Урок літературного читання "Ознайомлення з життям і творчістю Грицька Бойка. Г.Бойко «Як невдаха виступав», « Хвастунець», «Сашко»."

Про матеріал
Матеріал уроку допоможе ознайомити дітей із життєвим і творчим шляхом Грицька Бойка, його творами, популяризувати творчість поета;формувати уміння помічати й оцінювати дотепне слово та користуватися ним; вчити спостережливості, доброзичливості, уважності; сприятиме розвитку читацьких навичок, образному мисленню, вмінню аналізувати прочитане, робити висновки; збагачувати словниковий запас учнів;розвивати творчі здібності дітей, активізувати читацькі інтереси; виховувати морально-етичні норми поведінки; виховувати доброзичливість,уважність до оточуючих
Перегляд файлу

 

Тема : Ознайомлення з життям і творчістю Грицька Бойка.

Г.Бойко «Як невдаха виступав», « Хвастунець», «Сашко».

Мета: 1)Навчальна:

Ознайомити дітей із життєвим і творчим шляхом Грицька Бойка, його творами, популяризувати творчість поета;формувати уміння помічати й оцінювати дотепне слово та користуватися ним; вчити спостережливості, доброзичливості, уважності. 

2)розвивальна:

розвивати читацькі навички, образне мислення, вміння аналізувати прочитане, робити висновки; збагачувати словниковий запас учнів;розвивати творчі здібності дітей, активізувати читацькі інтереси.

3)виховна:

виховувати морально-етичні норми поведінки; виховувати доброзичливість,уважність до оточуючих

 

Обладнання:    портрет Грицька Бойка, тлумачний словник, скоромовка Вареники, обладнання для гри (деревяні ложки, мисочки), виставка ілюстрацій до смішинок Грицька Бойка, музичний супровід , , ліки для реклами аптеки

                          Чудо - ліки

 

                                                Хід уроку

І. Організація класу.

Рівно стали, підрівнялись,

-День у нас сьогодні незвичайний. А чому?

-Бо гості до нас завітали.

До нас у клас прийшли гості. А в народі кажуть, що добрий гість – в домі радість. Сподіваюсь,що ви, як і я, раді нашим гостям. Поверніться обличчям до гостей  і  привітайтесь, посміхнемсь і до роботи всі візьмемсь.

(Лунає музика…)

1) За допомогою карточок – блискавок ми привітаємось з навколишнім світом.

 Доброго ранку, сонечко ясне!

 Доброго ранку, земле прекрасна!

 Доброго ранку, дерева багряні!

 Доброго ранку, квіти духмяні!

 Доброго ранку, птахи галасливі!

 Доброго ранку, люди щасливі!

 

 -Тепер обов’язково для нас день буде привітним.

 

2) А цікаво вам дізнатись,

 Що сьогодні може статись?

 Ну то всядьтеся зручніше –

 Попрацюємо скоріше!

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

      1.Очікування.

-А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Пам'ятка »Очікування»)

 

  • Цікавих завдань
  • Краще  читати
  • Нових знань
  • Гарного настрою
  • Що мене похвалить вчителька
  • Що я буду старанним
  • Буду чітко давати повні відповіді  
  • Свій варіант відповіді.

   -Щоб урок додав нам знань, повідомляю 5 завдань:

      Слухати уважно;

      Чітко відповідати;

      Виразно, правильно читати;

      Друзям допомагати

      Знання здобувати.

 

Розпочинаємо урок –

Цікавий і повчальний.

В країну знань зробімо крок,

читаючи веселі вірші.            

 

(Виходять діти, по черзі читають)

Сум за сміхом по двору

Невідступно ходить,

Сміх лікує дітвору,

Ну, а сум їй шкодить.

 

Як дитина – вереда

Хниче без упину,

Значить сталася біда:

Сміх її покинув.

 

Значить, сум її насів,

З очей сльози точить,

І тому дитина всім

Голову морочить.

 

На таку дитину гріх

Гримати і цикать,

Подаруй дитині сміх –

Перестане хникать.

              В. Лагода

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

 

 

- То ви , мабуть, любите сміх і вірші, що викликають сміх?

 - Саме сміх, жарти, веселощі, посмішки, хороший настрій пануватимуть на сьогоднішньому уроці. А подарує їх нам екскурсія до веселої майстерні поета Грицька Бойка.

Під час екскурсії

  • познайомимось з дитячим поетом
  • Навчимось виразно читати веселі вірші
  • При цьому будем вчитись мислити, міркувати, доводити, обґрунтовувати, робити висновки
  • знайдемо час і для відпочинку

- До екскурсії слід підготуватися.

ІV.Вправи на вдосконалення техніки читання.

              10, 9, 8, 7 !

Дуже рада вам усім!

Чи веселі та здорові? – Так!

А чи до роботи готові? – Так!

1.А ртикуляційна зарядка «Щоб язичок був слухняним»

Де ж наш пустун-язичок?

Заховався за біленький тинок.

Ліг на бочок і мовчок.

А ми зараз його розбудимо!

 

(Вправи проводимо за допомогою дзеркальця )

- Поплямкали губками.

- Поклацали зубками.

- «Неслухняний язичок»

-  «Бджілки»

- вправа «Коники»

- Посичали гускою: с-с-с.

- Подзижчали комариком: з-з-з.

- Подирчали трактором: др-др-др.

- Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш.

- « Грибочок» (язичок підтягнути до піднебення)

 

2.Розчитування за таблицею.

3. Гра « Шифрувальник» (Читання анаграм).

м і х с

т и ж а р

в е л о с е щ і

м і п о с ш к и

(Сміх, жарти, веселощі, посмішки.)

 

 

3.Робота над скоромовкою.

Дружно, швидко вимовляй!

 скоромовку промовляй!

 

У кухаря Валерика

Розварились вареники.

а) Прочитати скоромовку

-у повільному,

-пришвидшеному,

 -швидкому темпі.

 Яка вона за настроєм?

б)Вправи на інтонування речень.

 - Прочитайте скоромовку так, як ці гномики (весело, сумно,

 сердито, здивовано).

 

                                   

 

 

4.     Вправа   «Веселий  ланцюжок»

(Завдання дітей полягає у тому, щоб прочитати якомога швидше і безпомилково. Робота за індивідуальними картками.)

Мак – рак – бак – лак – гак – так – сак .

Тік – сік – бік – рік – вік – лік – пік .

Мило – шило – жило – нило – пило – рило .

Вата – хата – Ната – лата – тата .

Пити  – шити – лити – мити – жити = рити .

Гірка – дірка – зірка – мірка – нірка .

Лавка – лапка – ланка – ласка – латка .

 ІV. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом поета.

- До екскурсії підготувалися.

Девіз нашої екскурсії: «Прочитай, посміхнись і…задумайся!» (таблиця)

 

-Рушаймо до веселої майстерні поета Грицька Бойка (портрет)

C:\Documents and Settings\sheva_63\Рабочий стол\бой.jpeg

- Познайомимось з господарем цієї майстерні.

1.Виступ пошукової групи.

Учень 1.

 Григорій Пилипович Бойко народився 5.09.1923 року в селі Оленівка на Донеччині. Рано навчився грати в шахи та плавати. Відтоді не розлучався зі спортом,книгою і пером. У перший клас пішов, маючи у зошиті декілька своїх віршів. А в п’ятому класі одержав диплом за вірші, присвячені Т.Г.Шевченко. З п’ятого класу мріяв стати письменником. В 15 років районна газета надрукувала його перший вірш.

Учень 2.

Але доля склалася нелегко. Одразу після закінчення школи він пішов на війну, захищати Батьківщину. Там хлопця було тяжко поранено.  Після війни Григорій Бойко продовжує своє навчання у Донецькому педагогічному інституті.

 Першу книжку віршів для дітей Григорій Бойко видав у 1951 році «Будемо шахтарями».

  Григорій Бойко не лише сам писав, а й робив переклади багатьох дитячих письменників.

( оцінювання доповіді учнів)

 2.Опрацювання статті «Грицько Бойко» (про нього).

 - Які за жанром твори писав поет, що обєднує його твори, ви дізнаєтесь, прочитавши статтю про нього із підручника.(с.39)

 а) Напівголосне читання.

 б) Відповіді на питання.

- Які за жанром твори писав Грицько Бойко?

 - Що об’єднує твори, написані поетом?

 3.Робота з виставкою книг поета.

Всього у творчому наробку автора близько 100 книжок для дітей.

А ще на слова віршів Григорія Бойка створено понад 400 пісень. Твори виходили і за кордоном, їх перевидавали багатьма мовами.

4. Слово вчителя.

Грицько Бойко - поет саме дитячий, всі його вірші присвячені дітворі.

Він  виставляє на осуд дітей найрізноманітніші вади дитячого характеру.

Висміював негативні риси характеру дітей,, але його гумор не жорсткий, не бездушний, а мякий, доброзичливий, покликаний покепкувати і допомогти, а не принизити.

-Яким має бути учень за уявою поета?

2. Добери прикметники-антоніми до слів.(Слайд)

Брудний – охайний,

брехливий – правдивий,

ледачий – працьовитий,

боязкий – сміливий.

- Отже, яким має бути учень за уявою поета?

V. Опрацювання вірша «Як невдаха виступав».

- І ось ми вже безпосередньо підійшли до майстерні веселих віршів.

 1.Робота над заголовком вірша.

 - Як розумієте слово «невдаха»?

Зясуємо значення слова в тлумачному словнику.

  • Невдаха – людина,якій не пощастило або постійно не щастить.

 - Як ви думаєте, чи може невдаха добре виступити?

2.Читання вірша виконавцем в аудіо запису (082).

 - Що робив невдаха на сцені?

 3.Словникова робота.

 Виступав             * Читання вголос одним учнем.

 Горлав                 * Читання вголос всіма учнями.

 Щодуху               * Підібрати синоніми до слів «горлав»( кричав,

 Зірвались                                                                галасував,голосно співав)

 Рознесли                  « Щодуху»(з дуже великою швидкістю)   

 4.Повторне напівголосне читання.

-Читаючи , поміркуйте, де зробите найдовшу паузу.

 5.Аналіз прочитаного.

 - Що співав хлопчик зі сцени?(до-ре-мі-фа-соль-ля-сі)

 - Чи сподобався йому свій спів? (так, бо з гордістю заявляє, що « голос мій почули всі»)

 - Чи сподобався слухачам його спів? (ні, бо… набили)

 - Зрозумів «співак» свою невдачу?

 - Поясніть значення висловів «з місць усі зірвались», «сцену

 ледь не рознесли».

 - Яку рису характеру висміює поет?(задавкуватість,хвастовство)

  • « Задавака» -хвалько, зазнайко, чванлива людина.

 - Чи хотіли б ви бути схожими на «співака»? Чому?

 6.Вправа на розвиток швидкості читання «Знайди риму».

 Співав, щодуху, всі, вхопили. (Виступав, слуху, сі, несли,

 набили, рознесли.)

 6.Виразне читання.

 - Доберіть до кожної строфи відповідну інтонацію.

- З яким почуттям треба читати вірш? ( І строфа - інтонація захоплення мовця своїм успіхом)

 

 Фізкультхвилинка

В цій майстерні автор створює і скоромовки.

— У Грицька Бойка дуже цікаві скоромовки

Одна з цих скоромовок – це наша фізкультхвилинка.

«Де, вороно-каркороно, ти була?»

 

VI. Опрацювання вірша «Хвастунець».

 1.Читання вчителем.

 - Кого назвали хвастунцем?

 - Чим він хвалився?

3.Словникова робота. Гра «Блискавка».

 Трішки, враз, переляк, мерщій, навтік.

 - Скільки слів прочитали?

 - Повторіть їх.

 - Поясніть значення кожного слова.

 4.Повторне мовчазне читання. Аналіз прочитаного.

 - Знайдіть і прочитайте, як хвалився Толя.

 - Він справді був таким сміливим? Кого злякався?

 - Які рядки відповідають малюнку?

 - Як ви розумієте фразу «прикусив собі язик»? Що означає ця

 фраза у переносному значенні?

 - Знайдіть синоніми у вірші.

 - Над чим примушує задуматись автор?( Що хвалитись - це не добре)

 5.Колективна робота над виразністю читання.

 - Як будемо читати слова Толі?

 - А слова автора на початку вірша?

 - Слова автора в кінці вірша?

 6.Виразне читання.

VII. Опрацювання вірша «Сашко».

 1.Напівголосне читання учнями вірша.

 - Де відбуваються події?

 - Чи зустрілись вам незрозумілі слова?

 2.Повторне мовчазне читання.

 - Що викликало обурення пасажирів?

 3.Аналіз прочитаного з елементами вибіркового читання.

 Підготовка до читання в особах.

 - Хто стояв біля Сашка?

 - Що пасажири сказали хлопчику?Як треба читати ці слова?

 - Як хлопчик пояснив свою поведінку? Чи погоджуєтесь ви із

 Сашком? Чому?

 - З якою інтонацією треба читати його слова?

 - Над чим треба задуматись?

 - Прочитайте слова автора. Як їх треба читати?

 4.Читання в особах.

VIII. Робота в групах.

 - Дати характеристику героям віршів(1група-невдаха, 2 група-

 Толя, 3група-Сашко).

 - Які почуття у вас викликають хлопці?

ІХ. Інсценізація.

1.     Робота над загадкою

   Хоч і відстань розділяє. Він нас з друзями з'єднає. Щоб могли порозмовляти і про все на світі взнати. (Телефон)

— Чи спілкуєтеся ви телефоном?

— З ким?

— З якого приводу?

2.Виступ підготовлених учнів. Сценка "Ділова розмова"

-Подивимось невелику сценку, що викличе у нас усмішку і буде для всіх веселим повчанням.

Сценка "Ділова розмова"

( на сцені з різних кінців 2 столи з телефоном. За одним - Петрик, за другим - Вова)


Автор: Щоденно після школи

У Петрика і Вови

Усе по телефону

Йдуть ''діловірозмови".


Петрик: Алло! Здоров!

Вова: Здоров!

Петрик: Як справи? Що робиш? -я питаю.

Вова: Та ось по телефону з тобою розмовляю. А як у тебе справи?

Петрик: Та справи - те, що треба!

Вова: А що ти зараз робиш?

 

Петрик: Та от дзвоню до тебе...

 Ну, що ж, бувай здоровий,

Бо вже пора кінчати.

Ще ж треба подзвонити

До Роми і до Гната.


 


— Про що говорили Петрик і Вона?

— Чи можна назвати її діловою?

— Що хотів підкреслити такою назвою автор вірша?

  Яку корисну справу міг зробити кожен із хлопчиків за час такої «ділової» розмови?

— Якою має бути ділова розмова?

— Коли і кому ви телефонуєте?

— Про що розмовляєте? Розкажіть.

VIII. Підсумок уроку .Оцінювання роботи учнів на уроці.

Лунає музика…

— Ось і закінчилася наша екскурсія.

— Якою вона була?( повчальною)

— Що було повчального?

— Який висновок ви для себе зробили?

---- Який із прочитаних творів вам сподобався найбільше? Чому?

ІХ. Домашнє завдання.

Посміхайтесь частіше, жартуйте ,будьте щасливі і здорові. Завдання додому вивчити один з віршів  напам’ять(за власним вибором).

Х. Слово вчителя.

     Прийом «Кольорограма»

З веселої майстерні  ми отрапили на галявину.Та чомусь галявина наша невесела.

А чи буде наша галявина прикрашена квітами, залежить від результатів нашої роботи.

- Червона квітка – мені було цікаво подорожувати;

- Синя – я отримав нові знання;

- Біла – я отримав позитивні емоції;

- Коричнева – мені важко було працювати.

Я дуже рада, що в нас вийшла така весела галявина.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
4 лютого 2020
Переглядів
2223
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку