Урок - КВК "Весна прийшла"

Про матеріал
Урок читання в 3 класі з використанням інтерактивних технологій та диференційованих завдань. Знайомство учнів з творами, в яких описується краса весняної природи.
Перегляд файлу

Додаток

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок  читання в 3 класі з використанням інтерактивних технологій та диференційованих завдань

 

ТЕМА УРОКУ. Урок – КВК «Весна прийшла».

 

МЕТА УРОКУ.   -  Познайомити учнів з творами, в яких описується краса

                                   весняної природи;

  • розширювати читацький світогляд учнів;
  • учити дітей систематизувати й узагальнювати прочитане;
  • розвивати вміння переказувати прочитане
  • сприяти розвиткові інтересу до книжок, для пошуку відповідей на запитання та формуванню читацьких смаків;
  • виховувати бережне ставлення до природи.

 

ОБЛАДНАННЯ: серія книжок, що діти принесли на урок позакласного читання. Виставка книжок, які відповідають темі уроку; весняні пейзажі ілюстрації; малюнки учнів, які відображають зміст прочитаних книжок, букет перших весняних квітів.

 

                                                      ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент.

 

ЗАВДАННЯ УРОКУ.

Сидимо – рівно.

Слухаємо – уважно.

Працюємо – активно.

Відповідаємо – точно.

Пишемо – каліграфічно.

 

Учитель. Діти! Давайте щиро та сердечно привітаємо один одного.

Я всміхаюсь сонечку.

Учні.  Здрастуй, золоте!

Учитель. Я всміхаюсь квіточці.

Учні. Хай вона росте.

Учитель. Я всміхаюсь дощику!

Учні. Лийся, мов з відра.

Учитель. Друзям усміхаюся!

Учні. Зичим їм добра.

Учитель. А тепер подаруйте усмішку один одному та гостям.

 

ІІ. Розглядання  книг, підібраних до визначеної теми.

 

Виставка книг підтверджує, що наш урок позакласного читання присвячений прекрасній, молодій порі року, назву якої дізнаєтесь, коли прочитаєте плутанку.

Розгадайте її. Яке слово утворилось?

 

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

 

Саме про весну, про її красу  ми поговоримо на уроці, дізнаємося і збагатимо  свої знання цікавим про неї спостереженням.

(Стукіт у двері. Заходить учениця, одягнена в костюм Весни).

 Весна.  Добрий день!

                              У добрий час!

                              Рада, діти, бачить вас!

   Не сама до вас прийшла

   Трьох братів вам привела.

(Всі сідають. У центр сідає дівчина – Весна, поруч з нею – хлопчики (весняні місяці) – вони і є члени журі).

 

         Слово вчителя.    Так, діти, ось і прийшла до нас весна із своїми запашними квітами та зеленими травами.

 Весна – гарна пора року. Люблять її діти і дорослі: за весняну пісеньку струмочків, за веселий спів птахів, за ніжні проліски, за килим із шовкової травиці; за ласкаве сонячне проміння, за повітря, напоєне запахом молодого листя.

 Отже, розпочнемо наш урок – КВК. Між собою будуть змагатись дві команди:

1 - «Підсніжники» - учні середнього рівня розвитку;

2 - «Проліски» - учні високого і достатнього рівнів розвитку.

Змагання будуть оцінювати члени нашої суддівської команди.

 

Перший конкурс – привітання команд.

Команди, обміняйтесь привітаннями.

 


 

Девіз команди «Підсніжники»

Ми, промінці-молодці,

Залюбки читаємо.

Перемогу в боротьбі

Здобувати бажаємо.

 

Девіз команди «Проліски»

Ми дрібненькі проліски,

вже тепло відчули.

Носа вам ми утремо,

конкурс переможемо.


 

ІV. Перевірка домашнього завдання.

 

Другий конкурс - «Хто цікавіше розкаже?» (диференційовано).

 

1 команда – «Підсніжники»

Скажіть, будь ласка, як називається перший весняний місяць? (Березень)

 

На основі власних спостережень, як змінилося все після зими. (Після зимових холодів летить світла і чарівна весна. Вона пробуджує до життя весь світ, все живе. У природі відбувається багато змін. Повітря наповнене ароматом талого снігу і перших квітів. А навколо стільки звуків, стільки цікавого, а небо таке синє, що здається бездонним. У такий весняний день хочеться довше побути на вулиці, надихатися свіжим повітрям, натішитися теплим сонечком, наслухатися співу струмочків та перших птахів.)

 

2 команда – «Проліски»

Який другий місяць весни? (Квітень)

 

Чому він так називається? (Починають зацвітати перші квіти)

 

Розкажіть вірш, в якому описується прихід весни.

(Чути перший гуркіт грому,

Лине ластівка додому.

Ручаї туркочуть сині,

Абрикос цвіте в долині.

Перша бджілка вилітає,

Красне сонце прославляє

Сонце тепле, як яєчко

У пташиному гніздечку.

          * * *

Шумить вода, шепоче вітер,

Розтанув сніг і де-не-де

Прокинулись найперші квіти –

Це знов до нас весна іде.

Люблю природи тихий гомін,

Як пошепки шумлять гаї

І вітру в полі тихий стогін,

І як співають солов’ї.

Люблю як зорі серед ночі

Запалять вогники свої,

Коли дівочі карі очі

Поглянуть ніжно у мої.

Люблю як сонце в небі сяє

І посміхається мені,

Люблю коли палке кохання

До нас приходить на весні.

* * *

У лісі всміхається кожна сосна:

Нарешті відлига, нарешті весна!

Нам сонечко світить і лагідно гріє,

Ніхто крім весни так радіти не вміє,

І проліски сині дзвенять під ногами:

Співайте, будь ласка, весняночку з нами!)

 

ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ.

 

Третій конкурс – пошук інформації «Довідкове бюро» (диференційовано)

 

1 команда – «Підсніжники»

Розказати легенду про підсніжник.

Намалювати  словесний малюнок підсніжник.

 

ПІДСНІЖНИК

За легендою, коли Адама і Єву було вигнано з раю, йшов сильний сніг. Декілька сніжинок пожаліли Єву і, бажаючи зігріти її, перетворилися на квіти. Побачивши їх, Єва повеселішала. Квітка стала символом надії.

Підсніжник – перша пісня весни. Тільки з’являться таловини, він виставляє цікавий вінець і, качаючи на тонкій стеблині,  починає підсвічувати струмкам. Якщо уважно прислухатися, можна почути дзвін його прозорих дзвоників. Вони дзвенять, пробуджуючи природу.

Квіти підсніжника схожі на сніжинки. Мабуть, тому рослина витримує мороз до  – 10 градусів Цельсія. 200 років тому академік П. С. Паллас назвав цю рослину борозником, зимовником. Зльодяніє, стане ламкою, як скло, а з’явиться сонечко – відтане і знову розквітне.

Що ж дає рослині таку силу? Маленька коричнева цибулинка – «підземна комора», яку квітка поновлює весною і влітку.

Вона має цілющі властивості. Лікує психічні розлади і охороняє від нечистої сили. Тому в Англії є традиція садити підсніжники коло дверей будинків.

В теплій кімнаті квітка швидко в’яне. Тому ніколи не рвіть її. Нехай росте і дарує людям надію.

 

          

2 команда – «Проліски»

Як називається місяць, коли навколо буяють трави? (Травень)

Розказати легенду про конвалію.

Намалювати словесний малюнок конвалії.

 

КОНВАЛІЯ

 Старовинна російська легенда розповідає сумну історію кохання морської царевни Волхови до юнака Садко, який віддав своє серце  улюблениці лісів і полей Любаві. Волхова вийшла на берег і стала плакати. Там, де падали її сльозинки, виросли конвалії – символ чистоти, суму, кохання.

 У казках квіти конвалії – намистини з розсипаного намиста Білосніжки і сріблястий сміх Мавки.

 Плоди конвалії це яскраво-червоні ягоди.  Тільки торкатися їх не можна, бо вони отруйні. Кажуть, це так конвалія плаче, коли її залишає весна..

 Із листя. Квітів, насіння конвалії роблять лікарські засоби, які поліпшують роботу серця.

Конвалію називають лісовою лілією і польовою черемхою.

           

 

ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ.

 

Четвертий конкурс – «Чи знаєш ти?» (диференційовано)

 

1 команда – «Підсніжники»

Назвати ознаки весни. (День стає довшим, сонечко гріє тепліше, небо набуває світлого блакитного кольору, на вулиці радісно співають пташки та струмочки талого снігу, з’являються перші квіти.)

 

Яке найбільше свято святкують весною? (Великдень)

 

Пригадайте прислів’я про весну:

 - Весна ледачого не любить.

 - Весняне сонце,як дівчини серце.

-  Зійшов у березні сніжок – берись за плужок.

- Коли квітень з водою, то травень з водою.

 - Хоч річка і невеличка, а береги ламає.

- Як у травні дощ надворі, то восени хліб в коморі.

- Якщо птахи в’ють гнізда на сонячному боці дерев, чекай холодного літа.)

 

2 команда – «Проліски»

Які свята святкуємо весною? (8 березня – Міжнародний жіночий день; 1 квітня – День сміху; 1 травня – День солідарності трудящих; 9 травня – День перемоги.)

 

- Які твори про весну читали? (О.Олесь «Все навколо зеленіє»)

- Які весняні квіти занесені до Червоної книги? (Брандушка, конвалія, -  

   підсніжник, сон-трава, фіалки, чина весняна)

- Які птахи повертаються з теплих країв весною? (Ластівки, лебідь, лелека, шпак)

 

 

 

ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ.

 

П’ятий конкурс – конкурс-капітанів «Склади казку» (диференційовано)

 

Завдання для обох команд.

Скласти казку «Зернятко».

(Якось весною, на току, гомоніли зернята. Їм було весело гуртом. Аж тут заїхала грузова машина, загрузила зерно і повезла його на поле до сівалок. Зернятка занепокоїлися: куди їх везуть і що буде далі?

Поле засіяли… Плаче зернятко, самотньо стало йому.

Минуло кілька тижнів і зернятко проросло. Виглянуло воно з землі і стало йому радісно… побачив він всіх своїх друзів. І стали вони знову веселитись і радіти.

 

ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ.

 

Шостий конкурс – «Поетична сторінка по весні» (диференційовано)

 

1 команда - «Підсніжники»

Прочитати напам’ять вірші про весну, які раніше вчили на уроках.

 

Намалювати словесний малюнок дівчини-Весни.

 

 

2 команда - «Проліски»

Скласти вірш за поданою римою.

«Пролісок»

__________________________ лісок

__________________________ струмок

__________________________ голосок

__________________________ пролісок

(Коли зайдеш у лісок,

Чути як дзвенить струмок.

Ще лунає голосок,

То – чарівний пролісок.)

 

Описати дівчину-Весну (усно).

 

ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ.

 

Сьомий конкурс – «Підбери риму» (диференційовано)

 

1 команда - «Підсніжники»

Дібрати рими до вірша, використовуючи слова для довідок.

До нас іде весна чудова,

Весела, світла, … (веселкова).

Скрізь стало радісно і світло,

Все навкруги нараз … (розквітло).

І світить сонечко згори

На поле, ліс і на … (двори).

Зазеленіло зразу всюди,

Беруться до роботи … (люди).

Бо й приказка така існує –

Що день весняний рік … (годує)!

 

Слова для довідок: двори, веселкова, люди, розквітло, годує.

 

2 команда - «Проліски»

Самостійно дібрати рими до вірша.

І от весна іде до краю:

Уже фіалка …. (зацвітає),

І скоро сад увесь розквітне,

бо гріє сонечко … (привітно).

Весна багато вже зробила:

Всю землю дощиком … (умила),

І квіти всюди зацвіли,

Щоб рідний край пташки … (знайшли).

Така в весни велика сила –

Вона  чудова, гарна … (мила).

Усі ми любимо весну,

Привітну, теплу, … (осяйну).

 

ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ.

 

Восьмий конкурс – «Кращий читач» (індивідуальна робота кожного члена команди)

Василь Сухомлинський

ВЕСНЯНИЙ ВІТЕР

Клен цілу зиму спав. Крізь сон він чув завивання хуртовини і тривожний крик чорного ворона. Холодний вітер гойдав віти, нагинав їх. Та ось одного сонячного ранку відчув Клен, ніби до нього доторкнулось щось тепле і лагідне. Прокинувся Клен. А то до нього прилинув теплий весняний Вітер.
Годі спати, - зашепотів весняний Вітер. - Прокидайся, весна наближається.
Де ж вона - весна? - запитав Клен.
Ластівки на крилах несуть, - каже теплий Вітер. - Я прилетів з далекого краю, від теплого моря. Весна йде полями - заквітчалась квітами красуня, А ластівки на крилах несуть барвисті стрічки.
Ось про що розповів теплий весняний Вітер Кленові. Клен зітхнув, розправив плечі . Зазеленіли бруньки. Бо йде весна - красуня.

 

ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ.

 

 

 

Дев’ятий конкурс – «Про що розкаже картина?» (диференційовано)

 

1 команда - «Підсніжники»

Відгадати загадки

Чарівною паличкою махне

В лісі пролісок розцвіте.

(Весна)

***

 

Прилетіла пава,

Сіла на лаву,

Розпустила пір’я

Для всякого зілля

(Весна)

 

2 команда - «Проліски»

Відгадати загадки.

Промінчик нам усім всміхнувся,
у лісі пролісок проснувся.
Все прокидається від сну
й стрічає радісно весну.
(Березень)
***
Травичка килим розстелила,
весна дерева квітом вкрила...
...і зайчик сонячний сміється,
бо теплий дощик з неба ллється.
(Квітень)
***
П’ятий в році він приходить
із лепехою в дім входить
З весняних - останній він,
далі - літа чути дзвін!
(Травень)

 

IV. Підсумок уроку.

 

Як ви гадаєте, втомлюється весна чи ні? (відповіді дітей)

Ні, діти, вона не спочиває. Її справи по господарству ще не закінчені. Весна мусить зазирнути в кожний куточок землі, кожній рослинці наказати рости і цвісти, пташкам – співати дзвінких пісень, сонечку – до вечірньої пори лити щедро своє проміння.

Ось бачите, скільки справ у весни!

А ми роботу свою закінчили і будемо спочивати

(Після цього, команді, яка перемогла, Весна вручає «Медаль переможця».)

  

                         KIDS_TROPHY

                 

   

 

docx
Додано
14 лютого 2023
Переглядів
1448
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку