Узагальнення теоретичних знань з вивчених тем за блоками: мова, мовлення,текст, речення, будова слова, іменник.
Мета: узагальнити теоретичні знання з вивчених тем, вміти застосовувати знання практично, розвивати уважність, мислення, виховувати культуру мовлення.
Урок української мови (3 клас)
Урок – гра
«Розумники й розумниці»
Мета: узагальнити теоретичні знання з вивчених тем, вміти застосовувати знання практично, розвивати уважність, мислення, виховувати культуру мовлення.
Урок: узагальнення.
Обладнання: баян, ноти, карточки з завданнями.
Хід уроку:
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
Працюємо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти просто молодці!
II. Мотивація діяльності.
Діти! Сьогодні урок буде незвичайний, адже ми проведемо його у вигляді
гри «Розумники - розумниці».
III. Представлення команд.
(Назва, девіз, пісня)
Команда(1): Козачата
Девіз: Ми України доньки й сини,
Будем для неї жити й рости.
Пісня « Наша мова».
Команда(2):Барвінчата
Девіз: Ми є діти українські,Вкраїнського роду
Українці, то є назва славного народу.
Пісня «Любіть рідну мову».
IV. Теоретично – практичний блок завдання.
Блок 1
1) Що таке мова?
(Мова – найважливіший засіб спілкування.)
2) Які види мовлення ви знаєте?
(Усне, писемне.)
3) Писемне мовлення…
(Усе написане і надруковане – це писемне мовлення.)
4) Що таке текст?
(Об’єднані за змістом речення становлять текст.)
Завдання: Складання тексту .(Дітям роздається речення.) (додаток 1)
Блок 2.
5) З яких частин складається речення?
(Зачин, основна частина, кінцівка.)
6) Яких видів бувають тексти?
(текст-розповідь, міркування, опис.)
Завдання: Визначити, до якого виду тексту належать дані тексти. (додаток 2)
Блок 3.
7) Що таке речення?
(Зв’язані за змістом слова – це речення. Речення має закінчену думку.)
8) Які бувають речення за метою висловлювання?
(Розповідні, питальні, спонукальні)
Завдання: вказати до якого виду речень, за метою висловлювання відносяться подані речення (додаток 3)
Блок 4.
9) Головні члени речення це - . . . (підмет, присудок).
10) Член речення, який вказує, про кого або про що говориться в реченні, називається . . . (підметом).
11) Член речення, який вказує, що говориться про підмет, називається . . . (присудком).
12) Омоніми – це . . . (слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різне значення).
13) Антоніми – це . . .(слова, протилежні за значенням).
14) Синоніми – це . . .(слова, близькі за значенням).
Блок 5.
15) Основа – це . . . (частина слова без закінчення).
16) Закінчення – це . . . (змінна частина слова).
17) Префікс – це . . . (частина основи, що стоїть перед коренем).
18) Суфікс – це . . . (частина основи, що стоїть після кореня).
19) Яку частину слова ми не назвали?
Корінь.
20) Корінь – . . . (це спільна частина споріднених слів).
Блок 6.
21) Іменник – це . . . (частина мови, що означає назву предмета і відповідає на питання хто?, що?).
22) Назви істот – це . . . (назви людей і тварин. До них ставимо запитання хто?).
23) Назви неістот – це . . . (назви неживих предметів. До них ставимо питання що?).
24) Власні іменники – це . . . (прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, озер. Власні іменники пишуться з великої букви).
Завдання: розподіліть подані іменники по родах. (додаток 4)
25) Іменники змінюються за . . . (числами. Чисел є два: однина і множина).
26) Іменники змінюються за . . . (відмінками. Їх сім.).
V. Домашнє завдання. Хто більше.
Змагання на знавців прислів’їв та приказок.
VI. Підсумок уроку.
Оцінювання. Нагородження.
БЛОК 1
БЛОК 2
БЛОК 3
БЛОК 4
БЛОК 5
Урок з української мови
3 клас
Урок – гра
Розумники – розумниці