Урок – подорож « Екологічна стежинка »
Тема . Застосування загального правила додавання двоцифрових чисел до прикладів виду 40 + 47 , 2 + 47 . Розв`язування задач складанням виразу.
Мета . Опрацювати різні випадки додавання двоцифрового числа ; вправляти учнів у розв`язанні задач складанням виразу ; розвивати вміння знаходити причинно- наслідкові зв`язки ; виховувати бережне ставлення до природи.
Тип уроку . Комбінований .
Обладнання . Малюнки , схеми , таблиці , картки для групової роботи.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ . Мотивація навчальної діяльності . Повідомлення теми і мети уроку .
До нас прийшла тривожна телеграма :
Природа просить порятунку
Зеленим шелестом лісів ,
Тривожним лебединим криком ,
Змілілим плесом рік , морів .
Вона до нас із щемом в серці
Зболілі руки простягає ,
Надіючись на кращу долю ,
Про милосердя нас прохає .
Нашій землі потрібні розумні вчені , турботливі господарі, умілі працівники , Тому ви маєте бути старанними , уважними , отримати міцні знання , щоб в майбутньому , можливо , допомогти врятувати якусь частинку природи від біди , екологічної катастрофи .
Сьогодні на уроці ми будемо розв`язувати приклади , складати задачі і розв`язувати їх різними способами , але не будемо забувати про тривожну телеграму .
ІІІ . Актуалізація опорних знань .
Гра « Павутинка » ( Вчитель розпочинає гру – кидає клубочок ниток одній дитині , задаючи їй приклад на додавання двоцифрових чисел ; далі цей учень виконує теж саме завдання ; в результаті клас опутує павутинка ) .
ІV . Вивчення навчального матеріалу .
Діти , зараз ми вирушимо в міський парк . Для цього розв`яжемо задачу.
Двадцять школярів – хлоп`ят
Вийшли прибирати парк .
Ще шістнадцять хлопчаків біжить .
Скільки хлопців всіх ? Лічить .
Яким виразом розв`язується ця задача ? 16+20 , 20+16 , 20 – 16 .
Поясни прийом додавання , базуючись на вивчених випадках .
Як зручно додати до одноцифрового числа двоцифрове ? 2 + 46 = 46 + 2
V . Первинне закріплення вивченого матеріалу .
1. « Пеньочок » - дитина сідає на окремий стілець і пояснює класу прийоми додавання прикладів нового виду .
2. Самостійна робота в парах . Ігрова ситуація «Саджаємо клумбу» .
Пари формуються так : хлопчик + хлопчик – виписують приклади , в яких додаються двоцифрові числа ; дівчинка + хлопчик – виконують приклади , в яких до одноцифрових чисел додаються двоцифрові .
VІ . Фізкультхвилинка « Посадили деревце ».
VІІ . Творча робота над задачами .
Перед тим , як розпочати розв`язувати задачі , послухайте народне прислів`я :
Багато лісу – не губи ,
Мало лісу – бережи ,
Нема лісу – посади .
Наші задачі розкажуть нам про те , як зберегти , що є і створити , щось нове .
Росло – 30 в’язів
Посадили - 46
Стало – ?
Аналіз проводиться від запитання .
Діти , стало більше дерев чи менше ? Яку дію добираємо , щоб збільшити число ?
Розв`язати задачу по діях .
2. Задача № 371 Прочитайте . Заповніть таблицю .
Дерева |
Росли |
Посадили |
Стало |
Клени |
50 |
|
|
В`язи |
На 20 менше |
46 |
? |
Аналіз умови задачі розпочинаємо з умови.
Прочитайте числові дані у першій колонці . Що ми можемо знайти ? ( Скільки росло в`язів ) . Як ? ( 50 – 20 )
Прочитайте числові дані у другій колонці . Що ми можемо знайти ?
( Скільки стало в`язів .) Як ? ( 50 – 20 ) + 46
Запиши розв`язок самостійно .
3. Робота в групах . Перевірити правильність розв`язку :
Перша і друга групи – вибрати правильну схему розв`язку ;
третя і четверта групи – підкреслити вираз , який є розв`язком задачі ;
п`ята і шоста групи - знайти потрібну схему розв`язку ( геометрична символіка ) .
VІІІ . Підсумок уроку .
Який спосіб запису розв`язку задач вам зручніший ?
Чи потребував прийом додавання виду 40 + 47 , 2 + 47 нових знань ?
Що ви будете робити для збереження краси і чистоти природи ?
Хвилинка психологічної розгрузки . Доповніть круги так , щоб вони
віддзеркалювали емоції радості , теплоти , надії .