Урок - конспект Вокальне слово, дикція

Про матеріал
Вокальне слПлан-конспект заняття "Вокальне слово і дикція" Тема заняття: Вокальне слово і дикція. Форма організації діяльності учнів на занятті індивідуальна. Мета: Розвиток артикуляційного апарату вокаліста, відпрацювання правильної вимови слова під час виконання музичного твору. Завдання: 1.освітні: Навчання правильному співочому диханню, спів слів на позіху, спів приголосних. Вчити передавати мелодію, чисто інтонувати 2.Розвиваючі: Розвинути дикційні здібності та навички. Розвинути образне мислення засобами музичної виразності, логічні навички, вміння аналізувати смисловий зміст творів, глибокого розуміння у творі смислового значення слова, фрази, пропозиції, бачити в музичному образі смислові домінанти і втілювати їх у повсякденному житті. Розвинути культуру і манеру сценічного вокального виконання: творче самовираження, вокальну індивідуальність, м'язовий апарат і дрібну дикційну моторику, вміння донести слово до слухача. 3.виховні: Сприяти формуванню культури співу у вихованців, як естетичну потребу, як частину їх загальної художньої, а ширше - духовної культури. Сприяти формуванню інтересу до індивідуальних форм вокального виконання, сольного співу, концертним виступам, творчого самовираження, для реалізації духовно-творчих потреб кожної дитини, при втіленні в пісні хвилюючих її почуттів і думок, розкриття смислового змісту виконуваного твору. Обладнання та матеріали: - Просторе світле приміщення; - Фортепіано; - ноутбук; - сцена. - мікрофон. Метод навчання: Бесіда, виконання навчально-тренувального матеріалу, демонстрація вправ, розучування і виконання пісні. Психологічні умови на уроці. Затвердження радості на уроці. Особистісно-орієнтоване спілкування - облік індивідуальних здібностей, рівня музичного розвитку, диференційований підхід. Психологічно-комфортна атмосфера - емоційне задоволення, успішне навчання. Проектований результат. Дитина повинна мати стійкий інтерес до виконуваних ним вправам, мати стійкий інтерес до пісні, вміти емоційно, старанно, з хорошим співочим диханням і з гарною дикцією виконати її. Організаційний момент. Педагог: Здрастуй. Ми раді бачити тебе на індивідуальному занятті з вокалу. Коротка бесіда з учнем про емоційний стан, внутрішнє відчуття. Створення атмосфери радості і впевненості у своїх силах за допомогою дружньої посмішки, педагога, підбадьорюючи голосовою інтонацією. Введення в тему. Добре сказане слово - вже спів, а, добре проспівана фраза вже мова. К.С. Станіславський. Педагог: Протягом усього навчального року ми вчимося співати, працюємо над своїм голосом. Можеш сказати, що є найважливішим у співі? Передбачувана відповідь учня: Чистота інтонації, правильне співоче дихання, звукоутворення, дикція. Вірно. Це все є дуже важливим при співі, а без чого сенс і зміст музичного твору ми не зможемо донести до глядачів? Передбачувана відповідь учня: Без дикції і слів. Пояснення теми. Педагог: Абсолютно вірно. Тема нашого заняття: «Вокальне слово і дикція». Сьогодні на занятті ми попрацюємо над дикцією, над формуванням співочого звуку. Спів - єдиний вид музично-виконавського мистецтва, де музичне виконання органічно поєднується з необхідністю виразного донесення мовного тексту. Ясність і чіткість вимови слів і навіть окремих складів в більшій мірі залежить від рухливості апарату артикуляції співака (щоки, губи, зуби, язик, щелепи, м'яке і тверде піднебіння, глотка, гортань.). (Демонстрація плаката «Артикуляційний апарат»). - Усі ці органи беруть участь у формуванні звуку? Передбачувана відповідь учня: Так. Педагог: Спробуй без участі язика сказати: «Дістав бобер боби» (учениця пробує). Бачиш, що вийшло? Нічого не зрозуміло. А тепер спробуй сказати те ж саме без участі губ (учениця виконує завдання). Знову нічого не зрозуміло. Значить, який можна зробити висновок? У формуванні звуку повинні бути задіяні всі органи мовного апарату, він весь повинен активно працювати. Робота органів апарату артикуляції спрямована на створення звуків мови (голосних і приголосних) називається артикуляцією. У потоці мовлення приголосні і голосні несуть неоднакову функцію. Голос, його емоційне забарвлення, сила і насиченість звучання йде, насамперед, через голосні звуки. Дикційна чіткість, розбірливість мови пов'язана з чіткою вимовою приголосних. Дикція - це чітка, ясна, розбірлива вимова слів тексту. Педагог звертає увагу учня на плакат «Таблиця ділення приголосних». глухі дзвінкі К, П, С, Т, Ф, Х, Ч, Ц, Ч, Ш, Щ Безголосі - утворюються без участі голосових складок від коливання повітря,що ми видихаємо і складаються з одних шумів. Б, В, Г, Д, Ж, З, Л, М, Н, Р Голосові - утворюються з ротових шумів і голосу. Явно виражений основний тон. Вокальні приголосні. В Ж З Л М Н Р - Володіють дзвінкістю -Володіють протяжністю Л М Н Р - Сонорні, звучать вокально - Голос переважає над шумом Б Г Д - Дзвінкі вибухові -Не вокальні приголосні. З Ф Х К П Т Ц Ч Ш Щ - вимовляти з більшою інтенсивністю -енергійно -глухі приголосні вимовляються на шепоті, голосова щілина розкрита в хрящової частини -можуть провокувати на форсоване звуковидобування Великі вчителі вокалу завжди звертали увагу на те, що голосні - "носії" вокального звуку, вони займають майже всю тривалість інтонуючого звуку. "Приголосні максимально коротшають, вимовляються чітко і ясно". У цьому криється один із секретів кантилени. "Голосні є як би оболонкою, в яку наповнюється співочий звук, тому виховання співочого голосу починається з роботи над формуванням вокальних голосних. На цих звуках виробляються всі основні вокальні якості голосу. Від вокального правильного формування голосних залежить художня цінність співочого голосу". (С. Юдін) Активність і злагодженість роботи артикуляційних органів визначає якість вимови звуків мови, розбірливість слів, або дикцію. А млявість у роботі артикуляційних органів є причиною поганої дикції. Отже, дикція - це чітка, ясна, розбірлива вимова слів тексту. Рот вокаліста повинен бути вільний, і «красиво активний», це залежить від щелеп, язика, губ. Вокальне гарне відкривання рота тільки допомагає правильному положенню язика, глотки, гортані і правильної позиції всього голосового апарату. Затиснута нижня щелепа заважає відкривати рот, і через під'язикову кістку це затискання підтягує вгору гортань, що може з'явитися причиною горлового співу. Затиснута щелепа може бути причиною перенапруги язика, а він - головний артикулятор голосних. Нижня щелепа повинна бути вільна, не затиснута, пасивна. Будучи пасивною, вона все ж не повинна сильно відкидатися вниз, бити по гортані. Вона повинна утримуватися м'язами щік і кутами губ, самими губами,що активно промовляють приголосні. Губи беруть участь в остаточному прояві голосних і є основними формувачами губних приголосних. Положення губ впливає на тембр співочого звуку. Посмішка сприяє освітленню тембру. "Губи повинні лежати на зубах", - так говорив М. Гарсіа. Педагог:Ти знаєш, що співак перед початком співу музичних творів повинен підготувати свій музичний інструмент, а точніше сказати - налаштувати його. Що ж для цього потрібно? Передбачувана відповідь учня: Проговорювати скоромовки для того, щоб налаштувати свій голос, для більш чіткої вимови слів, робити вправи на розвиток співочого дихання і розспівуватися. Педагог: Молодець! Скажи, будь ласка, а для чого потрібно розспівуватися на кожному занятті? А може це зовсім не обов'язково? Передбачувана відповідь учня: розспівки на кожному занятті обов'язково, так як голосові зв'язки міцніють, зростають. Голос ,як будь-який музичний інструмент вимагає правильного налаштування. Педагог: Абсолютно вірно. Скоромовки розкріпачують мовний апарат, а вокальні вправи розвивають голосовий апарат. Практична частина. Педагог: Ми переходимо до практичної частини нашого заняття. Навчально-тренувальні вправи на розвиток мовного апарату. Педагог: А тепер я пропоную згадати скоромовки які ми розучили на попередніх заняттях. Передбачувана відповідь учня: Їхав Грека через річку, Бачить Грека в річці рак Сунув руку Грека в річку Рак за руку Грека цап. рекомендації: У скоромовці відпрацьовується правильна вимова приголосної літери «Р», а також проводиться робота на розкріпачення мовного апарату. Якщо текст, звучить чітко і впевнено, поступово можна збільшити темп, але не можна забувати, що у скоромовці головний не темп, а чіткість і ясність вимови. Педагог: Зозуля зозуленяті купила капюшон Який в капюшоні Він смішний. рекомендації: Повторимо скоромовку в різних образах і з емоціями, притаманними персонажу зображеному на картинці, в образі веселого зайця, сумного цуценя і задоволеного кота. Педагог: Дякую! Попрацювавши над розвитком мовного апарату, можна приступати до вокальних вправ на розвиток голосу. Розспіву, наші голосові зв'язки, розігріваються і правильно налаштовуються. Навчально-тренувальні вправи на розвиток голосового апарату. рекомендації: Щоб домогтися правильного звукоутворення на початковому етапі навчання вокалу, необхідно частіше пропонувати учням виконувати вправу, спів закритим ротом звуку «м». зуби при цьому повинні бути розжаті, м'яке піднебіння активізовано в легкому позіху, звук повинен посилати в головний резонатор, під яким у вокальній педагогіці мається на увазі верхня частина обличчя з її носоглоткової порожниною. Послання звуку в передню частину твердого піднебіння на корені передніх верхніх зубів забезпечує його найкраще звучання, завдяки чому звук набуває силу, яскравість і політ. Чим менше буде присутнє під час співу носових і горлових призвуків, чим вище і точніше буде вокальна позиція, тим чистіше і природніше буде тембр голосу. Після співу закритим ротом співаємо на склади «зо зи зо». Всього 5-6 вправ. Співочий вдих слід брати досить активно, але безшумно, глибоко, одночасно через ніс з відчуттям легкого зівка. Співати на одному диханні, плавно, м'яко, протяжно переходити від однієї ноти до іншої. Кожне наступне проведення мелодії проходить при підвищенні її на півтона. Це закономірно для всіх розспівок без винятку. Робота над дикцією і артикуляцією при розучуванні вокального твору. Педагог: Молодец на минулому занятті ми почали розучувати пісню «На світанку» Марти Шпак. Домашнє завдання було вивчити слова пісні напам'ять. Педагог: сподобалася тобі пісня? Про що вона? Передбачувана відповідь учня: Так! Дуже красива пісня, про нашу країну - неньку. Педагог: Пісня написана в куплетної формі. (3 куплета і приспів). Розмір - 2/4. Рекомендації: Пісня лірична. Виходячи з цього, дитина не може співати мляво. Але занадто захоплюватися жорсткою атакою звуку не можна. Інакше піде розходження в тональності. Мелодія в співі головне, тому необхідно з'єднати склад за складом, звук за звуком. Співаємо пісню (1 куплет, потім приспів) по фразах із закритим ротом на звук «м». Коли мелодійний відрізок вже відпрацьований таким засобом, потрібно заспівати його зі словами, зберігаючи оформлення голосних звуків, їх зв'язність, приголосні звуки при цьому обов'язково вимовляємо, чітко, коротко без перебільшення. Активність і злагодженість роботи артикуляційних органів визначають якість вимови звуків , розбірливість слів, або дикцію. А млявість у роботі артикуляційних органів є причиною поганої дикції. Рот вокаліста повинен бути вільний, і «красиво активний». Особливо варто відзначити, що увага учня має бути спрямована на потік і зчеплення голосних між собою. Тоді так само буде правильно організований і потік приголосних, які треба вимовляти швидко і чітко, "спресувати" їх, але не "вистрілювати", щоб не принести шкоду потоку голосних, тобто звуковому потоку, не рвати кантилену, не робити зі співу скандування. "Рвана" дикція шкідлива не тільки у вокальному, а й у художньому відношенні. Існує відомий афоризм: "У хорошого співака хороша дикція, у поганого співака і дикція погана" Після такої роботи по невеликих частинах над звуковеденням, над диханням, потрібно попрацювати над твором як над єдиним цілим. Спробувати виконати пісню повністю (1 куплет і приспів) під фонограму,яка має бути тихою, легкою, ні в якому разі не перекривати голосу дитини. Підведення підсумків. Педагог: Підведемо підсумки нашого заняття. Сьогодні ми приділили багато уваги розвитку мовного і голосового апарату, працювали над приголосними літерами в скоромовках і розспівуючись, працювали над диханням, над звуковеденням в цілому. Познайомилися з новими поняттями. Отже, навик артикуляції включає: - Виразну, фонетично певну і грамотну вимову; - Помірне округлення голосних за рахунок співу на прихованому позіху; - Знаходження високої вокальної позиції; - Вміння максимально розтягувати голосні і дуже коротко вимовляти приголосні звуки в будь-якому ритмі і темпі. А щоб наша праця не пройшла даремно, вдома перед дзеркалом виразно промовляй віршований текст пісні, що допоможе тобі при співі домагатися виразного звукоутворення. Це буде твоїм домашнім завданням. організаційний кінець Молодець,дякую! До побачення. До нової зустрічі. ово, дикція
Перегляд файлу

