8
Бесіда.
- Чи в повному об’ємі казка у підручнику?
- Якої частини немає?
3. Словникова робота.
4. Фізхвилинка . Слайд 9
5. Повторне читання, аналіз казки.
- Прочитайте за порядком назви тваринок, що оселилися в рукавичці.
- Чому мишку названо шкряботушкою?
-А жабку скрекотушкою?
- Чому лисичка-сестричка?
- Кого звірі вже не хотіли впускати? Прочитайте чому.
- Скільки тварин поселилося у рукавичці?
V. Закріплення матеріалу. Формування вмінь і навичок.
1. Робота в групах. Слайд 10
1 група ( пригадай героїв казки)
силичка |
|
камиш |
|
вочикв |
|
кажаб |
|
чизкай |
|
імдевдь |
|
банка |
|
2 група (кого так називають)
шкряботушка |
|
побігайчик |
|
братик |
|
набрідь |
|
скрекотушка |
|
сестричка |
|
іклан |
|
3 група (яку дію виконували герої)
мишка |
шкряботушка |
|
жабка |
скрекотушка |
|
зайчик |
побігайчик |
|
лисичка |
сестричка |
|
вовчик |
братик |
|
кабан |
іклан |
|
медвідь |
набрідь |
|
2. Інсценізація казки. Слайд 11
— Скільки акторів буде в інсценізації?
— З якою інтонацією потрібно читати слова автора, лисички, мишки, жабки, зайчика, кабана, ведмедя.
— Чи можна цих звірят назвати друзями? Чому?
3.Продовж казку…. Слайд 12
- Діти, давайте пофантазуємо і продовжимо казку.
4. Цікаві факти про тварин. Слайд 13
- Пригадаємо, які цікавинки про тварин ви уже знаєте з уроків природознавства?
5. Робота над деформованим реченням-прислiв’ям Слайд 14
Казка |
вчить, |
як на |
свiтi |
жить |
- Скласти прислiв’я з розрiзаних карток.
- Пояснiть це прислiв’я.
- Які ще прислів`я про казку ви знаєте?
7. Підсумкова бесіда. Слайд 15
V. Підсумок уроку. Слайд 16
- Над якою казкою ми сьогодні працювали?
- Про кого ця казка?
- Яка ця казка?
- Що робить казка?
- Який висновок ми повинні для себе зробити?
VI. Домашнє завдання.
Прочитайте казку «Рукавичка» . Намалюйте ілюстрації до казки.
VII. Рефлексія. Слайд 17
Ось і уроку кінець,
Хто працював, той молодець.
Що сподобалось вам, поділіться вдома,
Що сумним було, пожалійтеся вдома
Всі дружні й активні були увесь час.
Всі ви просто МОЛОДЦІ!
Рукавичка П. Воронько
Вчора Галочка-сестричка
Казку прочитала,
Як у лісі рукавичка
Звірам домом стала.
Я покинув рукавичку
За городом, там, де ліс,
Та ні зайчик, ні лисичка,
Й вовк у неї не заліз.
Мабуть, дуже замала
В мене рукавичка?!
Взяв у мами зі стола,
З ліжка – у сестрички.
Рукавичок, мабуть, з п’ять
В ліс відніс –
Хай звірі сплять.
Я не знаю, як було,
Як у лісі сталось,
А мені не повезло –
Від усіх дісталось.
Управління освіти міської ради м. Костянтинівки
Костянтинівська ЗОШ № 2 Костянтинівської міської ради Донецької області
Конспект уроку української мови, проведеного у 2 класі з теми: Українська народна казка «Рукавичка»
Ковальова Наталія Вікторівна
спеціаліст вищої категорії
м. Костянтинівка, 2017
1