Тема: шлюб і планування сім'ї
Мета: доповнити знання учнів про важливу подію в житті – шлюб; ознайо-мити з наслідками дошлюбних зв’язків, розповісти про СНІД та венеричні захворювання; показати негативний вплив на організм алкоголю, наркотиків, куріння; виховувати в дітей дбайливе ставлення до свого здоров'я як найцін-нішого багатства людини.
Форма проведення: усний журнал з елементами рольової гри
Хід уроку
(Звучить музична мелодія)
Вчитель. Темою нашого сьогоднішнього уроку є шлюб та планування сім'ї.
А епіграфом візьмемо слова В. Симоненка:
Ти знаєш, що ти людина;
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої – одні.
Проводити заняття мені допомагатимуть вчителі християнської етики та права, запрошені гості та учні, які готували сторінки журналу. Перша сторінка – «Шлюб – союз двох людей, важлива подія у родині». Двоє зустрілися. Познайомилися і закохалися. І, здається, назавжди. На все життя. Вирішили взяти шлюб і мріють, щоб він був щасливим. До слова запрошується вчитель християнської етики.
Виступ вчителя християнської етики.
Вчитель. Який висновок можна зробити? (Учні роблять висновки).
Висновок. Шлюб є важливою подією для людини і готуватися до нього потрібно заздалегідь. У виборі дружини чи чоловіка потрібно керуватися почуттями і ставитися до цього серйозно й відповідально, оскільки вибираєш на все життя.
Вчитель. Шлюб, сім'я і її щастя – одна з важливих умов продовження роду людського. А як впливають на становлення сім'ї дошлюбні зв’язки? Про це друга сторінка нашого журналу «Дошлюбні зв’язки та їх наслідки».
☺ Повідомлення учениці. → Сексуальна революція!
Вчитель. Який ви зробите висновок із почутого?(Учні формулюють висновок).
Висновок. Моральна і духовна розпуста є руйнівником людських цінностей.
Вчитель. На планеті лютувало немало пандемій – чума, холера, віспа, що забрали із собою тисячі жертв. На початку 80-х років XX ст. з'явилося нове інфекційне захворювання – СНІД, яке, як і ядерні випробування та екологічна криза, стало реальною загрозою існування людства. А сексуальна вседозво-леність, проституція, легковажність, нерозбірливість у виборі партнера призвели до виникнення венеричних хвороб. Тому наступна сторінка нашого журналу «СНІД. Венеричні хвороби та як їх уникнути».
☼ Р О Л Ь О В А Г Р А « С У Д О В Е З А С І Д А Н Н Я»
(Звучить музична мелодія)
Вчитель. На здоров'я батьків і потомства негативний вплив мають алкоголь і куріння. Про це поговоримо у наступній сторінці журналу «Вплив шкідливих звичок на здоров'я нащадків».
☺ Повідомлення учениці. → Вплив алкоголю!
☺ Повідомлення учениці. → Вплив паління!
Вчитель. Який висновок зробимо? (Учні формулюють висновок)
Висновок. Материнство – величезне щастя. Здоров'я дитини, її фізичний та розумовий розвиток залежить насамперед від самої матері.
Вчитель. Велику небезпеку для здоров'я має вживання наркотиків. Перегор-таємо наступну сторінку нашого журналу «Наркоманія і потомство».
☺ Повідомлення учениці. → Вплив наркотиків!
Вчитель. Ще одним із негативних наслідків дошлюбних зв’язків є небажана вагітність, яка найчастіше закінчується абортом. Аборт – далеко не така проста і безпечна операція, як думають більшість людей. По суті аборт – це санкціоноване наймане вбивство, оплачене самими батьками. Недаремно в деяких країнах аборт заборонений як злочин проти особистості. Штучне переривання вагітності, яке проводиться в медичних закладах, називається медичним. Поза лікувальними установами – кримінальне і розглядається як злочин. Щоб видалити з матки зародок, доводиться розширювати канал її шийки. А це пов’язано із труднощами, особливо у жінок, які ще не народжу-вали. Під час цієї операції нерідко виникають тріщини і надриви, через які можуть проникати мікроби, які звичайно живуть у статевих шляхах. Воротами для інфекції стає і внутрішня поверхня матки, яка після аборту перетворюється на рану. Усе це призводить до того, що після аборту часто виникають запальні процеси, які не тільки спричиняють багато страждань, а і нерідко ведуть до тяжких ускладнень, зокрема до позаматкової вагітності й безпліддя. Яким би досвідченим не був лікар, він ніколи не може бути впевненим у тому, що плід видалено повністю, оскільки вискоблювання проводиться наосліп. І коли хоч невелика частина зародкового яйця залишиться в матці, виникає кровотеча й іноді настільки сильна, що під загрозою виявляться життя жінки. Треба знати, що аборт перериває перебудову жіночого організму, яка відбувається під час вагітності. І на цю травму організм нерідко відповідає нейроендокринними розладами: змінюється менструальний цикл, виникають самовільні викидні при наступних (вже бажаних) вагітностях, настає безпліддя, розвивається ожиріння. Такі ускладнення найімовірніші у жінок, що переривають першу вагітність. Якщо порушується дітородна функція, відновити її буде важко, а іноді й неможливо, навіть за допомогою найсучасніших методів лікування. Не ризикуйте своїм здоров'ям і радістю материнства.
Вчитель. А що про це говорять статті Конституції України? До слова запрошується вчитель правознавства.
Виступ вчителя правознавства.
Вчитель. Останньою сторінкою нашого журналу є «Планування сім'ї і методи запобігання вагітності». Ознайомить вас із ними лікар – акушер районної лікарні.
(В и с т у п л і к а р я)
Вчитель. Людина – творець свого сімейного щастя, і залежить воно від твердої волі, впевненості, переконання, а ще від любові один до одного та дітей. А зараз запам’ятайте основні цінності сімейного життя:
- вірність;
- гігієна сімейного життя;
- взаємна любов батьків;
- спільність духовних інтересів;
- згода між членами родини;
- піклування про дітей;
- піклування про батьків і старших у сім'ї;
- здатність до взаєморозуміння;
- здоровий спосіб життя сім'ї;
- дотримання народних звичаїв, оберігання родинних традицій.
Підсумки уроку та оцінювання учнів!