Конспект уроку та мультимедійна презентація для проведення урока за повістю Ч. Діккенса "Різдвяна пісня у прозі". Під час уроку учні мають можливість порівняти різдвяні традиції в Англії та в Україні, демонструють виготовлені вдома колажі, малюнки (випереджувальне завдання) та познайомитися з «Carol of the Bells» - англійською версією «Щедрика» та українською версією Леонтовича.( відео)
Тема. Різдвяне свято. Тема Різдва в повісті Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»
Мета: узагальнити знання учнів про повість; перевірити, чи уважно, вдумливо учні читають твір; продемонструвати взаємозв'язок з іншими навчальними предметами; розвивати творчу уяву, художні здібності; розширювати словниковий запас шестикласників; виховувати повагу до народної культури, інтерес до літератури та мистецтва
Обладнання: портрет письменника, ялинка, іграшки, тексти та аудіозаписи щедрівок, англійських колядок, ілюстрації учнів, мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований
Епіграф до уроку: Різдво — це радісні дні милосердя,
доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому
календарі, коли люди…вільно розкривають одне одному серця»
Ч.Діккенс
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Бесіда
Тести, які учні підготували вдома
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Вступне слово вчителя (слайди 1 - 4 )
Учитель. Наближаються світлі й радісні дні — Різдво, Новий рік. У цей час відбуваються різні дива. Особливо сповнений див Святий вечір. Звичайні в інший час предмети та речі набувають чарівних властивостей. Існує повір’я, що, скажімо, розмовляють домашні тварини, каша із ячмінного зерна з узваром і медом приваблює на пасіку рої і власкавлює мороз, бурю; сніп на покуті, який зовуть Колядою або Дідухом, обіцяє гарний урожай. Кажуть, старі люди бачать у Святий вечір своїх померлих родичів, а дівчата можуть дізнатися ім’я майбутнього судженого і навіть побачити в дзеркалі його обличчя.
1. Учні читають вірш "Різдво".
Різдвяний вечір у родині,
Уся родина за столом.
Приходить в дім різдвяне диво -
Пісні й колядки за вікном.
Вогонь родинний - у каміні,
Вогонь єднання - у серцях.
Вогонь Різдва в малій дитині
Тихцем палав в її очах!
Кутя, пиріг і подарунки,
В огнях ялинка і вино,
Вітання і родинні поцілунки,
І Божий вечір - це Різдво.
2. Бесіда: А з чим у вас, діти, асоціюється Різдво?
3.Презентація асоціативного колажу, виготовленого власноруч дітьми.
4. Слово вчителя:
Так, із Різдвом у нас пов'язані радісні почуття, дивовижні мрії і сподівання. Воно осяяне незвичайним світлом, що розливається по всій землі, бо ж Христос народився! Славімо його!
Демонстрація слайдів "Різдво".
Це світлі дні, що приносять Добро в наші душі; це радісні дні - дні милосердя, доброти, всепрощення. У дні кожен з нас очікує Дива. І одне з них - у нас на уроці. Це твір Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»
2. Бесіда
(Клас об’єднаний у дві групи — «українців» та «англійців».)
Учитель літератури. Завдання для групи «українців» (слайд 3)
1. Коли святкують Різдво в Україні?
2. Як святкують Різдво в Україні?
3. Яка традиційна страва має бути на українському столі?
Питання 2 групі:
А що об’єднує Різдво у наших країнах?
Розповідь учителя про пісню «Щедрик»
«Carol of the Bells» - англійська версія «Щедрика» Вона є адаптацією пісні «Щедрик» М.Леонтовича Американській публіці пісня була представлена 5 жовтня 1921 року на концерті у Карнегі Холі в Нью-Йорку.
Пісню назвали маленьким українським дивом, вона швидко розійшлася по всім континентам, а американцям настільки сподобалася, що у 1936 р. Пітер Виговський (Вільховський), написав англійську версію слів «Щедрика». Пісня нагадувала автору перездвін и він зафіксував цей образ у своїх віршах. У музичній культурі західних країн ця пісня має назву «Колядка дзвоників».
Ідея нового тексту ґрунтувалася на слов'янській леґенді про те, що в ніч, коли народився Ісус, на Його честь в усьому світі задзвонили дзвони чудовим мелодійним співом.
Перегляд відео «Щедрик»
III.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ И МЕТИ УРОК (запис у зошити)
«Тема Різдва у повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»
Учитель. Створіть асоціативний ланцюжок зі словом «Різдво».
Побудова асоціативного ланцюжка (слайд 6)
Асоціативний ланцюжок
Різдво → радість → ікона → заспівати → зірка → диво → добро → веселощі → вогні → очікування → обряд
Обговорення епіграфа уроку
Учитель. Епіграфом до уроку ми взяли слова Ч. Діккенса.
У дні Різдва кожна людина чекає на диво, бо душа її потребує цього, адже людина живе мрією, надією.
IV.РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Інсценізація «Зустріч Скруджа з племінником»
Учитель. Отже, сьогодні на нас чекає зустріч із дивом: ми будемо мандрувати у часі разом із головним героєм, паном Скруджем.(слайд 16) У Різдвяну ніч Скрудж вирушає в подорож у часі та просторі, щоб віднайти своє людське серце. (слайд 17)
Тож рушаймо разом і допоможемо герою осягнути його життя та зробити висновки.
2. Робота з ілюстраціями
«Чи уважно ви читали твір?»
(На слайдах з’являються зображення героїв твору, учні називають їх.)
3. Перегляд слайдів «Зустріч з духами».(слайди 18- 20)
Складання таблиці
«Зустрічі Скруджа з духами» слайд 26
Колишнього Різдва |
Теперішнього Різдва |
Прийдешнього Різдва |
Світло |
||
Яскраве |
Червоне |
Темні промені |
Висновки |
||
Спогади: |
Попередження: |
Майбутнє у темряві: |
Світлі думки, мрії |
Самотність |
Майбутнє без героя |
4. Аналіз сенсу подорожі Скруджа (робота в групах)
♦ Поміркуйте, У чому криється причина душевного холоду Скруджа? (У дитинстві хлопчик був позбавлений батьківського тепла, піклування, родинного кола. Він був дуже самотнім, тому неначе справді охолов.)
♦ Що в житті Скруджа було найважливішим? (Дзвін монет)
♦ Чи принесли гроші щастя? Підтвердьте словами з тексту. (Ні, «Один, як перст, на всьому білому світі»,— такий сумний висновок його минулого.)
♦ Підтвердьте словами з тексту, що Скрудж був жорстоким і байдужим.
♦ Простежте, що призвело до самотності героя.
♦ Який підсумок життя героя в теперішньому? (Втрата людських почуттів призвела до деградації особистості.)
♦ Яким шляхом Скрудж ішов до переродження? (Потрясіння від побаченого підштовхнуло до прозріння й розбудило давно забуте відчуття каяття. А спокута гріхів веде до очищення.)
5. Слово вчителя слайд 27
Учитель. Ч. Діккенс доходить геніального висновку: «Не гроші роблять людину щасливою, а людяність». Митець вірив у духовне відродження людини і прагнув донести це до свідомості читачів.
(Родина, домашнє вогнище — це те місце, куди ми завжди повертаємся. Чи можна твір Ч.Діккенса назвати ілюстрацією до висловленої думки?)
6. Інсценізація «Знайомство із Бобом Кретчитом»
Боб. Моє шанування! Мене звати Боб Кретчит. Я служу в конторі містера Скруджа. Платить він малувато, усього 15 шилінгів на тиждень. Але я, чесно кажучи, радий і цьому. Сім’я у мене велика і дружна: дружина і п’ятеро дітей! Я усіх їх так люблю, що не сказати! Боже, який я щасливий, що вони в мене є! Шкода тільки, що крихітка Тім каліка: він не ходить. Ох, якби були гроші на його лікування! Та нічого. Бог дасть зберемо. Вибачте мені, я щось дуже заговорився з вами. А мої чекають на мене. Адже сьогодні різдвяний вечір. З Різдвом вас! Бувайте! Слад 28
7. Бесіда
♦ Як ви вважаєте, Кретчит сказав правду, що він щасливий, чи ні? (Так)
♦ У чому полягає його щастя? (У дружній родині)
♦ Поміркуйте, яку роль у розвитку сюжету мала розповідь про Боба Кретчита. (Це різдвяне оповідання. Родина Кретчитів схожа на святе сімейство. Вони вірять у Бога, добрі, милосердні, люблять одне одного, живуть спільними радощами й болями, вони не прагнуть до наживи й уміють вдовольнятися тим, що є. Саме тому вони щасливі й веселі. Вони заслуговують на щастя. Дух намагався довести, що сила людини не в грошах, а в сім'ї. У нормальній родині — сила людини, це й опора й підтримка.
8. Складання таблиці людських чеснот (на дошці) (слайд 29)
Скринька людських вад
Зосередженість на матеріальних цінностях та інтересах
Байдужість
Жорстокість
Скринька людських чеснот
Чуйність
Доброзичливість
Ввічливість
Довірливість
Щирість
Любов
Співчуття до людини
Гуманізм
Милосердя
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
♦ Чому твір має назву «Різдвяна пісня у прозі»? (Різдвяні пісні відрізняються особливою піднесеністю і святковістю, оскільки відображають велику радість: перемогу світла над пітьмою, добра над злом.)
Різдво
Дивовижне, радісне
Очікують, прощають, дарують
Дарує радість, диво, віру, надію
Добро
3. Виконання учнями різдвяних пісень
Учитель. Перегорнута остання сторінка твору Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі». А тепер давайте послухаємо різдвяні пісні у виконанні учнів.
4. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Продовжте речення:
• Я зробив (-ла) для себе висновок, що...
• Як би лені хотілося...
• Найбільше мені сподобалось...
5. Слово вчителя
Учитель. Сьогодні, у переддень Різдва, ми подарували одне одному свято спілкування. Подарунок не завжди є матеріальним, потішити людину можна усмішкою, поглядом, добрим словом і вже цим зробити її щасливою. Добро, яке здатне творити людина, варте великого скарбу.
Тож будьте в ці святкові дні особливо уважними до всіх, хто нас оточує. Вдома ви виготовите різдвяні листівки, подаруєте батькам, рідним, одне одному.
Учитель.
Із Різдвом Христовим
Я щиро вітаю!
Щастя і здоров’я Вам усім бажаю!
Нехай віра в серці Кожного засяє,
Матір Божа з неба Усіх привітає!