УРОК
ТЕМА: Хто сильніший? Українська народна казка «Сонце, Мороз і Вітер». Загадки.
МЕТА: формувати читацьку компетентніть учнів,вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження; розвивати зв'язне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас , розширювати їх світогляд, виховувати толерантність, спостережливість, любов до ближнього.
ОБЛАДНАННЯ: роздаткові матеріали, листки а3, презентація, відео-матеріали,
Очікувані результати :
Знати ознаки казок та сюжет казки Сонце, Мороз і Вітер»
Уміти аналізувати поведінку героїв
Застосовувати набути знання в повсякденному житті.
Тип уроку : урок засвоєння нових знань
Хід уроку
1.Організаційний момент. Самовизначення до діяльності.
Всі діти стоять в колі .
Доброго дня. Рада всіх вітати я.
За вікном похмура погода і щоб вона не завітала до нас в клас . Давайте привітаємось чарівним способом. Я промовлятиму слова, а ви повторюйте рухи слова за мною
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю
Урок новий, цікавий
Я з радістю почну .
Так як слова ми сказали чарівні , то і урок буде незвичним
Цілий урок нас будуть супроводжувати символи .
А що ж таке символ ?давайте дізнаємось і помістимо нове слово на «Стіну слів»
Символ – це умовне позначення чого- небудь, іншими словами знак , який означає певне поняття ,або явища, образ.
1.1.Налаштування на позитивну роботу ??????
Сьогодні нашими образами виступатимуть позначення вітру , морозу та сонця.
У моєму мішечку вони є,зараз ми дістанемо по 1 такому позначенню і ви дізнаєтесь в якій групі сьогодні будете працювати і займете своє місце за сигналом, а також кожний символ має для нас позитивне побажання на весь урок. Прочитаємо його по черзі.
Карточки з іншого боку :
Позитиву
Уважності
Радості
Знань
Усмішок
Радості
Дружності
Жаги до знань
Мудрості
Активності
Працьовитості
Мудрості
Творчості
Дружби
Казковості
Спокою
Натхнення
Віри
З іншого боку у вас є символ ,який також є на парті , прикріпіть собі його ось таким способом. Показ.
2. Мовленнєва розминка для губ, щік та язика.
Зараз ми з Вами наповнемо наш урок і сонечком.
Намалюйте за допомого язика «Сонечко» , а тепер напишіть язиком це слово.
Тепер наш Мороз щіпає наші щічки 10 разів. Проженемо наш мороз 10 разів. (вдувати щічки,надувати)
Уявіть , що ви стали вітром .Поставили долонькою
Зробимо холодний вітер. Глибоко вдихніть.
Видихаємо.
А тепер теплим
Вдихаємо і кажемо аааааааа.
Відчули різницю ?
2.1.Артикуляційні вправи
Слайд 1 Чистомовка
Шепче вітер «Ша-ша-ша:
Шубу білочка знайшла!
Шепчеш ти, шепочу я
Шепче вітер «Ша – ша – ша»
А)Прочитайте мовчки.
Б)А тепер так ніби наш мороз діє і він спочатку слабкий , а з кожним рядочком сильнішає.
В) А тепер давайте так ніби вітер спочатку слабкий (читаємо повільно),а тепер швидкий
Хто хоче побути швидким вітром ? прочитати швидко
Г) А зараз уявіть , що ми сонечко зимове ( з яким настроєм прочитаємо скоромовку? Сумно)
А тепер літнє ,який буде настрій ?(веселий)
3.Мотивація навчальної діяльності
3. 1 Метод «Мозковий штурм»
«Івасик телесик» «Пан Коцький» , «Сірко» «Коза- дереза», .
А) Проаналізуйте, що об’єднує героїв яких ви бачите?
Б)Вони герої казок ,а якого народу ці казки?
В) А які українські казки Ви ще знаєте ?
Г) Що таке казка?
Слайд 2Казка – це твір про вигадані часто фантастичні події.
Ви назвали багато казочок , проте не назвали однієї, ту, яка сьогодні завітає до нас в гості.
3.2.Метод «Історія з власного життя»
Колись в дитинстві , казку ,яку ми будемо читати , мені розповідала мама її дуже емоційно, змінюючи голоси героїв і мені завжди були дуже цікаво . Мені подобались герої та їх поведінка. І я завжди мріяла ,що як навчусь читати буду це так само виразно читати. Цікаво чи вийшло це в мене ? Сьогодні почуєте.