Вокальне слово і дикція

План-конспект заняття

 

"Вокальне слово і дикція"

Тема заняття: Вокальне слово і дикція.

 

Форма організації діяльності учнів на занятті індивідуальна.

 

Мета: Розвиток артикуляційного апарату вокаліста, відпрацювання правильної вимови слова під час виконання музичного твору.

 

Завдання:

  1.освітні:

Навчання правильному співочому диханню, спів слів на позіху, спів приголосних.

Вчити передавати мелодію, чисто інтонувати

  2.Розвиваючі:

Розвинути дикційні здібності та навички.

Розвинути образне мислення засобами музичної виразності,

логічні навички, вміння аналізувати смисловий зміст творів, глибокого розуміння у творі смислового значення слова, фрази, пропозиції, бачити в музичному образі смислові домінанти і втілювати їх у повсякденному житті.

Розвинути культуру і манеру сценічного вокального виконання: творче самовираження, вокальну індивідуальність, м'язовий апарат і дрібну дикційну моторику, вміння донести слово до слухача.

  3.виховні:

Сприяти формуванню культури співу у вихованців, як естетичну потребу, як частину їх загальної художньої, а ширше - духовної культури.

Сприяти формуванню інтересу до індивідуальних форм вокального виконання, сольного співу, концертним виступам, творчого самовираження, для реалізації духовно-творчих потреб кожної дитини, при втіленні в пісні хвилюючих її почуттів і думок, розкриття смислового змісту виконуваного твору.

Обладнання та матеріали:

- Просторе світле приміщення;

- Фортепіано;

- ноутбук;

- сцена.

- мікрофон.

Метод навчання: Бесіда, виконання навчально-тренувального матеріалу, демонстрація вправ, розучування і виконання пісні.

Психологічні умови на уроці. Затвердження радості на уроці.

Особистісно-орієнтоване спілкування - облік індивідуальних здібностей, рівня музичного розвитку, диференційований підхід.

Психологічно-комфортна атмосфера - емоційне задоволення, успішне навчання.

Проектований результат. Дитина повинна мати стійкий інтерес до виконуваних ним вправам, мати стійкий інтерес до пісні, вміти емоційно, старанно, з хорошим співочим диханням і з гарною дикцією виконати її.

