Тема. Вимова і написання слів, в яких ставиться апостроф.
2 клас
Мета: повторити й систематизувати знання, здобуті в початкових класах, та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; розвивати навички самостійної роботи; розвивати усне та писемне мовлення учнів; виховувати доброзичливе ставлення до інших.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник (с 44-45), картки для звукових схем.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти
На уроці не дрімати
А старанно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Мозковий штурм.
Вчитель: Я буду задавати вам питання, а ви повинні відповідати тільки повними відповідями, не одним словом .
- В якій країні ми живемо? (Ми живемо…)
- Яка мова є державною? (Наша мова…)
- Яка найменша одиниця мови?(слово)
- Що утворює слово? (звуки)
- Які бувають звуки?(голосні, проголосні, тверді, м’які)
Вчитель: Молодці!
Ш. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
Вчитель: Прочитайте пари слів.
Російська Українська
Сьезд – з’їзд
Вьюн – в’юн
Перья - пір’я
IV. Опрацювання нового матеріалу.
1) Розглянемо ще раз запропоновані слова
Російська Українська
Сьезд – з’їзд
Вьюн – в’юн
Перья - пір’я
Вчитель: Під час читання так само, як і в російській мові , на місці ь і ъ знаків вимовляється звук [й], в українській мові вимовляється звук [й] на місці знака «апостроф».
Російська Українська
Пять – п’ять
Мяч – м’яч
Вяз – в’яз
2) Хвилина каліграфії.
21 листопада
Класна робота
Запишіть слова п’ять, м’яч, в’яз
3) Складання звукової моделі слова.
Подвір’я -о- - о-оо 7 б.,8 зв. 3 склади
Повітря –о– о– =о 7 букв , 7 зв.3 склади
4) Виконання вправи 130
5) Закріплення правила
Виконаємо вправу 131 .
Фізкультхвилинка 2.
М’ячик стукнув об підлогу: Бам! (Імітація ведіння м’яча)
Павучок зібравсь в дорогу сам. (Колові оберти кулачками вліво-вправо)
Захитав дерева вітер: Ш-ш-ш-ш-ш… (Імітація хитання дерев)
Зацвіли у полі квіти! (Імітація нюхання квітки)
ІV. Закріплення набутих знань.
1) Усне виконання Вправа 132
2) Робота в парах вправа 133
- Запишіть віршик диктуючи сусіду по парті.
Вправа 134
3) Робота в парі «Склади прислів’я».(на дошці)
Птицю пізнати по пір'ю, |
а людину по мові. |
М'які слова |
і камінь крушать. |
4) Гра «Так чи ні»
А зараз ми перевіримо , як ви запам’ятали, коли пишеться апостроф, проведемо гру. Оплесками показуємо, пишеться апостроф чи ні. Будьте уважні.
Вправа 135.
V. Домашнє завдання.
Вивчити правила вживання апострофа,
Вправа 135.
VІ. Підсумок уроку.
Загадка.
Кома зверху – це є я.
Як, скажіть моє ім’я? (Апостроф)
1