3.3« Вирішення проблемної ситуації»,(МАМА)
Герої цієї казки є символами нашого уроку , можливо хтось знає вже яка назва цієї казки ?
«Казка про Сонце, Мороз і Вітер»
4.Робота з підручником .
4.1 Показове читання вчителем :
Прослухайте і подумайте чому це казка?
Прослуховування казки учнями
Яких героїв ми зустріли?
4.2Словникова робота . Метод «Блискавка»
Слова ( повторення за вчителем)
Наздогнали
Жнива
Нахваляється
Повійну
Мороз
Слайд 3Жнива –це пора збирання хлібних рослин ( жита та пшениці).
4.3 Хвилинка – цікавинка
Мороз — температура нижче 0 °C (точка замерзання води) в навколишньому середовищі.[1]
У зонах помірного клімату поширене таке визначення.[2]
Прочитайте казку
Прочитайте мовчки. До ось такого моменту . «
А тоді зачекайте свого товариша по парті : І прочитайте до кінця пальчиковим способом.
В кінці подумайте яке питання до тексту можете поставити до свого друга ?Хто захоче задати запитання біля дошки , просигналізуйте.
Питання учнів .
Чому засперечалися Сонце і Вітер ?
Хто вважав себе сильнішим ? Чому ?
А зараз прочитаємо по групах.
Слова Автора буду читати а ось слова героя відповідна група вашого символа. А хто читатиме слова чоловіка ? Як дізнатись ? Це визначить наша фортуна . В когось з учнів під партою має бути зображення цього чоловіка. Погляньте , кому так пощастило. Ось наш герой , одягне цю маску і буде читати слова чоловіка коло дошки.
Оберіть лідера Вашої групи, який порадившись поставить запитання судній групі.
5. Присвоїти номери. У вас на парті є Ваш символ , потрібно описати його , кожний учасник має обрати по слову ,яке допоможе створити портрет ,прикріплюючи його навколо символа ,проте перед тим порадившись з командою , чи згідні вони з таким рішенням.
3 команди отримують одинаковий набір слів :
Вітер, Сонце, Мороз:
Ясне,пекуче,палюче,лагідний,ласкавий,цілющий,тріскучий,сильний,поривчастий,холодний,
стрімкий, безжальний, кругле, студений , дощовий, сухий, художній, холодний, сильний, помірний.
Молодці , також потрібно знайти загадку , яка б відгадкою назви Вашої команди , на парті їх є також порадьтесь та оберіть їх
На А3 посередині символ . Місце для загадки :
А)Рукавом махнув – дерева зігнув (Вітер)
Б) Без рук , без ніг , а художником бути вміє( Мороз)
В) Вдень по небу гуляє,
а ввечері на землю сідає. ( Сонце )
І у Вас є пусті карточки можна дописати свої слова і також їх використати.
Досліджуємо медіа.
Питання : Уявіть , якби Ви були художником , чи мультиплікатором мультфільмів , щоб Ви намалювали ? Які кольори використали ? Яким би зобразили кожного персонажів ? Опишіть словесно , а тепер давайте переглянемо мультфільм і побачимо , як цих героїв зобразила художниця Анастасия Трусова .
Перегляд мультфільму
Чи були співпадіння з тим , що ми уявляли та описували.
Фізкультхвилинка ( з додатку Tik tok)
Проведем фізкультхвилинку
Встали разом на розминку
Ми зустрілися із Сонцем потягнулись до віконця
Раз,два ,три
Потягнулись до ноги
Ми зустрілися із Вітром
Походили разом світом
Раз,два , три,чотири
Зараз з вами пасажири
із Морозом ми зустрілись
Покружляли,покрутились
Зараз ми уже зігрились
І за парти ми вмостились.
Завершення .
Кубик Блума
Запитання на кінцівку .
Назви( героїв , їх ознаки)
Чому(опиши,що відбувалось з героями)
Поясни( чи насправді ти думаєш ,що …)
(ти впевнений,що..)
Запропонуй(запропонуй,як…)
Поділись( тим ,що зараз відчуваєш…)
Подумай( що буде , якщо…)
А зараз ми створимо «Вішлист» ( віш – це бажання)
Тобто вам потрібно дописати 2 – 3 словами своїми словами , щоб Ви бажали ще щоб ми проводили на уроках читання і коли завершите покласти їх у скриньку « Здійснень»