Організаційний момент.

Педагог: Здрастуй.

Ми раді бачити тебе на індивідуальному занятті з вокалу.

Коротка бесіда з учнем про емоційний стан, внутрішнє відчуття. Створення атмосфери радості і впевненості у своїх силах за допомогою дружньої посмішки, педагога, підбадьорюючи голосовою інтонацією.

Введення в тему.

Добре сказане слово - вже спів,

а, добре проспівана фраза вже мова.

К.С. Станіславський.

 

Педагог: Протягом усього навчального року ми вчимося співати, працюємо над своїм голосом.

Можеш сказати, що є найважливішим у співі?

Передбачувана відповідь учня: Чистота інтонації, правильне співоче дихання, звукоутворення, дикція.

Вірно. Це все є дуже важливим при співі, а без чого сенс і зміст музичного твору ми не зможемо донести до глядачів?

Передбачувана відповідь учня: Без дикції і слів.

Пояснення теми.

Педагог: Абсолютно вірно. Тема нашого заняття: «Вокальне слово і дикція». Сьогодні на занятті ми попрацюємо над дикцією, над формуванням співочого звуку. Спів - єдиний вид музично-виконавського мистецтва, де музичне виконання органічно поєднується з необхідністю виразного донесення мовного тексту. Ясність і чіткість вимови слів і навіть окремих складів в більшій мірі залежить від рухливості апарату артикуляції співака (щоки, губи, зуби, язик, щелепи, м'яке і тверде піднебіння, глотка, гортань.).

(Демонстрація плаката «Артикуляційний апарат»).

- Усі ці органи беруть участь у формуванні звуку?

Передбачувана відповідь учня: Так.

Педагог: Спробуй без участі язика сказати: «Дістав бобер боби» (учениця пробує).

Бачиш, що вийшло? Нічого не зрозуміло.

А тепер спробуй сказати те ж саме без участі губ (учениця виконує завдання).

Знову нічого не зрозуміло. Значить, який можна зробити висновок? У формуванні звуку повинні бути задіяні всі органи мовного апарату, він весь повинен активно працювати. Робота органів апарату артикуляції спрямована на створення звуків мови (голосних і приголосних) називається артикуляцією. У потоці мовлення приголосні і голосні несуть неоднакову функцію. Голос, його емоційне забарвлення, сила і насиченість звучання йде, насамперед, через голосні звуки. Дикційна чіткість, розбірливість мови пов'язана з чіткою вимовою приголосних. Дикція - це чітка, ясна, розбірлива вимова слів тексту.

Педагог звертає увагу учня на плакат «Таблиця ділення приголосних».

 

глухі

дзвінкі

 

К, П, С, Т, Ф, Х, Ч, Ц, Ч, Ш, Щ

 

Безголосі - утворюються без участі

голосових складок від коливання повітря,що ми видихаємо і складаються з одних

шумів.

 

Б, В, Г, Д, Ж, З, Л, М, Н, Р

 

Голосові - утворюються з ротових шумів і голосу. Явно виражений основний тон.

 

Вокальні приголосні.

 

В Ж З Л М Н Р

 

- Володіють дзвінкістю

 

-Володіють протяжністю

 

Л М Н Р

 

- Сонорні, звучать вокально

 

- Голос переважає над шумом

 

Б Г Д

 

- Дзвінкі вибухові

 

-Не вокальні приголосні.

 

З Ф Х К П Т Ц Ч Ш Щ - вимовляти з більшою інтенсивністю

 

-енергійно

 

-глухі приголосні вимовляються на шепоті, голосова щілина розкрита в хрящової частини

 

-можуть провокувати на форсоване звуковидобування

 

Великі вчителі вокалу завжди звертали увагу на те, що голосні - "носії" вокального звуку, вони займають майже всю тривалість інтонуючого звуку. "Приголосні максимально коротшають, вимовляються чітко і ясно". У цьому криється один із секретів кантилени. "Голосні є як би оболонкою, в яку наповнюється співочий звук, тому виховання співочого голосу починається з роботи над формуванням вокальних голосних. На цих звуках виробляються всі основні вокальні якості голосу. Від вокального правильного формування голосних залежить художня цінність співочого голосу". (С. Юдін)

Активність і злагодженість роботи артикуляційних органів визначає якість вимови звуків мови, розбірливість слів, або дикцію. А млявість у роботі артикуляційних органів є причиною поганої дикції. Отже, дикція - це чітка, ясна, розбірлива вимова слів тексту. Рот вокаліста повинен бути вільний, і «красиво активний», це залежить від щелеп, язика, губ. Вокальне гарне відкривання рота тільки допомагає правильному положенню язика, глотки, гортані і правильної позиції всього голосового апарату. Затиснута нижня щелепа заважає відкривати рот, і через під'язикову кістку це затискання підтягує вгору гортань, що може з'явитися причиною горлового співу. Затиснута щелепа може бути причиною перенапруги язика, а він - головний артикулятор голосних. Нижня щелепа повинна бути вільна, не затиснута, пасивна. Будучи пасивною, вона все ж не повинна сильно відкидатися вниз, бити по гортані. Вона повинна утримуватися м'язами щік і кутами губ, самими губами,що активно промовляють приголосні.

Губи беруть участь в остаточному прояві голосних і є основними формувачами губних приголосних. Положення губ впливає на тембр співочого звуку. Посмішка сприяє освітленню тембру. "Губи повинні лежати на зубах", - так говорив М. Гарсіа.

 Педагог:Ти знаєш, що співак перед початком співу музичних творів повинен підготувати свій музичний інструмент, а точніше сказати - налаштувати його. Що ж для цього потрібно?

 Передбачувана відповідь учня: Проговорювати скоромовки для того, щоб налаштувати свій голос, для більш чіткої вимови слів, робити вправи на розвиток співочого дихання і розспівуватися.

 Педагог: Молодець!

Скажи, будь ласка, а для чого потрібно розспівуватися на кожному занятті? А може це зовсім не обов'язково?

 Передбачувана відповідь учня: розспівки на кожному занятті обов'язково, так як голосові зв'язки міцніють, зростають. Голос ,як будь-який музичний інструмент вимагає правильного налаштування.

 Педагог: Абсолютно вірно. Скоромовки розкріпачують мовний апарат, а вокальні вправи розвивають голосовий апарат.

Практична частина.

 Педагог: Ми переходимо до практичної частини нашого заняття.

Навчально-тренувальні вправи на розвиток мовного апарату. Педагог: А тепер я пропоную згадати скоромовки які ми розучили на попередніх заняттях. Передбачувана відповідь учня:

Їхав Грека через річку,

Бачить Грека в річці рак

Сунув руку Грека в річку

Рак за руку Грека цап.

рекомендації:

У скоромовці відпрацьовується правильна вимова приголосної літери «Р», а також проводиться робота на розкріпачення мовного апарату.

Якщо текст, звучить чітко і впевнено, поступово можна збільшити темп, але не можна забувати, що у скоромовці головний не темп, а чіткість і ясність вимови.

 Педагог: Зозуля зозуленяті

купила капюшон

Який в капюшоні

Він смішний.

рекомендації:

Повторимо скоромовку в різних образах і з емоціями, притаманними персонажу зображеному на картинці, в образі веселого зайця, сумного цуценя і задоволеного кота.

Педагог: Дякую!

Попрацювавши над розвитком мовного апарату, можна приступати до вокальних вправ на розвиток голосу. Розспіву, наші голосові зв'язки, розігріваються і правильно налаштовуються.

Навчально-тренувальні вправи на розвиток голосового апарату.

рекомендації:

Щоб домогтися правильного звукоутворення на початковому етапі навчання вокалу, необхідно частіше пропонувати учням виконувати вправу, спів закритим ротом звуку «м». зуби при цьому повинні бути розжаті, м'яке піднебіння активізовано в легкому позіху, звук повинен посилати в головний резонатор, під яким у вокальній педагогіці мається на увазі верхня частина обличчя з її носоглоткової порожниною. Послання звуку в передню частину твердого піднебіння на корені передніх верхніх зубів забезпечує його найкраще звучання, завдяки чому звук набуває силу, яскравість і політ. Чим менше буде присутнє під час співу носових і горлових призвуків, чим вище і точніше буде вокальна позиція, тим чистіше і природніше буде тембр голосу.

Після співу закритим ротом співаємо на склади «зо зи зо». Всього 5-6 вправ.

Співочий вдих слід брати досить активно, але безшумно, глибоко, одночасно через ніс з відчуттям легкого зівка. Співати на одному диханні, плавно, м'яко, протяжно переходити від однієї ноти до іншої.

Кожне наступне проведення мелодії проходить при підвищенні її на півтона. Це закономірно для всіх розспівок без винятку.

Робота над дикцією і артикуляцією при розучуванні вокального твору. Педагог: Молодец  на минулому занятті ми почали розучувати пісню «На світанку» Марти Шпак. Домашнє завдання було вивчити слова пісні напам'ять.

Педагог:  сподобалася тобі пісня? Про що вона?

Передбачувана відповідь учня: Так! Дуже красива пісня, про нашу країну - неньку.

Педагог: Пісня написана в куплетної формі. (3 куплета і приспів). Розмір - 2/4.

Рекомендації: Пісня лірична. Виходячи з цього, дитина не може співати мляво. Але занадто захоплюватися жорсткою атакою звуку не можна. Інакше піде розходження в тональності. Мелодія в співі головне, тому необхідно з'єднати склад за складом, звук за звуком.

Співаємо пісню (1 куплет, потім приспів) по фразах із закритим ротом на звук «м». Коли мелодійний відрізок вже відпрацьований таким засобом, потрібно заспівати його зі словами, зберігаючи оформлення голосних звуків, їх зв'язність, приголосні звуки при цьому обов'язково вимовляємо, чітко, коротко без перебільшення. Активність і злагодженість роботи артикуляційних органів визначають якість вимови звуків , розбірливість слів, або дикцію. А млявість у роботі артикуляційних органів є причиною поганої дикції. Рот вокаліста повинен бути вільний, і «красиво активний».

Особливо варто відзначити, що увага учня має бути спрямована на потік і зчеплення голосних між собою. Тоді так само буде правильно організований і потік приголосних, які треба вимовляти швидко і чітко, "спресувати" їх, але не "вистрілювати", щоб не принести шкоду потоку голосних, тобто звуковому потоку, не рвати кантилену, не робити зі співу скандування. "Рвана" дикція шкідлива не тільки у вокальному, а й у художньому відношенні. Існує відомий афоризм: "У хорошого співака хороша дикція, у поганого співака і дикція погана"

Після такої роботи по невеликих частинах над звуковеденням, над диханням, потрібно попрацювати над твором як над єдиним цілим. Спробувати виконати пісню повністю (1 куплет і приспів) під фонограму,яка має бути тихою, легкою, ні в якому разі не перекривати голосу дитини.

Підведення підсумків.

Педагог: Підведемо підсумки нашого заняття.

Сьогодні ми приділили багато уваги розвитку мовного і голосового апарату, працювали над приголосними літерами в скоромовках і розспівуючись, працювали над диханням, над звуковеденням в цілому. Познайомилися з новими поняттями.

Отже, навик артикуляції включає:

- Виразну, фонетично певну і грамотну вимову;

- Помірне округлення голосних за рахунок співу на прихованому позіху;

- Знаходження високої вокальної позиції;

- Вміння максимально розтягувати голосні і дуже коротко вимовляти приголосні звуки в будь-якому ритмі і темпі.

А щоб наша праця не пройшла даремно, вдома перед дзеркалом виразно промовляй віршований текст пісні, що допоможе тобі при співі домагатися виразного звукоутворення. Це буде твоїм домашнім завданням.

організаційний кінець

Молодець,дякую! До побачення. До нової зустрічі.

 

doc
Додав(-ла)
Olesia
Додано
8 грудня 2020
Переглядів
1255
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку