На уроці разом з викладачем учні створюють інфослайд.Їм пропонується зразок, але це не стандарт. Учні можуть самостійно вибрати форму, або запропонувати власну. В тексті виділено терміни, на які обов'язково слід звернути увагу і використати при виконанні завдання. Роботу краще організувати за сінгапурською методикою: вища ефективність виконання завдання. Учнів завчасно слід попередити про форму роботи на уроці, так як їм буде необхідний відповідний папір і канцелярські приладдя. Однак, крім засвоєння нових знань, урок включає в себе ще і практичну роботу, тому структуру уроку слід максимально спростити.
УРОК 15
ТЕМА: ОПТИМАЛЬНЕ СПІВВІДНОШЕННЯ ПРИРОДНИХ
І ГОСПОДАРСЬКИХ УГІДЬ. ОБҐРУНТУВАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ СТРУКТУРИ
ПРИРОДНИХ УГІДЬ. НОРМУВАННЯ АНТРОПОГЕННИХ НАВАНТАЖЕНЬ
Цілі уроку:
Навчальна: ознайомити учнів з оптимальним співвідношенням природних і господарських угідь, розглянути особливості обґрунтування територіальної структури природних угідь і нормування антропогенних навантажень;
Розвиваюча: розвивати навички критичного і креативного мислення.
Виховна: виховувати любов до рідного краю.
Обладнання й матеріали: таблиці або слайди презентації із зображенням
природних територій з різним ступенем антропогенного навантаження.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
Перевірка готовності групи до уроку
Діагностика емоційного стану учнів
II. Повторення домашнього завдання і актуалізація опорних знань
БЕСІДА
III.Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми і мети уроку
ДЧЦМПЗ
IV. Вивчення нового матеріалу
ПОБУДОВА ІНФОСЛАЙДУ ДО ТЕМИ
УЧНЯМ ПРОПОНУЄТЬСЯ ЗРАЗОК ІНФОСЛАЙДУ, але це не стандарт, учні можуть самостійно вибрати форму, або запропонувати власну. В тексті виділено терміни, на які обов’язково слід звернути увагу і використати при виконанні завдання. Роботу краще організувати за сінгапурською методикою: вища ефективність виконання завдання. Учнів завчасно слід попередити про форму роботи на уроці, так як їм буде необхідний відповідний папір і канцелярські приладдя. Однак, крім засвоєння нових знань, урок включає в себе ще і практичну роботу, то структуру уроку слід максимально спростити.
Основним критерієм оптимального співвідношення сільськогосподарських угідь у ландшафтах є висока продуктивність агроценозів за мінімальних витрат матеріально-енергетичних ресурсів, попередження ерозійних процесів і забруднення ґрунтових і поверхневих вод продуктами ерозії.
Найбільш ефективно на формування екологічно сталих ландшафтів впливають захисні лісосмуги, особливо сполучені з природними лісами. Вони покращують розподіл опадів на полях, зменшують поверхневий стік талих і зливових вод, сприяють зниженню інтенсивності водної ерозії та дефляції.
Крім лісових насаджень, для комплексної екологізації агроландшафтів велике значення мають трав'янисті ценози (сіножаті, луки, пасовища). Чергування розораних і нерозораних смуг або окремих ділянок дає змогу попередити ерозію ґрунту, покращити екологічний стан території.
Визначення оптимального співвідношення площ природних і господарських угідь
Оскільки основний негативний наслідок зведення лісів і розорання степів — інтенсифікація ерозійних процесів, необхідну лісистість («цілинність») території можна розрахувати, виходячи з кореляційної залежності між лісистістю й коефіцієнтом стоку. Визначивши значення коефіцієнта стоку, за якого лімітується ерозія (воно близьке до 10—15 %), отримаємо, що для досягнення таких значень стоку в степу лісистість має становити 10 % , а в лісостепу — 15 %. В. В. Докучаєв та П. О. Тутковський вважали, що в степу лісистість має становити 10-20 %, а зараз лісистість степу України становить 2,0-2,8 %. Оптимальну лісистість можна орієнтовно визначити також за максимального за величиною приросту підземного стоку в складі водного балансу. З досвіду його визначення видно, що в межах України величини оптимальної лісистості зменшуються з північного заходу та півночі на південний схід і південь від 39-40 до 16-17 %. Для зони мішаних лісів оптимальна лісистість становить 23-40 %, лісостепу — 17-23 %, степу — 15-17 %.
Мінімальний розмір біоцентру можна встановити з біоекологічної, фізико-географічної й агроекологічної точок зору. З біоекологічних позицій, оптимальна площа біоцентру має бути такою, щоб забезпечувалось ефективне самовідтворення популяцій і гарантувалось їх існування протягом невизначено тривалого часу. За даними європейських ландшафтних екологів, для багатьох типів рослинності такою площею є 200 м2. Цю величину орієнтовно можна прийняти за мінімально необхідну площу окремого біоцентру. Проте стійкість популяційної структури угруповань таких ареалів мала й завжди є високий ризик їх деградації.
IV. Практична робота
Тема роботи. Аналіз співвідношень природних і антропогенних угідь
своєї області, адміністративного району й порівняння їх з оптимальними
показниками
Мета роботи: провести аналіз співвідношень природних і антропогенних угідь своєї області, адміністративного району й порівняти їх з оптимальними показниками.
Обладнання й матеріали: картки для практичної роботи з даними щодо співвідношень природних і антропогенних угідь своєї області й адміністративного району, таблиця або слайд презентації з указаними оптимальними співвідношеннями природних і антропогенних угідь для певного регіону, робочий зошит.
Хід роботи
МАТЕРІАЛ ДО ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Землі Полтавщини
Розрізняють природний і антропогенний ландшафти. Природний ландшафт складається з природних, взаємодіючих між собою компонентів, що формується під впливом природних фізико-географічних процесів – ландшафтоутворюючих чинників. Антропогенний ландшафт складається з природних і змінених людиною компонентів, що взаємодіють між собою. Основними природними компонентами ландшафтів є гірські породи, повітря, вода, ґрунти, рослинність, тваринний світ. Антропогенними компонентами ландшафту є сільськогосподарські угіддя, меліоративні системи, населені пункти, лісонасадження, штучні водосховища, кар'єри, дороги тощо.
За даними Державного агентства земельних ресурсів за 2013 рік, площа
Полтавській області складає 2875 тис. га, з яких земель сільськогосподарсь-
кого призначення – 2244,4 тис. га або 78,1%, з них сільськогосподарських
угідь – 2166,5 тис. га, у тому числі ріллі – 1772,4 тис. га (81,81% при максимальній нормі – 80,97%), сіножатей – 161,5 тис. га, (7,45% що в межах норм), пасовищ – 208,8 тис. га( 9,64% при максимальній нормі9,27%), багаторічних насаджень – 29 тис. га. (1,34% при мінімальній нормі 1,73%), понад 9% - ліси і лісовкриті площі. Сільськогосподарська освоєність території області становить 75,9%, розораність – 61,2%, лісистість – 10,1 %.
Сільськогосподарські угіддя Полтавської області мають високий рівень розораності. Розораність сільськогосподарських угідь станом на 01.01.2014 року в
Полтавській області складає 82%. Такий високий рівень розораності сільсь-
когосподарських угідь в області, відмічається протягом усього досліджувано-
го періоду 2000-2013 років.
Визначено, що загальна структура посівних площ Полтавської області не відповідає оптимальним співвідношенням.
Протягом 2000-2013 років, площа сільськогосподарських угідь в Полтавській області скоротилась на 20 тис. га. Дане скорочення відбулось за рахунок збільшення площ лісів – на 14 тис. га, та забудованих земель –на 6,9 тис. га.
Разом з тим, площа ріллі зросла на 8,5 тис. га, а пасовищ на 17,9 тис.га.
Характерною рисою сільськогосподарських ландшафтів Полтавщини є переважання в ґрунтовому покриві родючих чорноземних ґрунтів (понад 90% ріллі).
Висока розораність територій (60%). Оптимальні ж значення цього показника для Полтавської області повинне бути в межах 35–40%. Отже, можна говорити, що резерви екстенсивного розвитку сільського господарства в області вичерпані, а також такі масштаби і рівень використання орної землі є екологічно небезпечним.
Польові ландшафти займають найбільші площі(1837,7 тис. га. (63,7 %). Лучно–пасовищні ландшафти становлять 320 тис. га., відповідно сіножаті займають 5,2%, а пасовища 5,8 %. Садові ландшафти переважають на півдні області -займають 18,7 тис. га (0,6%) – це незначний показник для області.
Отже, у результаті інтенсивної діяльності людини у різній мірі деградовано 79% сільськогосподарських ландшафтів. Найбільші площі еродовані землі займають в північній частині краю (31–50% сільськогосподарських земель).
Лісогосподарський фонд Полтавської області складає 241,4 тис. га., у тому числі площа покрита лісом – 214,6 тис. га.. Полтавщина належить до малолісних і лісодефіцитних областей. Лісистість краю становить 8,04 % (з чагарниками і лісосмугами – 9,044%), а лісистість України становить 14,3%, світу – 29%. Інтенсивність сільськогосподарського освоєння природно–територіальних комплексів призвела до значного скорочення кількості лісів на Полтавщині. Більша частина області має лісистість менше 10%. Найбільш типовими лісогосподарськими ландшафтами області є сосняки (бори) та дубові ліси (діброви). Більше половини лісових насаджень створено штучно.
Переважають лісогосподарські ландшафти на півночі Полтавщини – займають тут 42,1% покритої лісом. Значно менше лісів у південні та південно–східній частині області, яка відноситься до перехідної від лісостепу до степної зони (21,8% лісопокритої площі)
КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ РАЙОН: Загальна площа земельного фонду в га - 102334,0( по області -2875068,0); с/г земель -70751,9 (2236122,5); ліси -12598,1(277206,2); забудови - 4113,2 (114779,1); відкриті землі і болота -2779,5(85810,8); землі без рослин, або збіднені - 696,2 (12909,8); води - 11395,1 (148239,7). Один з районів, що має найбагатші грунти. найбільші площі лучно–пасовищних та садових ландшафтів. Знаходиться район у зоні лісостепу.
Співвідношення земель, за яким прийнято оцінювати екологічний стан
агроландшафту, в Полтавській області виглядає як 1:0,2:0,1 (рілля : сіножаті і
пасовища : ліси), при науково обґрунтованих 1:1,6:3,6, що свідчить про невід-
повідність та розбалансування агроландшафту.
V. Домашнє завдання: повторити вивчені теми підготуватись до р.к.р.
VI. Підсумок уроку