Навчальний предмет. Українська мова . 2 клас
Тема. Закріплення знань про звуки мовлення. Звуко – буквений аналіз слів.
Тип уроку. Урок-калейдоскоп захоплень. (Урок практичного застосування знань, умінь, навичок.)
Вчитель. Лавріщева Тетяна Євгенівна.
Посада. Вчитель початкових класів.
Заклад. Навчально-виховний комплекс «Міцва - 613».
Місто. Біла Церква.
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1- 4 класи. К.:Видавничій дім «Освіта».- 2012.
Мета. Поглиблювати знання про звуки мовлення тазвуковий склад слова; удосконалювати вміння виконувати звуко – буквений аналіз слова; формувати навички грамотного письма; виявляти зацікавленість та повагу до захоплень друзів, до роботи в команді.
Обладнання. Плакат-основа для візерунка калейдоскопу, картки-фрагменти візерунка, набір нот, конверти з пазлами- прислів’ями для групової роботи, картки із завданням для самостійної роботи, мультимедійна презентація уроку.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Створення відповідної емоційної атмосфери.
В такий похмурий дощовий ранок вам радісно і затишно? Цікаво, хто це так чудово на вас впливає? (Батьки).
Діти, а чому ваші батьки сьогодні залишили всі свої важливі справи і разом із вами прийшли на урок?
Тож посміхніться батькам, і розпочнемо урок.
Ми візьмемо з собою калейдоскоп. А він нам покаже… (Сл.2) (Нас!)
II. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація.
Так, сьогодні урок української мови ПРО ВАС, про ваші вподобання, улюблені справи, про ваші захоплення.
« КАЛЕЙДОСКОП ЗАХОПЛЕНЬ» (Сл.3)
На уроці ми будемо закріплювати наші знання про звуки української мови. Кожна правильна відповідь – це скельце до візерунку нашого калейдоскопу. Починаємо його створювати.
III. Актуалізація опорних знань.
1.Вправа « Мікрофон».
- Як поділяються усі звуки української мови?
- Що ви знаєте про голосні звуки?
- Про приголосні?
- Що вам відомо про букву «щ»? «ч»? «ь»?
- Подумки кожен назвіть своє ім’я.
- Встаньте, чиє ім’я починається дзвінким приголосним звуком.(Даня, Рома,Яна,
Мілана, Матвій)
- Назвіть вголос своє ім’я і перший звук в ньому.
2. Каліграфічна вправа.
ом, зл, льо.
3.Предметний диктант з демонстрацією навчального приладдя.
Запишіть слова, в яких чуємо м’які приголосні звуки:
а) альбом, зошит, пензлі, фломастери, палітра, кольорові олівці;
б) назвіть м’які приголосні у виписаних словах;
в) поділіть слова для переносу.
- Яка улюблена справа дитини , що користується цими предметами? (Малювання.)
Чиї роботи милують наше око в класі?(Яни.)
Яна - майстер пензля в нашому класі.
Перший фрагмент візерунку створила художниця Яна.(Яна прикріплює 1-й фрагмент у візерунок калейдоскопу на дошці.)
4. Ребус. Звуко – буквений аналіз слова.
Про наступне захоплення нам розповість ребус. (Сл. 4)
, 4,5
а ) запишіть слово і зробіть звуко - буквений аналіз ;
в ) усно складіть речення із словом «танці».
Хто у нас неперевершені танцівниці? Навіть танцювальну студію відвідують!
Друга частинка візерунку створена танцівницями.(Дівчата прикріплюють 2-й фрагмент.)
5.«Утвори нове слово.»
А ми наблизились до наступного завдання.(Сл. 5 )
- Прочитайте слова (мушлі, зима, карета)
- Утворіть нове слово з перших складів поданих слів.
МУЗИКА
Так, у нашому класі є піаністи: Поліна та Даніель.
6.Самостійна робота.
«Музичне» завдання на картці
Прочитайте завдання на своїх картках : (Сл. 6 )
Прочитай слова і знайди «заховані» в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Поліна виконуватиме завдання біля дошки, а ми в зошитах.
Назву ноти візьміть в кружечок.
Поліна розмістить її (ноту) на нотному стані.
-Поліна, а це можна проспівати? Так давайте проспіваємо всі разом.(До,ре,мі,фа…)
-Чому ми змогли проспівати ноти?
-Які голосні звуки в назвах нот? (о е і а о а і)
-Які з них пом’якшують попередній приголосний звук?
(Поліна розміщує свій фрагмент у візерунку.)
7. Зоровий диктант . (Сл. 7)
Разом цікаво. (Сл. 8)
Лікуємо сову. (Сл. 9)
Яка радість! (Сл. 10)
Ми були в саду. (Сл.11)
а ) відшукайте в диктанті трискладове слово,
позначте наголошений склад;
б ) до якого слова схема?
[=• ‒• =• ‒•]
8. Фізкультхвилинка.
9. Поділ слів на склади
Будь - які змагання завершуються сходженням на п’єдестал .
Розташуйте «спортивні» слова на п’єдесталі по кількості складів:
1)
|
1-складове |
|
2-складові |
|
|
|
|
3-складові |
|
|
|
Чемпіон , спорт, футбол, плавання, дзюдо, айкідо.
2) В яких словах звуків менше, ніж букв? (Дзюдо, плавання) Чому?
В яких словах два м’яких приголосних звука? (Айкідо)
(Наші футболісти—Роман та Матвій,
наші айкідисти -- Артем та Андрій.)
- А до чого тут слово «чемпіон»?
(Фото Платона з чемпіонату,його срібна та бронзові медалі)
- Шановні спортсмени,доповніть візерунок.
10. Групова робота.
Команди «Шкіряний м’яч» , «Чорний пояс» ,«Муза».
Ви зараз отримаєте неабиякої складності завдання.
Розбилися три калейдоскопи з надважливими візерунками-повідомленнями. В цих конвертах все, що залишилось. Спробуйте відновити тексти повідомлень.
(«Муза» Без терпіння нема уміння.
«Шкіряний м’яч» Терпіння і труд все перетруть.
«Чорний пояс» Під лежачий камінь вода не тече.)
2) Запишіть прислів’я. Капітан - на дошці, а клас – у зошиті.
11. Придивіться до візерунка нашого калейдоскопу захоплень. Не вистачає одного фрагменту. Це—улюблена справа ваших батьків. Одна на всіх. Яка?
Піклуватися про вас, любити вас.
Запросіть батьків створити свій фрагмент візерунка.
Ⅳ. Рефлексія.
Продовжте речення.
Ⅴ. Домашнє завдання.
Дібрати і записати три прислів’я , які стосуються ваших захоплень.
Зробити звуко- буквений аналіз будь-якого слова з першого прислів’я.
ДОДАТОК № 1
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
Прочитай слова і знайди сховані в них назви нот: Редиска, квасоля, помідор, фартух, парасолька, сіль. |
ДОДАТОК № 2
1 команда "МУЗА"
Б |
|
|
е |
з |
|
|
|
т |
е |
р |
|
|
п |
і |
н |
|
|
н |
я |
н |
е |
|
|
м |
а |
|
|
|
у |
|
|
м |
і |
н |
|
|
н |
я |
. |
( Без терпіння нема уміння)
2 команда "ШКІРЯНИЙ М’ЯЧ"
Т |
е |
р |
|
|
п |
і |
н |
|
|
н |
я |
|
і |
|
|
|
т |
|
|
р |
у |
|
|
д |
в |
с |
е |
|
|
|
|
п |
е |
|
|
р |
е |
|
|
т |
р |
|
|
у |
т |
|
|
ь |
. |
(Терпіння і труд все перетруть.)
3 команда "ЧОРНИЙ ПОЯС"
П |
і |
д |
|
|
|
л |
е |
|
|
|
ж |
а |
ч |
|
|
|
и |
|
|
й |
|
к |
а |
|
|
м |
і |
н |
ь |
в |
о |
|
|
д |
а |
|
|
|
|
|
н |
|
|
|
е |
|
|
т |
|
|
е |
ч |
|
|
е |
. |
|
|
|
(Під лежачий камінь вода не тече.)