"Ульф Старк (1944–2017). "Маленька книжка про любов". Ідея підтримки й любові в творі"

Про матеріал
Конспект уроку з зарубіжної літератури для 7 класу на тему: "Ульф Старк (1944–2017). "Маленька книжка про любов". Ідея підтримки й любові в творі". Мета уроку: дати учням поняття про життя та творчість шведського письменника Ульфа Старка; розпочати вивчення повісті «Маленька книжка про любов», розвивати навички аналізу художнього тексту, характеристики персонажів, навички виразного читання, коментування, висловлення власних вражень і думок, розвивати навички роботи з цитатним матеріалом.
Перегляд файлу

Тема уроку: Ульф Старк (1944–2017). «Маленька книжка про любов». Ідея підтримки й любові в творі

Мета уроку: дати учням поняття про життя і творчість шведського письменника Ульфа Старка; розпочати вивчення повісті «Маленька книжка про любов», розвивати навички аналізу художнього тексту, характеристики персонажів, навички виразного читання, коментування, висловлення власних вражень та думок, розвивати навички роботи з цитатним матеріалом.

Очікувані результати: учні знають життя і творчість Ульфа Старка, розуміють вплив війни на долю дітей та дорослих, характеризують персонажів, розвивають усне зв’язне мовлення, аналітичне та критичне мислення, творчу уяву, висловлюють власні враження та думки.

Обладнання: портрет письменника, текст твору, аудіокнига.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ.Мотивація навчальної діяльності.

1. Слово вчителя.

- Чи чекаєте ви на диво зимою, а особливо перед Різдвом?

- А якщо це не просто Різдво, а Різдво у час війни, коли відбуваються  події, які залишають глибокий слід у пам’яті людей. На сьогоднішньому уроці будемо говорити саме про це.

IІІ. Оголошення теми й мети уроку.

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

1. Презентація письменника.

-Чи чули ви про Ульфа Старка? Хто ж він такий?

УльфСтарк – один із найвідоміших та найпопулярніших дитячих письменників. Його творами зачитуються в усьому світі не тільки діти, а й дорослі. Біографія Ульфа Старка вже із самого дитинства була сповнена життєвих випробувань і потрясінь, що пізніше не одноразово віддзеркалювалися у творах автора. Народився письменник 12 липня 1944 року у столиці Швеції. Рання смерть матері й подальше життя тільки з батьком назавжди закарбувалися в пам’яті автора. Образи стосунків батька-сина, дитинства пізніше неодноразово ставали основними для творів письменника.

Цікавість до письма у Старка пробудилася доволі рано: ще в середній школі його з цим ремеслом познайомив однокласник.

Ульф Старк: біографія, біографічні статті

УльфСтарк передусім пише дитячі книги, але цікавим фактом є те, що його дебют відбувався як автора дорослих творів. У 1964 році він видає свою першу збірку поезії «Etthåltilllivet». А вже пізніше Старк спробує себе в дитячому жанрі, якому з 1984 року присвятить усе подальше життя. Також він цікавиться сценарною майстерністю, і навіть адаптує під сценарії кілька художніх книжок.

Книги Ульф Старка багатогранні. У його творчому доробку є і твори з малюнками для найменших, і романи для дітей та молоді. Сам же автор казав, що його твори про дружбу, про дітей, які спілкуються й самостійно розв’язують свої проблеми. Старк не боявся у книжках прямо зачіпати найскладніші теми – самотності, смерті, любові, пошуку себе, страждання, суму тощо. Але писав про це дуже легко, просто та зрозуміло.

Книжки Ульфа Старка багаторазово ставали лауреатами й переможцями найрізноманітніших літературних премій та конкурсів, а самого автора часто називають ідейним спадкоємцем творчості АстрідЛіндгрен.

Помер письменник 2016 року у віці 77 років у Стокгольмі.

Величний та всесвітньо відомий, він був надзвичайно простий в спілкуванні, щирий, допитливий, уважний до співрозмовника будь-якого віку. Відверто розповідав про себе, своє дитинство та письменництво, багато розпитував про різне, по-доброму кепкував з буденних речей. Ульф казав, що для нього важливо, щоб дитина, читач його книжки, не бачила в ній дорослого, а бачила себе та свій світ, свої емоції та переживання, свої досвіди. Старк творив просту та зрозумілу літературу, яка допомагала кожній дитині прийняти себе, зрозуміти свої помилки, дати собі право бути не еталонною дитиною із зарамкованими думками та бажаннями. Його герої, яких не завжди можна було б вважати героями у реальному житті, майстерно переносились автором у дуже звичайні впізнавані умови, і самі ставали так само впізнаваними читачеві. В книжках Ульфа Старка є, поряд із харизмою, тонким гумором, доброзичлівістю та відповідальністю, глибока повага до того унікального різного, що є в кожному з нас».

«Не в одному інтерв’ю шведській пресі УльфСтарк зізнавався, що найменше думає про читача, коли пише. Він уміє звичайними словами тонко розповісти про дуже важливі речі – а це надзвичайна майстерність! Недарма розуміння літературної вартості в Старка почалося з роману «Геній» класика шведської літератури ІвараЛу-Югансона, що справив на нього сильне враження. Ульф задумав тоді: «Ось як я буду писати, коли виросту, справжні книжки, у яких є смуток, радість і любов». І так воно й сталося. З-під його пера народилися зворушливі історії дитячої душі, де багато смутку, радості, доброти й любові. І ні крихти фальші.

Тексти Ульфа Старка завжди зачаровують своєю правдивістю, зворушливістю, вишуканим психологізмом, почуттям гумору, життєствердністю та дрібкою смутку (куди ж бо без нього?). І байдуже, в якому віці їх рекомендують читати видавці – кожен і кожна зможуть знайти у них щось своє, а потім перечитати та знайти щось геть інше. Певна, що досліджувати феномен Ульфа Старка можна нескінченно довго. Беззаперечно він був дуже талановитим і мудрим письменником, але була в нього одна особливість, про яку рідко згадують. Якось на одному з інтерв’ю в Ульфа Старка запитали, для кого він пише свої книжки. Письменник не забарився з відповіддю: «Авжеж для себе, для дитини, що живе в мені». Саме в цьому криється секрет неймовірної популярності його книжок. Адже у його текстах ти ніколи не знайдеш фальші та брудних прийомів, не зустрінеш зверхності та повчань, вони завжди щирі, сповнені поваги до читачів і, що дуже важливо, розуміння. А коли письменник тебе поважає і розуміє, він перестає бути «якимсь дядечком», а стає твоїм другом – справжнім і на все життя.

Щороку у Швеції виходить друком близько 2000 нових дитячих книжок, і майже щоразу серед цих книжок – оповідання Ульфа Старка, одного з найвідоміших скандинавських авторів. Його твори парадоксальним чином поєднують глибоку вкоріненість у традицію шведської дитячої літератури та незвичний для нашого читача тип нарації. Фокус Старка – на дітях, він говорить з юними читачами їхньою мовою та на цікаві їм теми, але не намагається будь-що привернути увагу, вводячи у сюжет романтичних вампірів чи карколомні пригоди. Проза Старка дуже різна: іноді – спокійна і повільна, іноді – стрімка й бурхлива, проте завжди сповнена філософії, зосереджена на актуальних проблемах, і – парадоксально! – не нудна.

В Україні Ульфа Старка знають і активно перекладають: «Петер і червоний птах» (Веселка, 1983, переклад Наталі Касторф), «Мій друг Персі, БофалоБіл і я» (Теза, 2008, переклад Галини Кирпи), «Диваки і зануди» (ВСЛ, 2015, переклад Галини Кирпи), «Маленька книжка про любов» (ВСЛ, 2016, переклад Галини Кирпи), «Чи вмієш ти свистати, Юганно?» (ВСЛ, 2016, переклад Галини Кирпи).

2. Слово вчителя. Попереднє сприйняття твору.

 - Коли ви почули назву твору «Маленька книжка про любов», що ви подумали стосовно теми? Про що ця книжка? («Маленька книжка про любов» - історія про дуже серйозні речі: війну, тугу за батьком, нужду і несправедливість, і про не менш серйозне перше кохання).

«Маленька книжка про любов» - історія про дуже серйозні речі: війну, тугу за батьком, нужду і несправедливість, і про не менш серйозне перше кохання.

Маленька книжка про любов»: велика історія про великі почуття | ВСЛ

Історія розгортається напередодні Різдва в часи Другої світової війни. Головний герой Фред (йому близько десяти років) закоханий в однокласницю й незграбно і, здається, безуспішно, намагається завоювати її прихильність.Хлопчик зізнається у своїх почуттях татові, а точніше його святковому костюмові, бо самого тата забрали до війська. Батько заохочує сина бути сміливим і жертовним.Батько заохочує сина бути сміливим і жертовним. І Фред робить сміливий вчинок, та оскільки цей вчинок також і бешкетний, то хлопець отримує догану за погану поведінку в школі. ДОГАНА. Ваш син Фред показав сьогодні приклад, гідний похвали: він наклеїв гітлерівські вусики шкільному скелету. Тому Фреду буде виставлено незадовільну оцінку щодо поведінки та старанності. Якби я була на Вашому місці, я б пишалася таким сином. Будь ласка, розпишіться у тому, що Ви це прочитали. Ліна Лунстрем, класний керівник.Фред виконує і другу татову пораду: вчиться бути жертовним – віддає коханій шоколадку, яку так мріяв з’їсти на Святвечір.У книжці не раз вустами кількох героїв прямо сказано: війна – це зло. Фредова мама, не ховаючись перед сином, для опису війни використовує лайливі слова, і впевнено каже, що якщо йдеться про таке лихо, то лайку вживати можна. Описано, як важко живеться людям під час війни: їм не вистачає їжі, не вистачає тепла в оселях, а найбільше не вистачає найрідніших, які пішли до війська. Війна загрожує поглинути свято Різдва: у людей не виходить накрити урочистий стіл і зібрати за ним усю родину.

Усі до одного герої книжки протистоять війні. Фредів тато, який захищає кордон і, зрештою, вириває Різдво із «зубів» війни. Мама, яка готується принести у світ нове життя. Вчителька, яка не лає за бешкети, а навпаки, пишається сміливістю хлопчаків. Пані, схожа на фею, яка дарує клаптики миру: шоколадку й парфуми. Продавець ялинок, який ділиться прибутком зі злиденною родиною. І, звісно, Фред, чиє ім’я означає «мир». Він весь час порушує правила, ба навіть влаштовує бійки, але його енергія не руйнівна, а творча. Просто вона ще незграбна, тому коли він хоче допомогти дівчині – ненароком ображає її, коли хоче висміяти «того ідіота, що затіяв війну» -отримує від директора догану, а коли рветься захистити кохану – йому розбивають носа.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

VI. Підсумок уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Закінчіть речення.

Історія Фреда та Ельси мене навчили…

Мені хочеться вірити, що…

VІІ. Домашнє завдання. Прочитати 1-6 розділи повісті Ульфа Старка «Маленька книжка про любов», переказувати цікаві епізоди. Скласти тест «Уважний читач».

docx
До підручника
Зарубіжна література 7 клас (Волощук Є.В.)
Додано
12 січня
Переглядів
5370
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку