Розробка відкритого уроку української мови для 3 клас з використанням нестандартних форм та методів роботи. Метою уроку є
формування поняття «головні слова в реченні», вміння знаходити їх у реченні;закріплення знання про речення, його види;
розвивок навичок правильного інтонування речень;розвиток мовлення учнів, збагачення їх словникового запасу;
розвиток інтересу до мовних явищ;виховання любові до рідної мови, до українських народних традицій, до України.
Тема. Головні слова в реченні.
Мета:
Обладнання: проектор, презентація, магнітна дошка, індивідуальні картки, піктограми.
Методи,прийоми,форми роботи:
Тип уроку: Комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Учитель: Пролунав уже дзвінок,
Час почати нам урок.
На уроці рідну мову
Будемо вивчати.
Прошу,будьте всі уважні,
Щоб її нам добре знати.
II. Актуалізація опорних знань.
1.Інтерактивна вправа «Криголам»
Слайд
-Що ви чекаєте від уроку?
2. Перевірка домашнього завдання.
а) ланкові докладають про виконання письмової вправи;
б) складання «Асоціативного куща»;
-Яку тему ми вивчали на попередніх уроках?
-Що ви уявляєте, коли чуєте слово речення?
-Давайте складемо «Асоціативний кущ» до слова речення.
виражає закінчену думку
окличні питальні
неокличні РЕЧЕННЯ спонукальні
розповідні
складається із слів
-Молодці, діти, ви добре справились з цим завданням!
3. Каліграфічна хвилинка.
-Щоб букви правильно писати,
-Хвилинку каліграфії нам треба розпочати.
-Пишіть букви рівненько
-Щоб було красиво і гарненько
а) перевіряємо поставу
Зошит свій я відкриваю,
Навкіс я його кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно не зігнусь.
б) Запис: Дата
Класна робота (диктують чергові)
Вв во ва ви ві ву
-Пропишіть буквосполучення. Складіть прислів’я, прочитайте, запишіть його.
Без верби і калини нема України.
-Чому так говорять? (Калина і верба рослинні символи України)
-Яке це речення за метою висловлення?
-Доберіть спільнокореневі слова до слів верба та калина.
(Вербочка, вербовий, калиновий, калинка).
-Визначте корінь.
4. Робота за картками (2 учня)
5. Словниковий диктант. (Слайд)
6. Самостійна робота.
7. Перевірка карток
Завдання. Списати за варіантами.Визначити тип речення за метою висловлювання. Зробити звуко-буквений аналіз слова щастя.
1 варіант
Наша славна Україна,
наше щастя і наш рай!
2 варіант
Чи на світі є країна
ще миліша за наш край?
-Які ці речення за метою висловлювання?
Щастя- ща-стя-2 скл., 5 букв, 6 звуків.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети.
Кілька слів, одне чи два-
І думка утворилася.
Це не просто вже слова-
З них речення зробилося.
-Роздивіться будиночки.
Настала весна. Дзюрчать веселі струмки.
У кожному із них живе родина. Вона називається «речення». Кожне речення складається із слів, а кожне слово має свої обов’язки. Але як і в сім ї є головні члени родини, так і в реченні є головні слова. Ось сьогодні на уроці ми дізнаємось як називаються головні слова і яку роль вони виконують у реченні.
1. Робота над реченням.
а)Настала весна.
-Про що говориться в реченні?
-На яке питання відповідає слово весна?(ЩО?)
-Слова, які відповідають на питання хто? або що? називаються головними словами речення і підкреслюються однією лінією. Підкресліть.
-Що говориться про весну?
-Поставте питання до слова настала. (що зробила?)
-Слова,які відповідають на питання що зробила?що зробить? називаються головними словами речення і підкреслюються двома лініями. Підкресліть.
б)Дзюрчать веселі струмки.
(Усно. Розбір аналогічний.)
2. Робота за підручником.
а) читання правила стор.139
б) вправа 1виконати за завданням
3. Інтерактивна вправа «Вузлики» (робота в парах)
-Працюємо парами. Розкрийте конверти,закресліть однакові букви і прочитайте слова.
апаіадамаеата – хто? що?
бпбрбибсбубдбобкб – що робить?
-Так як називаються головні слова які відповідають на питання хто?що? (Підмет)
-А головні слова що відповідають на питання що робить? (Присудок)
-Як ми їх будемо підкреслювати? (Слайд)
Висновок. У реченні є головні слова: підмет і присудок.
III. Узагальнення і систематизація знань.
1. Робота за підручником.
Стор., вправа 3 (скласти речення за схемами)
-Але спочатку відгадайте загадку.
Цвіте синьо, лист зелений.
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив,
Його не зламає.(Барвінок)
Жовте сонечко,
Білі промінці. (Ромашка)
– А що ви знаєте про ці квіти?
Барвінок- це символ життя і безсмерття людської душі.
Ромашка- це символ доброти і ніжності.
-Ці квіти дівчата вплітають у віночок.
-А тепер 1варіант складає речення зі словом барвінок,а 2 варіант зі словом ромашка.
Барвінок цвіте. Біліє ромашка.
-Підкресліть підмет і присудок.
2. Складання «Сенкану»
Барвінок.
Синій, безстрашний,
Цвіте, прикращає, хвилює.
Барвінок- смілива квітка.
Оберіг. Символ життя і безсмертя людської душі.
IV. Рефлексія.Метод «Незакінченого речення»
– Найкраще в мене вийшло……..
V. Домашнє завдання.
Сторінка 139, виконати вправу 2 за завданням, вивчити правило сторінка 139.
VI. Ставлення до уроку.
-Намалюйте смайлик на полях класної роботи.
-Якщо урок приніс задоволення
-Якщо урок був звичайним і не порадував вас
-Якщо не сподобався урок
-Але ви своїм нещастям обов’язково поділіться зі мною після уроків.
Збіг наш урок, як коротка мить.
Ще попереду у нас багато кроків..
І цікавих і важких уроків.
Найскладніше ж завдання – життя.
Тож старайтесь вправно все вивчати!
Пам’ятайте: учня скарб- знання.
-На цьому урок завершено. Усім дякую за співпрацю.