Казимирчак –Полонська Олена Іванівна
( 1902 – 1992 ) – відомий український вчений
у галузі небесної механіки, дослідниця руху комет.
Якби хтось провів конкурс на кількість видатних людей, імена яких присвоєні небесним тілам, то Україна посіла б одне з перших місць. А Волинь серед українських областей займає не останнє місце у цій категорії.
Майже всі знають про малу планету Леся, названу на честь Лесі Українки. Є планета, яка носить ім’я Клімішин, на честь видатного волинського вченого-астронома. Між орбітами Сатурна та Урана є пояс астероїдів, який має офіціальну назву «пояс Казимирчак - Полонської», а мала планета № 2006 з 1978 року має назву «Полонська» - так світова астрономічна спільнота вшанувала роботу жінки неймовірно трагічної долі, видатного вченого-астронома, волинянки Олени Іванівни Казимирчак - Полонської.
Народилася Олена Іванівна 21 листопада 1902 р. у селі Селець Володимирського повіту Волинської губернії в дворянській сім’ї Івана і Євгенії Полонських.
У селі, яке розтяглося понад берегом Луги, уже мало що нагадує про панський палац і парк з екзотичними рослинами. Хіба білі, рожеві й сині фіалки розбіглися з нього усім Сельцем. Біля двоповерхівки, де розмістилися сільська влада, офіс сільгосппідприємства та пошта, височить пагорб, на якому колись стояла панська альтанка і звідки, за місцевими переказами, Полонські, за вечірнім чаєм чи кавою, слухали спів селецьких дівчат.
За переказами місцевих жителів Льоля, як називали вдома Олену Іванівну, з сільськими людьми розмовляла українською мовою, стара ж пані – тільки російською. Полонські мали дуже багато землі, та, очевидно, зрозумівши, що часи змінюються і вона їм не буде потрібна, по гектару, по два розпродали майже всю.
16 річна вродлива дівчинка з захопленням вчилася в Луцькій гімназії. Вона добре опанувала українську, польську, російську, німецьку та англійську мови, фізику та математику. В 1920 році, після закінчення української жіночої гімназії на «відмінно», життєві обставини змусили Олену працювати в канцелярії Луцького суду і допомагати хворій матері доглядати за маєтком.
Без атестату класичної чоловічої польської гімназії про вищу освіту в Польщі не було чого мріяти. В 1921 році, після іспитів з польської літератури та історії за 10 років шкільного курсу, після складання іспитів зі всіх шкільних предметів польською мовою, Олена отримала польський атестат зрілості.
У 1922 р. вона блискуче склала вступні іспити на фізико - математичний факультет Львівського університету Яна Казимира, по закінченні якого працювала в Львівській астрономічній обсерваторії, а з 1932 р. — в Астрономічній обсерваторії Варшавського університету.
У Варшаві на талановиту асистентку звернув увагу відомий учений, патріарх польської наукової школи з небесної механіки, профессор М. Камінський і запросив Олену до аспірантури. Темою її дисертації було вивчення руху комет у період захоплення їх великими планетами Сонячної системи. В 1934 р. вона здобула вчений ступінь доктора філософії.
У 1936 р. доля з’єднала Олену Іванівну з Леоном Казимирчаком, ученим- іхтіологом, який також працював у Варшавському університеті. У 1937 р. у них народився син Сергій.
За словами очевидців стара пані дуже тішилася маленьким онуком. Буваючи у Сельці, Олена з Леонідом відвідували місцеву православну церкву, і сповідалися, і паску святили. Не вбиралися у пишну одежу й розмовляли по-нашому.
Це було щасливе подружжя красивих, талановитих людей, сповнених великих творчих задумів. Та війна зруйнувала їхні плани.
У 1939 році, втікаючи подалі від фронту, Олена Іванівна з сином, чоловіком та матір’ю переїжджають до Львова. До 1944 року вона працювала в Астрономічному інституті, а ранньої весни 1944 на переконання чоловіка повернулася до Варшави.
Олена Казимирчак мріяла повернутися в Україну та оселитися в теплій південній місцевості. Це було потрібно і хворим синові та матері. Мрія здійснилася, та, як кажуть, «сталося не так, як гадалося». На війні безвісти пропав Л. Казимирчак, а на руках Олени Іванівни залишилися маленький син і хвора мати. Декілька разів, із ризиком для життя, вона робила спроби знайти чоловіка в концтаборах. Скільки сил і здоров’я втратила Олена Іванівна для пошуків своїх рідних, знає тільки Бог. Сотні кілометрів вона пройшла босоніж скованою морозом землею, одягнена в гумовий плащик. Неушкодженою проходила крізь табори смерті, відшукуючи в смердючих бараках дорогих людей — чоловіка і матір. Верталася звідти, звідки вивозили тільки трупи. Не раз стояла під дулами фашистських автоматів і дивилася смерті в очі. Але серце її ніколи не втрачало надії на Господа, який давав їй сили перебороти будь-які труднощі. Врешті-решт вона відшукала матір, з якою повернулася до сина.
У травні 1945 р. Олена Іванівна переїхала до Херсона й влаштувалася на роботу до Херсонського педагогічного інституту. Мешкала вона із сином та мамою у якомусь напівзруйнованому будиночку. Щоб зводити кінці з кінцями працювала по 17 годин на добу, водночас займалася кандидатською дисертацією, оскільки її польський диплом доктора філософії в СРСР не визнавався.
Доля готувала жінці нові удари. У 1948 р. у херсонській лікарні помер син Сергій від менінгіту. Щоб відволіктися і заглибитися в наукову роботу, Олена Іванівна прийняла запрошення директора Інституту теоретичної астрономії АН СРСР М. Субботіна і переїхала в Ленінград (Росія), де 1950 р. захистила кандидатську дисертацію. Перед нею розкривалися перспективи масштабних досліджень руху комет і любої серцю викладацької роботи в Ленінградському педагогічному інституті ім. М. Покровського, та доля знову завдала удару.
Під час сталінської боротьби з «ворогами народу» в 1951 р. Полонську звільнили з роботи нібито за скороченням штату, а через рік заарештували за «шпигунську діяльність» у вагоні потяга, коли вона поверталася від старенької хворої мами з Херсону.
8 місяців у 1952році Олена Іванівна провела в Бутирській в’язниці. ЇЇ допитували, в маленькій камері не дозволяли сісти чи лягти, вона вимушена була ходити – її підозрювали у шпигунській діяльності, адже жінка постійно підтримувала зв’язок з Польщею, намагаючись знайти чоловіка.
Через брак доказів Олену звільнили, втім про влаштування на роботу в Ленінграді не могло і йтися. Олена Іванівна повернулася до Херсона, де дізналася, що під час її перебування у в’язниці померла мати, яку одразу після ув’язнення дочки помістили у психіатричну лікарню.
У повоєнному Херсоні процвітав бандитизм. Багато разів і вдень, і вночі на молоду вчительку (вона викладала в Херсонському суднобудівному технікумі) нападали грабіжники, забирали продуктові картки, речі, документи, вихоплювали з рук продукти. Квартиру декілька разів обкрадали, а потім з вини сусідів вона згоріла. Після цього Олена Іванівна впродовж місяців жила просто неба. Описані життєві події змусили переїхати її до Одеси, де упродовж 1953—1956 рр. працювала в педагогічному інституті.
Переживши життєві трагедії, жорстокі удари долі, Олена Іванівна не впала у відчай, вона заглибилась у духовність і науку. В Одесі на неї очікував особливо тяжкий удар — ректор педагогічного інституту під страхом звільнення з роботи заборонив відвідувати церкву. Полонська не хотіла втратити роботу, але й церкву залишити не могла. В цей час Олена Іванівна задумала грандіозну наукову роботу — дослідження руху комет. Така робота дала б змогу відповісти на запитання, чи народжуються комети в Сонячній системі, чи вони є залишками протопланетної речовини, чи міжзоряними утвореннями, захопленими Сонячною системою. Ця робота вимагала великого обсягу обчислень і могла бути виконаною тільки в центрі досліджень з небесної механіки — в Інституті теоретичної астрономії в Ленінграді. Тому у 1956 р. Олена Іванівна переїхала до Ленінграда. Уже в немолодому віці вона влаштувалася на посаду молодшого наукового співробітника відділу малих планет, комет та супутників, опанувала нову для неї справу — програмування, підготувала для обчислень величезний масив даних про рух комет за 400-річ- ний період. Казимирчак – Полонська розробила безперевну числову теорію руху дуже цікавої комети Вольфа-1 за сто років (1884—1984) її спостереження.
У 1968 р. Олена Іванівна захистила докторську дисертацію на тему «Теорія руху короткоперіодичних комет і проблеми еволюції їх орбіт» — роботу світового значення, за яку їй того ж року було присуджено премію АН СРСР ім. Ф. Бредихіна. Полонська вивчала динаміку малих планет в Астрономічній раді СРСР, очолюючи групу вчених.
Основні наукові праці вченої присвячені вивченню руху комет. Особливу увагу вона приділяла короткоперіодичним кометам: встановила, що характерними закономірностями руху таких комет є їхнє зближення з великими планетами (передусім з Юпітером). Дослідила рухи 35 короткоперіодичних комет різних планетних сімейств, визначила типи змін кометних орбіт. Обґрунтувала гіпотезу захоплення короткоперіодичних комет великими планетами і намітила загальні закономірності кометних орбіт.
З 1966 по 1991 рік Олена Іванівна видала 109 наукових робіт. З 1972 року вона стає почесним членом Всесоюзного товариства сліпих. Жінка видає наукові праці з вищої математики для сліпих.
Олена Іванівна завжди приділяла велику увагу роботі з аспірантами, багато з яких згодом стали відомими вченими України, Росії, Польщі.
Вона намагалася виховувати в учнів риси виняткової відповідальності, наукової етики і високої моралі, самопожертви в ім’я добра інших.
Саме такі риси були притаманні їй самій. Втративши сім'ю і здоров’я, незадовго до смерті, Казимирчак – Полонська прийняла постриг під іменем монахині Олени, була організатором лікарні для одиноких, знедолених, бідних людей (1990 р.).
Прожиті нелегкі роки далися взнаки. Олена Іванівна втратила зір, але не впала у відчай. Маючи добру пам’ять, вона вирішила викладати в Ленінградській академії теології, бо в серці завжди мала велику віру в Бога. Вона була справжня «мама» - учила, пояснювала, наставляла; могла говорити з людиною годинами, скільки часу їй потрібно було, стільки і виділяла.
Останні свої праці жінка диктувала помічницям та публікувала під псевдонімом «Монахиня Олена». Померла Олена Іванівна Казимирчак-Полонська в 1992 р. Її поховали на цвинтарі видатних астрономів на території Пулковської обсерваторії (Росія, поблизу Санкт-Петербурга).
Небесний механік — так називають учених, які спостерігають за небесними тілами і розраховують їх рух. Але для видатного астронома, доктора фізико-математичних наук, доктора філософії Казимирчак- Полонської це визнання підходить двічі: вона крім точних математичних обчислень орбіт уміла відкрити небо своїми молитвами.
Донедавна у Сельці про рід Полонських нагадував лише склеп, де покоїлось тіло Івана Полонського. Де воно зникло ніхто не знає. За Радянського Союзу в холодному приміщенні був штаб цивільної оборони колгоспу, згодом тут зберігали молоко. За незалежності місцева молодь вирішила там облаштувати диско-бар, але потім відмовилася від цієї затії. Як можна веселитися у гробниці? Знаючи про малу Батьківщину відомого астронома, сюди навідувались іноземці, яких цікавить особистість Олени Іванівни.
21 листопада 2012 року - особливий день: 110-та річниця народження великої та нажаль маловідомої науковця та монахині Олени Казимирчак-Полонської.
ЇЇ земляки старанно готувалися до цієї події, тому в пам'ять про цю великодушну людину, було встановлено стелу, яку розмістили саме на місці альтанки, де полюбляла теплими вечорами сидіти її сім’я.
Улюблене слово матушки Олени була «відповідальність». Вона часто повторювала, що християнин повинен бути відповідальним за все: справи, вчинки, слова і навіть думки. Розуміла смирення як не опущені до долу очі та чорна хустина, а як прийняття існуючих умов життя, обставин, які посилає Господь, і мудра, відповідальна поведінка в тій чи іншій ситуації.
Якою ж дивовижною силою наповнює своїх дітей волинська земля, якщо і через десятиліття вони є взірцем духовної сили та незламності.
Література:
1