Учитель початкових класів
Волковська О.К.
Літературне читання в 4 класі
Тема. Який слід повинна залишити людина на землі.
Мета: вчити учнів розуміти текст,розвивати уміння виділяти головне і аналізувати;
збагачувати уявлення про людяність, високе ім′я людини;
сприяти осмисленню філософського поняття «слід людини на землі»;
спонукати до висловлювань про те, з чого починається людина на землі;
формувати навички інтонаційного читання;
розвивати критичне мислення;
виховувати любов до праці, бажання приносити користь людям.
Хід уроку
І. Організація класу.
Ми посміхаємось сонечку:
Ми посміхаємось дереву:
Ми посміхаємось друзям:
Ми посміхаємось до вас, любі гості,
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Вступне слово учителя.
- Сьогодні наш урок пройде у незвичайній формі. Я запрошую вас на телебачення. І ви, діти, будете не тільки глядачами, а й учасниками програми.
2. Мовна розминка «Біг сходами».
- Щоб потрапити до телевізійної студії, нам треба піднятися сходами (читання складів).
БА КА БО КО
ВА ЛА ВО ЛО
ГА МА ГО МО
ҐА НА ҐО НО
ДА ПА ДО ПО
ЖА РА ЖО РО
ЗА СА ЗО СО
3. Дидактична гра «Риси характеру». Робота в парах.
- Які риси характеру притаманні телеведучим? Попрацюйте в парах, оберіть потрібні риси характеру.
Активність Витримка Гуманність
Байдужість Жадібність Слабкість
Ввічливість Неуважність Лінь
Грубість Оптимізм Допитливість
Працьовитість Сердечність Озлобленість
4. Логопедична хвилинка.
- Телеведучі повинні чітко, виразно вимовляти слова. Прочитайте, будь ласко, фразу:
«Людина починається з диниства». Як ви її розумієте?
А зараз прочитайте її пошепки (голосно, з питальною інтонацією, з окличною).
5. Асоціативний кущ до слова «слід».
- Телеведучий повинен скрізь встигати. Тобто йти, як то кажуть, по гарячих слідах.
Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово слід?
Ступні відбиток
шлях СЛІД пам′ять
бруд залишки
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- А зараз – увага! Вас вітає програма «Стосується кожного». Тема нашого випуску «Який слід повинна залишити людина на землі». Ми будемо вести розмову про людяність, високе ім′я людини,а також з′ясуємо поняття «слід людини на землі».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Первинне ознайомлення з текстом.
- Наша телеведуча Марія Ворона ознайомить вас з матеріалом (читання оповідання з передбаченням).
- Що на вашу думку станеться далі?
2. Інсценування уривку тексту.
- Запрошуємо до студії цього Старого Чоловіка та дідуся, що колись жив поруч.
3. Обмін першим враженням від почутого.
- Отже проаналізуймо, які почуття виникли у вас після почутої інформації?
V. Фізхвилинка.
- В нашій програмі бере участь відомий футболіст Микита Лаврінов, який хоче поділитися з вами своїми секретами успіху в спорті (під музику проводить розминку).
- Дякуємо, Микито.
VI. Осмислення й узагальнення знань.
1. Читання тексту учнями.
- Повернемося до матеріалів, які запропонувала нам Марія та дамо відповідь на питання:
- Про кого ви дізналися з тексту? Хто є головними героями?
2. Інтерактивна технологія «Пресконференція».
- Експерт нашої програми Вероніка Матвєєва хоче поставити вам кілька запитань.
- Чим був задоволений Старий Майстер?
- Що йому не сподобалось у вчинку хлопчика?
- Як змінилося життя хлопчика через багато років?
- Що на старості років згадав Старий Чоловік?
- Чи усвідомив Чоловік суть життя?
- Дякуємо Вероніці.
3. Вибіркове читання.
- До нашої головної проблеми долучається програма «Служба розшуку». Якщо ви маєте, що сказати – підніміть руку.
- Що зробив Старий Майстер?
- Як склалося життя хлопчика?
- Який висновок зробив Чоловік?
4. Інтерактивна вправа «Займи позицію».
- Нашими матеріалами зацікавився Віталій Войтенко, ведучий програми «Надзвичайні новини». Запрошуємо його до розмови.
- Допоможіть, будь ласка, визначитися засуджувати цього Старого Чоловіка за
його непомітний слід у житті, чи ні.
- Допоможе вам це зробити фішки, та терези. Якщо ви засуджуєте, то оберіть ліву чашу терезів, а якщо захищаєте – праву. Віталій підрахує голоси.
5. Робота в групах.
- Зараз у нас з′явилася нагода переглянути, як готується матеріал до випуску. Для ваших редакторських груп пропонується наступне завдання. Відновити прислів′я.
Не одяг красить людину, там і поле буйно родить.
Людина красна не словами, а добрі діла.
Де господар добре робить, а добрими ділами.
VI. Підсумок.
1. Технологія «Мікрофон».
- Який слід ви хотіли би залишити на землі?
2. Слово учителя.
- Наш випуск завершується. І я сподіваюсь, що ви зрозуміли, що тільки праця залишає слід на землі. Людське серце має бути відкритим до добра, людяності, щирості і любові. Саме таким було серце В. О. Сухомлинського. Таким повинно бути серце кожного з вас.
Послухайте, як воно б′ється і ніби говорить: «Пам′ятай, що ти – людина. Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний».