Тема: Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання розповідних речень.
Мета:
дати дітям уявлення про розповідне речення, вчити інтонувати розповідні речення з крапкою і знаком оклику на кінці, збагачувати словниковий запас;
розвиток творчих здібностей, самостійності, уяви, спостережливості;
виховання любові та бережного ставлення до рідного краю.
Обладнання: таблиці, картки із завданнями, ілюстрації, ТЗН.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
І на мене подивились.
Дзвоник пролунав знову,
Зараз українська мова.
Ми потрапляємо до лісової школи.
Хто з вас здогадається?
1) Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
А проспав ах до весни. (Ведмідь)
2) Довгі вуха, куций хвіст,
Невеликий сам на зріст.
На городі побував,
Нам капусту попсував.
Довгі ноги – скік та скік…
Ми погнались – він утік. (Заєць)
3) Ой, яка х вона гарненька,
Пишнохвоста і руденька.
Не звірятко – просто диво,
Невгамовне, пустотливе.
Вгору – вниз, на гілку з гілки…
Хто ж це буде, діти? (Білка)
4) В нього стільки голочок,
Як на небі зірочок.
Але бідний, не мав нитки,
І не зміг пошити свитки,
Рукавичок, чобіток, сів та й плаче… (Їжачок)
А ми їм будемо в цьому допомагати.
Це прийшло до нас дивне СМС повідомлення.
Давайте прочитаємо його:
666. 111. 999. 7. 55 (Свято)
Модель мобільного телефона.
1
АБВ |
2
ГД |
3
ЕЖЗ |
4
КЛМ |
5
НО |
6
ПРС |
7
ТУФ |
8
ХЦЧ |
9
ЬЮЯ |
* |
0 |
# |
І звірята просять нас кульок назбирати.
Допомоги просять у нас звірята.
Вони бажають мову вивчати.
Працювати можемо? (Так)
Звірятам допоможемо? (Так)
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІІІ. Каліграфічна хвилинка
А щоб слово написати, загадку треба відгадати.
На гілках, що від холоду тремтять,
Дрібненькі білі голочки висять. (Іній)
(На екрані телевізора зображення)
ІV. Актуалізація опорних знань
-Зараз ми пограємо
Й дещо пригадаємо.
Робота з таблицями:
1) РЕЧЕННЯ
СКЛАДАЄТЬСЯ
ЗІ СЛІВ
2) СЛОВА
В РЕЧЕННІ
ПОВ’ЯЗАНІ
ЗА ЗМІСТОМ
3) РЕЧЕННЯ
ВИРАЖАЄ
ЗАКІНЧЕНУ
ДУМКУ
Кульку в кошик ми поклали. Молодці.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Письмо з пам’яті
- Послухайте вірш (на екрані), прочитайте самостійно, читають кілька учнів для класу.
- Прочитайте перший рядок. Запишіть з пам’яті.(Екран затіняється).
Так запишемо всі рядки.
Перевіримо, чи уважно ми записали.
Молодці, додамо ще одну кульку.
Сніжок стомився та й зупинився.
Він поглядає на ліс, на поля.
Таке все чисте, таке іскристе!
Така вже гарна рідна земля!
Олесь Лупій
2. Фізкультхвилинка
- Разом добре нам трудитись
Але треба й відпочити.
(Під музичний супровід)
3. Робота над віршем
-Скільки речень у вірші?
- Про що йдеться в І реченні?
- Про що розповідається в ІІ реченні!
- Яким словом замінено слово «сніжок» у ІІ реченні?
- Які розділові знаки стоять в кінці кожного речення?
- Молодці, вірно ви відповідали, кульку в кошик ми поклали.
4. Робота з правилом
- Підніміть всі оченята,
Вивчим правило малята!
1) У РОЗПОВІДНОМУ РЕЧЕННІ ПРО ЩОСЬ
РОЗПОВІДАЄТЬСЯ, ПОВІДОМЛЯЄТЬСЯ
2) В КІНЦІ РОЗПОВІДНОГО РЕЧЕННЯ
СТАВИТЬСЯ КРАПКА
5. Продовження роботи над віршем
- Прочитай те ІІІ, ІV речення.
- Про що в них розповідається?
- З яким почуттям ми передамо любов до рідної землі?
- Який розділовий знак стоїть в кінці речень?
- Молодці, додамо ще одну кульку до кошика.
6. Робота з правилом
ЯКЩО РЕЧЕННЯ ЛУНАЄ
З ОСОБЛИВИМ ПОКЛИКОМ,
ТО ПОСТАВИМО У НЬОМУ
У КІНЦІ ЗНАК ОКЛИКУ!
7. Фізкультхвилинка
VI. Закріплення вивченого
1.Робота в парах
ДЕРЕВА, ШАТИ. БІЛІ, ОДЯГЛИ.
СКУВАВ, РІЧКУ, МОРОЗ, МІЦНИЙ.
СНІГОВОЮ, ПІД, КОВДРОЮ, ЗВІРІ, СПЛЯТЬ.
VIІ. Підсумок. Рефлексія
(Опора на таблиці)
22. 999. 4. 77. 99.
(Дякую)
VIII. Домашнє завдання