Урок - подорож "Сонце – джерело енергії на Землі. Джерела енергії"

Про матеріал
Мета: формувати поняття «енергія», уявлення про відновлювані та невідновлювані джерела енергії; формувати науковий світогляд; розвивати пам’ять, мовлення учнів, уміння аналізувати й порівнювати; виховувати бережливе ставлення до невідновлюваних джерел енергії.
Перегляд файлу

Тема: Сонце – джерело енергії на Землі. Джерела енергії

Мета: формувати поняття «енергія», уявлення про від­новлювані та невідновлювані джерела енергії; формувати науковий світогляд; роз­вивати пам’ять, мовлення учнів, уміння аналізувати й порівнювати; виховувати бережливе ставлення до невідновлюваних джерел енергії.

Обладнання: мультимедійна презентація, картки зі словами для асоціативного куща, ритмічна мелодія для фізкультхвилинки.

Тип уроку: урок – подорож

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 Нумо, діти, підведіться!

Всім довкола посміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Починається урок!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Вправа «Мікрофон»

Перед тим, як вирушити в подорож до чарівної країни природознавства, давайте дізнаємося у наших класних метеорологів прогноз погоди.

Сьогодні 9 листопада 2017 року. За вікном осінь. Температура повітря зранку була 5 градусів вище нуля. Небо похмуре. Вітер північно-західний. Незабудьте взяти парасольки, тому що очікується короткочасний дощ.

Не зважаючи на погоду за вікном, у нашому класі сяє 30 Сонечок. Настрій прекрасний!  Тому можемо сміливо розпочинати наш урок.

2.Вправа «Передбачення»

А відправимося ми у подорож не самі. Розгадавши ребус, ви дізнаєтеся що осяє нам шлях під час подорожі.

                                               C:\Users\Admin\Desktop\солнце.jpg 

Так, дійсно, це сонце. Воно спостерігатиме за нашою роботою та за кожне правильно виконане завдання даруватиме нам сонячний промінчик з цікавою інформацією.

3. Вправа «Мозковий штурм»

- Що таке Сонце?

-  Як називається планета, на якій ми живемо?

- Як називається шлях по якому Земля рухається навколо Сонця?

- Яку форму має цей шлях?

-  До чого призводить таке обертання?

-  Чому відбувається зміна дня і ночі?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Оголошення теми і мети уроку

Щоб дізнатися тему нашого уроку, сонечко підготувало для вас кросворд. У ньому зашифроване ключове слово, яке і допоможе нам дізнатися тему уроку.

2. Кросворд


  1. По дроту гуляє,

Темряву розганяє.

(Електрика)

  1. Масляниста рідина,

З різким запахом вона,

Темно-бурий колір має,

Під землею залягає.

 

 

Чорним золотом її

Звуть всі люди на землі,

З неї роблять, любий друже,

Гас, бензин, машинне масло,

Фарбу, гуму і пластмаси.

(Нафта)

 


  1. Усі його люблять, усі його чекають, а хто подивиться — кожен скривиться. (Сонце)

 

  1. Синя стрічка блищить,

Щось тихенько гомонить.

І біжить собі, біжить,

Не зупиниться й на мить.

(Річка)

 

  1. Під землею вогонь горить, а на плиті обід кипить.

(Природній газ)

  1. Хоч безкрилий, а літає,

Безголосий – свище.

Хоч безрукий, а буває,

Груші з дерева збиває,

Навіть часом вириває

Сосни з коренищем.

А як втомиться – впаде

І нема його ніде.                (Вітер)

  1. Грію взимку я будови,

З мене паливо чудове,

Я потрібне для тепла,

З мене зроблені, до речі,

І такі корисні речі,

Як пластмаси, гума, фарба,

Ліки, спирт, бензин, смола.

Чи впізнали ви мене? Я — …

(вугілля кам’яне).

Кросворд

Отже, сьогодні ключовим словом нашого уроку є «енергія». За правильно виконане завдання сонечко дарує нам промінчик із назвою теми сьогоднішнього уроку.

Ми ознайомимося із поняттям «енергія» та дізнаємося, які це від­новлювані та невідновлювані джерела енергії  та як енергія переходить з одного виду в інший.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Розповідь учителя
    • Розгорніть свої підручники на с.62.
    • Давайте пригадаємо, що таке навколишній світ?
    • Якою буває природа?
    • Що відноситься до живої/ неживої природи?

 

C:\Users\Admin\Desktop\5.jpg

C:\Users\Admin\Desktop\6.jpg

  • То звідки ж береться енергія у людини?
  • Поживні речовини, які ми отримуємо з їжею, також містять енергію.
  • Куди витрачається енергія?
  • Так, ми витрачаємо енергію під час ігор, виконання фізичних вправ або певної роботи.
  • Отже, що таке енергія? (Це діяльність ,сила )

(Слайд 11.)

(Демонстрація зображення гідроелектростанції.)

Енергія падаючої води на турбіну перетворюється на електроенергію.

Коли спалюється кам’яне вугілля, газ, торф, виділяється енер­гія, яка може нагрівати воду в наших батареях опалення або пере­творюється на електричну енергію.

(Демонстрація зображення електронної іграшки, ліхтарика, лампи, годинника.)

Енергія батарейки змушує світити ліхтарик, рухатися іграш­ку, стрілки годинника.

(Демонструється іграшка, яка починає рухатися або звучати після вставлення батарейки.)

  • Учні, а ви помітили, що використання енергії завжди приводить до якоїсь дії, руху.
  • Отже, давайте прочитаємо визначення, що ж таке енергія? (Це здатність тіл виконувати роботу і рухатися)

 

 

  1. Гра «Встанови відповідність». Робота в парі

                                                    

Ви бачите різні об’єкти у верхньому рядочку. Встановіть відповідність для отримання ними відповідної енергії.

Наприклад: Хлопчику для отримання енергії порібно….

 

                            

  • Молодці! Ви чудово впоралися із завданням! Мерщій до сонечка по цікавинку!
  • Як ви думаєте, чому Сонце є основним джерелом енергії на Землі?
  • У якому вигляді сонячна енергія потрапляє на Землю?
  • Для чого нашій планеті сонячна енергія?

 

Енергію нам дає не лище Сонце, а й вітер, вода та корисні копалини. (Слайд)

Від енергії Сонця працюють сонячні батареї.

Від енергії води працюють гідроелектростанції.

Від енергії вітру – вітроенергетичні установки.

Енергія зберігається у деревині, покладах газу, нафти, кам’яного вугілля і вивільняється під час горіння цих речовин

(Слайди)

  • Джерела енергії є невідновлювані та відновлювані. Як ви розумієте ці слова?
  • До невідновлювальних джерел енергії відносять корисні копалини такі, як природний газ, нафта, кам’яне вугілля.
  • А от енергія вітру, рухомої води, Сонця є відновлюваною.

 

  1. Вправа «Продовжіть речення»

 

  • Енергія це….
  • Я знаю такі джерела енергії ….
  • Джерела енергії бувають…..
  • Невідновлювальні джерела енергії це….
  • До відновлювальних джерел енергії належать…
  • Молодці, сонечко дуже задоволене вашою роботою та знову посилає нам промінчик з цікавою інформацією.
  1. Робота за підручником

На с. 63 прочитайте, які різні види енергії існують у природі.

Дослід. «Звідки береться і чи зникає енергія?»

– А зараз ми спробуємо дізнатися, звідки береться і чи зникає енергія.

 

1. Вчитель нагріває воду в електрочайнику і наливає її в чашку.

           Чому нагрілася вода в чайнику?  (Електрична енергія перетворюється на теплову).

       2. Вчитель вмикає в класній кімнаті світло.

           Чому в класі стало світло? (Електрична енергія у лампочці перетворюється на світлову).

    Висновок: Енергія ні з чого не виникає і нікуди не зникає. Вона переходить з одного виду в інший.

 

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Чи енергійні Ви, діти?

Оті дізнаємося, трішки відпочивши та виконавши вправи.

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота в зошиті (впр.2, с.36)

 

 

VІІ. РЕФЛЕКСІЯ. ПІДСУМОК УРОКУ

  1. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

 

 

  • Що таке енергія?
  • Назвіть джерела енергії.
  • На які групи їх розподіляють?
  • Які види енергії ви запам’ятали?
  • Розкажіть про значення енергії в побуті та у виробництві.

VІІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Прочитайте текст підручника (с. 60—62).
  2. Дайте відповіді на запитання підручника (с. 62).
docx
Додано
18 серпня 2022
Переглядів
764
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку