Урок - проект у 3 класі " Без води немає життя. Властивості води - рідини".

Про матеріал

Мета. Розширити уявлення про значення води в природі, про три стани води і властивостях води - рідини; формувати елементарні поняття: вода - речовина; виробляти вміння самостійно виконувати досліди використовуючи метод капелюхів Де Боно;

Перегляд файлу

 

 

 

Урок – проект з курсу "Я і Україна"

в 3 класі.

Тема. " Без води немає життя. Властивості води - рідини".

 

http://aquaion.com.ua/wp-content/uploads/2010/10/8.jpg                 

                             Розробила: Білик В.М.,

                            учитель початкових класів

                            «спеціаліст вищої категорії»,

           педагогічне звання

              «учитель-методист»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. " Без води немає життя. Властивості води - рідини".

Мета. Розширити уявлення про значення води в природі, про три стани води і властивостях води - рідини; формувати елементарні поняття: вода - речовина; виробляти вміння самостійно виконувати досліди використовуючи метод капелюхів Де Боно;

Задачі. Узагальнювати сприйняте під час виконання дослідів, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, організованість, відповідальність за виконану роботу.

Обладнання. Комп'ютер, проектор, склянка з водою, банка з ложкою для демонстрації, пляшки різної форми (порожні), ілюстрації, картки для групової роботи, 6 капелюхів.

Тип уроку. Урок усвоения новых знаний

Хід уроку.

Презентація

І. Організаційний момент.

Продзвенів і змовк дзвінок

Починається урок.

ІІ. Фенологічні спостереження.

Учитель. Щодня  життя людини починається з новин про погоду. От і ми прослухаємо прогноз синоптика на сьогодні за таким планом:

  1. Пора року, дата.
  2. Температура повітря.
  3. Стан неба.
  4. Зміни в природі.
  5. За народним календарем.

 - Діти,  від  чого  залежать  всі  зміни  в  природі?

 (Всі  зміни  в  природі  залежать  від  висоти Сонця  на  небосхилі)

               Сонце  низько  або  високо

                Посилає  Землі  уклін

               Пора  року  міняється  швидко

               Змінюючи  наш  небосхил.

- Я  бажаю, щоб  на  нашому  уроці  було  тільки  сонячно. А  від  сонця  і 

сонячного  тепла  урок  пройшов  цікаво, швидко  та  організовано.

- Працювати  ми  будемо  за  таким  законом:

 Згадати  потрібно  наш  закон:

                 Слухати - уважно,

                  Працювати - старанно,

                  Виконувати - точно,

                  Запам'ятовувати - прочно.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Тест.

1. Повітря відноситься до:

    а) живої природи;

    о) неживої природі.

2. Повітря це:

    а) газоподібне тіло;

    б) тверде тіло.

3. Що називається атмосферою:

     а) повітря навколо людини;

     б) шар повітря навколо міст;

     в) шар повітря навколо Землі.

4. Чи добре пропускає товстий шар чистого повітря  сонячні промені:      

     г) ні

     д) так.

Перевірка тесту: (о, а, в, д )  

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

- Зараз я пропоную переглянути невеликий фільм і сказати, про що піде мова на сьогоднішньому уроці.

- Подивиться , будь ласка, на відповіді тесту, ви нічого не помітили? Якщо ми переставимо букви?

 

     о а в д                               в о д а

 

  - А давайте скажемо одним словом: це …. (Вода)

   - Тепер нам залишилося визначити тему уроку. Хто здогадався, про що йтиме мова? (Про воду).

      Оголошується тема уроку: «Без води немає життя. Властивості води – рідини»

V. Актуалізація опорних знань.

- Чи доводилося вам бачити воду в природі?

- Де вона знаходиться?

- Для чого потрібна вода?

 

VІ. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.

- Готуючись до уроку, наш клас поділився на групи. У групах вони працювали використовуючи метод шести капелюхів ДЕ Боно.

 

Білий капелюх - збір інформації про воду.

Червоний капелюх - відчуття, враження.

Жовтий капелюх - перевага, вигода, користь.

Чорний капелюх - негативні сторони.

Зелений капелюх - дослідження, нові ідеї.

Синій капелюх - мислення про мислення.

 

1. Повідомлення учнів 1-ої творчої групи (Білий капелюх).

PA220019 

 

 

 

 

 

2. Повідомлення учнів 2-ої творчої групи (Червоний  капелюх).

 

PA220028 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Повідомлення учнів 3-ої творчої групи (Жовтий  капелюх).

PA220021 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Повідомлення учнів 4-ої творчої групи (Чорний  капелюх).

PA220022 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Повідомлення учнів 5-ої  творчої групи (Зелений  капелюх).

PA220026 

 

 

 

 

У всіх трьох станах молекули води однакові за формою і розміром. Але відстані між ними у воді - рідині різні. Давайте згадаємо як розташовані молекули:

- у твердих тілах (дуже близько друг до друга);

- у рідких тілах (відстань між молекулами більше);

- у газоподібних (ще більше).

 

Висновок:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІ. Фізкультхвилинка.

Гра «Струмочок»

Діти стають парами. Беруться за руки і піднімають їх вгору. Той, хто без пари, рухається «коридором», який утворили пари. Бере когось за руку і разом з ним стає першою парою. Той, хто залишився без пари, біжить в кінець «струмка», рухається до початку, вибирає собі одного з гравців і ін.

 

VІІІ. Ознайомлення з властивостями води.

- Ви нам багато цікавого розповіли про воду, а тепер поговоримо про властивості води - рідини. Я показую вам досліди, а ви мені говорите які властивості має вода - рідина.

 

Дослід №1. Якщо вилити небагато води, наприклад, на стіл або на тарілку. Що трапиться з водою?    (Розтечеться).

                                   Значить вона  ТЕКУЧА.

 

Дослід №2. З банки переллємо воду у пляшки різної форми. Яку форму мала вода в банці? Яку форму має вода в пляшках? А свою форму має вода?  (Вода набуває форми тієї посудини, в якій знаходиться).

                                  Значить вода НЕ МАЄ ВЛАСНОЇ ФОРМИ.

 

Дослід №3. Якщо в склянку з чистою водою опустимо ложку.  Чи добре її видно? Про яку властивість води це свідчить?

                                Вода ПРОЗОРА.

 

Дослід №4. Подивися, чи має вода колір? Визначте, має запах?

                           Вода БЕЗБАРВНА, БЕЗ ЗАПАХУ.

PA220037 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Висновок. Вода текуча, не має власної форми, безбарвна, прозора, без запаху.

- Вода - рідина має також властивість, про яку ми дізналися, коли вивчали термометр. Хто пригадає цю властивість?  (При нагріванні вода розширюється, а при охолодженні - стискається). Молодці!

- Запам'ятаєте ще одну цікаву властивість води. Коли вода замерзає і перетворюється на лід, вона перестає стискатися і починає розширюватися. У цьому легко переконатися, якщо пляшку, наповнену водою вщерть, щільно закрити пробкою і поставити на мороз. Як тільки вода змерзне, пляшка трісне.

 

ІX. Закріплення знань.

1. Гра на увагу ( на правильну відповідь діти хлопають у долоні).

  Лід, сніг, крига - це вода в...  а) газоподібному стані;

                                                            б) рідкому стані;

                                                            в) твердому стані.

  Дощ, роса, туман  - це вода в...а) газоподібному стані;

                                                            б) твердому стані;

                                                            в) рідкому стані.

  Водяна пара - це вода в...       а) рідкому стані;

                                                            б) твердому стані;

                                                            в) газоподібному стані.

PA2200392. Робота в групах. "Метод інтрига".  (Діти відгадують слово і записують в клітинки).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перевірка завдання.

1. Вночі спить на землі, а вранці висихає   (РОСА)

 

2. Улітку біжить,

Узимку спить.

Весна настала,

Знову побіжала.                             (РІКА)

 

3. Надворі  переполох:

З неба сиплеться горох.

З'їла шість горошин Ніна,

У неї тепер ангіна.                      (ГРАД)

 

4. Рибам зиму жити тепло:

    Дах - товсте стекло.                (ЛІД)

 

5. Молоко над річкою плило,

Нічого не видно було.

Розчинилося молоко -

Стало видно далеко.                       (ТУМАН)

 

PA220042 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Про що ці всі загадки?

- Чому так багато народних загадок присвячено воді?

- Чому багато різної літератури присвячено воді?

- А зараз я хочу, щоб ви подивилися на виставку книг, які я вам приготувала. Із цих книг ми довідаємося з вами багато цікавого про воду, а саме:

- Чому мокрі речі висихають?

- Чому запотівають вікна?

- Чому морська вода солона?

- Що важить більше - літр води або літр льоду?

- Скільки важить вода?

X. Узагальнення та систематизація знань.

Технологія "Мікрофон".

1. Де на Землі є вода?

2. Які властивості води ви вже знаєте?

3. Яку особливу властивість має вода при замерзанні?

4. У яких трьох станах перебуває вода в природі?

XІ. Підсумок уроку.

А тепер ми довідаємося як ви працювали на уроці, відгадавши ребуси:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XІ. Домашнє завдання.

1. Опрацювати статтю "Без води немає життя", "Властивості води - рідини".

2.  Виконати завдання № 1,2 у зошиті.

 

docx
Додав(-ла)
Билык Вера
Додано
30 липня 2018
Переглядів
1470
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку